Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2022 06 09

Gydytoja konsultuoja mamas: vienas naminis gyvūnas vaikų alergijos riziką gali sumažinti

Alergija

4 min. skaitymo

Gydytoja konsultuoja mamas v2

Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su „d.one“ inovatyvių sprendimų erdve.

Pro langus kartu su oro srovėmis į vidų patenkančios, maisto gaminimo ar namų švarinimo metu po erdves pasklindančios įvairios dulkės ir bakterijos nuolat teršia namų orą. Alergologės ir klinikinės imunologės, med. dr. Neringos Stirbienės nuomone, nešvarus oras namuose – tarsi nematomas priešas tiems, kurie kenčia nuo alergijų, tad būtina atkreipti dėmesį į būdus jų išvengti.

Alergijos slypi kasdienėje aplinkoje

„d.one“ inovatyvių sprendimų erdvėje susibūrusios Inga Žuolytė, Anžela Adamovič ir kitos žinomos mamos susipažino su naujos kartos technologijomis, padedančiomis išlaikyti aukšto lygio oro švarą namuose, pašalinti įprastu valymu nepanaikinamas bakterijas ir kovoti su vaikus kamuojančiomis alergijomis.

Išmanių technologijų pristatyme apie suaugusiems ir mažiesiems galinčias kilti alergijas kalbėjo Medicinos diagnostikos ir gydymo centro alergologė ir klinikinė imunologė Neringa Stirbienė. Anot gydytojos, alerginės ligos pastaraisiais dešimtmečiais itin dažnėja ir ateityje gali paveikti net kas trečią žmogų. Nors žmonės yra tvarkingesni ir gyvena švariau nei bet kada anksčiau, mūsų aplinka tampa vis labiau užteršta: kasdienė namų ruoša, maisto gaminimas, prasta ventiliacija, tabako gaminių kaitinimas namų viduje, žvakių ar smilkalų dūmai – vieni iš namų orą teršiančių elementų. Tiems, kurie namuose augina gyvūnus ar gyvena drėgnose vietose – oro taršos rizika dar išauga, o pavasarį ore sklandančios žiedadulkės, patekusios į namus, gali sukelti dar daugiau problemų.

Alergologe Neringa Stirbiene

„Tarp oro taršos ir respiratorinių simptomų yra tvirtas ryšys. Ne veltui sakoma, kad alergijų ir astmos kontrolė turėtų pirmiausiai vykti namuose. Kadangi vaikų organizmai yra ypač jautrūs galimiems alergenams, jiems gana dažnai išsivysto alerginis rinitas, užsikemša nosis, atsiranda ausų infekcijos ir kiti nemalonūs sveikatos sutrikimai. Lygiai tas pats gali nutikti ir suaugusiam asmeniui. Visgi pridursiu, kad nors gyvūnų ir ypač kačių auginimas alergijos riziką gali padidinti, šunys – ją sumažina, todėl planuojant šeimos pagausėjimą šuns tikrai nereikia atsisakyti“, – sako gydytoja.

Alergologė pabrėžia, kad jei dažnai niežti nosį, kaupiasi sekretas, jaučiamas užsikimšimas ar vyksta nuolatinis čiaudėjimas – tai gali būti pirmieji alergijos požymiai. Alergijos simptomai gali būti panašūs į infekcijos, tačiau pastarajai būdingas ir karščiavimas, kuris prie alergijų nepasireiškia.

„Kai kurie klysta manydami, kad naujų alergijų atsiradimas yra būdingas tik jauname amžiuje – alergijos gali atsirasti bet kokiu amžiaus periodu. Tačiau kalbant apie vaikus, alergija aplinkos alergenams dažniausiai išsivysto tik nuo 2 metų amžiaus. Įvairiausi veiksniai gali išprovokuoti alergiją tam, kas anksčiau buvo visiškai toleruojama“, – kalba N. Stirbienė.

Siekiant išvengti alergijų – būtina palaikyti švarą

Anot gydytojos, oro namuose švara yra vienas svarbiausių, alergijoms ar jų paūmėjimui kelią užkirsti galinčių aspektų. Švarų ir gryną orą namuose palaikyti reikia ne tik reguliariai vėdinant patalpas. Svarbu iš būsto pašalinti dažnai įvairius alergenus slepiančius daiktus arba pasiryžti juos nuolat valyti, prižiūrėti. Visgi, pastarųjų sąrašas gana ilgas – į jį įeina minkšti baldai, kilimai, minkšti žaislai, lovos patalynė, čiužiniai, pagalvės. Kiekviename šių daiktų gali slėptis dulkių erkutės, kurios ir sukelia daugiausiai alerginių reakcijų.

„Vaikštant namuose ar naudojant tam tikrus daiktus, dulkės ir erkutės pasklinda po visas erdves, todėl reikėtų, kad visi paviršiai būtų švarūs. Taip pat, patartina išnešti kilimus iš miegamojo, nes ten praleidžiame apie aštuonias valandas per parą, o juose nešvarumai irgi kaupiasi natūraliai. Alergiškiems žmonėms įsirengiant namus, reikėtų rinktis grindų dangą, kuri būtų lengvai valoma. Ir nepamiršti reguliariai ne žemesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje garinti patalynės bei užuolaidų, pliušinių žaislų, naudoti specialų čiužinį, kuriame nesikaupia erkutės, arba jį valyti bent kas pusę metų“, – aiškina alergologė.

Ji taip pat pataria bent vieną ar du kartus per savaitę užsiimti kruopščiu namų siurbimu ir valymu, ypač atkreipiant dėmesį į kampus ir plyšius, kur dulkės kaupiasi intensyviausiai. Siurblį patartina naudoti inovatyvesnį, tokį, kuris užkerta kelią susiurbtiems alergenams grįžti atgal į orą. Jei asmuo jau turi alergiją, tvarkant būstą reikėtų dėvėti vienkartinę veido kaukę.

„Nemažai alergijų sukelia ir pelėsis. Virtuvėje ir vonios kambaryje drėgmė kaupiasi dažniausiai, tad tikėtina, kad dažnas žmogus pelėsio užuomazgų atras ant palangių, įvairių paviršių ar plytelių. Reikėtų jį kruopščiai išvalyti specialiais valikliais, naudoti drėgmės surinkėjus, valomuosius garintuvus, kurie ne tik sumažins pelėsio atsiradimo tikimybę, bet ir dulkių erkučių veisimąsi“, – kalba N. Stirbienė.

Gydytoja priduria, kad pajutus alergijos simptomus visuomet reikėtų nedelsti ir pasitarti su šeimos gydytoju ar alergologu bei išsiaiškinti susirgimo priežastis, esant poreikiui – atlikti alergijos tyrimus. Ji primena, kad norint užkirsti kelią alergijos simptomams ar palengvinti jos sukeliamas problemas, kasdien būtina rūpintis galimų alergenų pašalinimu iš aplinkos, nuolat palaikant jos švarą.

Dalintis

Alergija gali būti valdoma – pasirūpinkite savimi!

Registruokitės konsultacijai