Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2018 02 08

Be kraujo ir ašarų – gripo tyrimas, kuris vaikams nekelia streso

Gripas, peršalimas

3 min. skaitymo

Be kraujo ir asaru gripo tyrimas kuris vaikams nekelia streso 2 v2

Susirgo vaikas. Staiga pakilusi aukšta temperatūra signalizuoja, kad tai – infekcija. Kai viena po kitos karantinui uždaromos mokyklos, o 24 savivaldybės jau paskelbė apie epidemiją, peršasi mintis – vaiką paguldė gripas. Vis dėlto racionalu būtų nespėlioti, bet tiksliai nustatyti susirgimo priežastį. Gydyti gripą efektyvūs yra priešvirusiniai vaistai, tačiau jie negydo kitų virusinių ar bakterinių peršalimo infekcijų. Todėl prieš duodant vaikui stiprių antivirusinių vaistų reikėtų įsitikinti, ar jis tikrai serga gripu.

Ne vienas tėvelis tikriausiai dabar šyptelėjo – stipriai karščiuojantį vaiką vesti į polikliniką neužrašius pas gydytoją, po to dar su suirzusiu vaiku laukti kraujo tyrimo – tai kankynė gerą pusdienį, o rezultatas toks pat, gal net papildomą ligą parsinešime. Todėl dauguma nusprendžia bandyti gauti receptą nevesdami vaiko iš namų, telefonu gydytojui nupasakodami ligos simptomus.

Vilniečiams – galimybė greitai ir tiksliai išsitirti  

20 minučių – tiek užtrunka itin tikslus gripo viruso tyrimas Medicinos diagnostikos ir gydymo centre V. Grybo g. Vilniuje. Be išankstinio užrašymo, be gydytojo siuntimo visiems norintiems, ne tik Centro nuolatiniams klientams ar jų šeimų nariams. Galima ateiti tiesiog „iš gatvės“, pakanka turėti asmens dokumentą.  

Gripo viruso tyrimo patikimumas siekia 98 proc., todėl skambindami savo pediatrui ar šeimos gydytojui turėsite patikimą įrodymą, kad vaikas susirgo gripu ir jam reikia antivirusinių vaistų. Ankstyvas gripo viruso nustatymas leis iš karto pradėti gydymą ir užkirsti kelią sunkesnei ligos eigai bei komplikacijoms. Kita vertus, jei gripo viruso tyrimo atsakymas bus neigiamas, gydytojas turės ieškoti kitų ligos priežasčių ir atitinkamai gydyti. 

NE ašaroms, arba kodėl gripo viruso tyrimas vaikams nekelia streso

Molekuliniam gripo viruso tyrimui mėginys imamas iš nosiaryklės. Nėra nei adatų, nei kraujo, kurių ir šiaip vaikai labai bijo, o sergantiems adatos vaizdas ar net mintis apie ją dažnai sukelia ilgai nenumaldomą reakciją. Pati procedūra primena paprastą viršutinių kvėpavimo takų apžiūrą – per kelias sekundes laboratorijos specialistas paima mėginį. Procedūra yra visiškai neskausminga.  

Mažiau nei per pusvalandį mėginys ištiriamas dėl A, B tipo gripo viruso ir papildomai dėl respiratorinio sincitinio viruso (RSV), kuris yra dažniausias ūminių apatinių kvėpavimo takų virusinių infekcijų sukėlėjas kūdikiams ir mažiems vaikams šaltuoju metų sezonu. RSV susirgusius kūdikius dažnai reikia hospitalizuoti, jiems gali prireikti ir deguonies terapijos, todėl gavus teigiamą atsakymą dėl RSV, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

Kaip kovoti su gripu?

Priešvirusiniai vaistai, pradėti vartoti pirmosiomis ligos dienomis, duoda gerų rezultatų. Karštį reikėtų mušti, jei peržengiama 38,5–39 ̊ C riba. Ligoniukas turėtų gerti kuo daugiau skysčių, taip pat stengtis gulėti, net jei vaistais numušus temperatūrą savijauta pagerėja. Jei šeimoje yra daugiau vaikų, ligoniuką reikėtų izoliuoti, jo kambarį nuolat vėdinti ir šluostyti drėgna šluoste.  Svarbu pasirūpinti gera vaiko emocine būkle, palepinti, motyvuoti kuo greičiau pasveikti.

Kalendoriuje lapkričio mėnesį reikia įrašyti svarbiausią įvykį – BŪTINAI PASKIEPYTI NUO GRIPO VISĄ ŠEIMĄ!

Ko nedaryti?

Gripu ir kitomis virusinėmis infekcijomis sergantiems vaikams griežtai draudžiama duoti aspirino. Karščiuojantiems vaikams šis vaistas gali būti pražūtingas – jis sukelia kepenų pažeidimus, encefalines reakcijas, dėl kurių gali sutrikti vaiko sąmonė. Taip pat reikia įsisąmoninti, kad  antibiotikai yra skirti bakterinėms infekcijoms gydyti ir neturi jokio gydomojo poveikio virusinėms ligoms, taip pat ir gripui. Gripuojančiam vaikui antibiotikai nenumuš temperatūros, nepagerins savijautos, nepanaikins skausmo ar sauso kosulio. Antibiotikų negalima vartoti prevenciškai, nes jie paprasčiausiai neveikia. Antibiotikai turi būti skiriami tik tuomet, jeigu gripas komplikuojasi į bakterinę infekciją. 

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.

Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.