Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2016 11 30

Nėštumas ir skiepai nuo gripo: mitai ir faktai

Gripas, peršalimas

5 min. skaitymo

Nestumas ir skiepai nuo gripo mitai ir faktai

Ar jus domina, kokios atmainos gripo virusas šį sezoną atakuos Lietuvą? Nelabai? Bet klausimas – skiepytis ar nesiskiepyti aktualus kasmet, kai tik atšąla orai. Ir diskusijos kaskart vis karštesnės, lyg iškiltų nauja ir iki tol nenarstyta tema.

Vienas populiariausių ir ypatingas aistras keliančių gandų, kad skiepai yra neva farmacijos kompanijų pramanas siekiant pasipelnyti, o juos rekomenduojantys gydytojai suinteresuoti finansiškai, todėl pacientams nepasako tiesos. Tiesa, suprantama, yra tamsi... 

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro infekcinių ligų gydytoja Gabrielė Gaižutytė tiems,  kuriuos jaudina tokie ir panašūs gandai, pataria kliautis ne jais, o argumentais. Argumentai išdėstyti moksliniuose medicinos straipsniuose, juose pateikiami klinikinių tyrimų duomenys. Gydytoja atkreipia dėmesį, jog duomenis apie skiepus pateikia tokios pripažintos ir nepriklausomos struktūros kaip Pasaulio sveikatos organizacija, JAV ir Europos Sąjungos sveikatos kontrolės centrai. Visos šios organizacijos teigia, kad skiepai nuo sezoninio gripo yra vienintelė efektyvi gripo infekcijos kontrolės ir profilaktikos priemonė. Tuo tarpu mokslas nėra įrodęs, kad gripo vakcina yra žalinga.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, jog šiuo metu Lietuvoje sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis didėja. Todėl dabar yra pats tinkamiausias metas apsispręsti dėl skiepų. Tai ypač aktualu kūdikio besilaukiančioms moterims. Jas Pasaulio sveikatos organizacija įtraukė į rizikos grupę. Joje taip pat atsidūrė mažyliai nuo šešių mėnesių iki penkerių metų, senyvo amžiaus asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis, bei sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Besiskiepijančių nėščiųjų Lietuvoje kasmet daugėja. Štai 2013 ir 2014 metais nuo gripo pasiskiepijo tik 73 nėščiosios. O 2015 ir 2016 metais šis skaičius išaugo iki 268. Tačiau tai tesudaro vos 0,28 proc. visų besilaukiančių moterų mūsų šalyje! Taigi nors padėtis ir keičiasi, bet labai lėtai. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje nuo gripo skiepijasi apie 60 proc. nėščių moterų. Faktai iškalbingi ir, deja, ne mūsų naudai.

Ar besilaukiančios moterys Lietuvoje vengia skiepytis? Galbūt nenorą skiepytis lemia ne tik žinių trūkumas, bet ir senos baimės? Nors gyvenimas sparčiai keičiasi, giliai šaknis mūsų savimonėje įleidusi sovietinių laikų nuostata, kad nėštumas ir skiepai nesuderinami. Šis atgyvenęs supratimas  deja, gajus ir dabar.  

Gydytoja Gabrielė Gaižutytė atsako į klausimus apie skiepus nuo gripo, kurių dažniausiai kyla kūdikio besilaukiančioms moterims.

– Kodėl besilaukiančios moterys gripu serga sunkiau ir kodėl jos priskiriamos rizikos grupei?

– Gripas yra viena iš dažniausių virusų sukeliamų kvėpavimo takų infekcijų. Prasidėjus dideliam sergamumui, ši liga nesirenka. Besilaukiančioms moterims gripo komplikacijų rizika ir tikimybė, kad dėl šios infekcijos jos bus paguldytos į ligoninę, yra daug didesnė nei kūdikio nesilaukiančių bendraamžių moterų. Priežastis ta, kad nėščiosios imuninės sistemos aktyvumas yra prislopintas. Kūdikio imuninę sistemą pilvelyje sudaro tiek tėvo, tiek motinos genetinio fondo pusės. Motinos imuninė sistema tarsi kovoja su vyro imunine sistema. Jei mamos imuninė sistema sugebėtų sunaikinti tėvo perduotą informaciją, gyvybė būtų neįmanoma, tačiau to neįvyksta, nes nėščiosios imuninės sistemos stiprumas yra prislopintas. Dėl šios priežasties besilaukianti moteris tampa daug neatsparesnė infekcijoms, todėl priklauso rizikos grupei.

– Kaip gripas gali paveikti vaisiaus vystymosi raidą ir kurį nėštumo trimestrą jis yra pavojingiausias?

– Gripo virusas į kraują nepatenka ir neprasiskverbia pro placentą, tačiau dėl citokinų (imuninės sistemos hormonų) išsiskyrimo ir karščiavimo gali pasireikšti vaisiaus sklaidos trūkumai, padidėti nėštumo nutrūkimo ar pirmalaikio gimdymo rizika. Gripo virusas pavojingas visą nėštumą, tačiau pirmąjį nėštumo trimestrą ypač pavojingas vaisiaus raidai. Jei ketvirtą savaitę nėščią moterį paveiks gripo virusas, nėštumas gali baigtis persileidimu.

Kokių komplikacijų gali kilti nėščiajai ir vaisiui?

– Dažniausios komplikacijos nėščiosioms ir kitiems žmonėms nesiskiria. Tai – gripinė pneumonija (plaučių uždegimas), kuri gali pereiti į bakterijų sukeltą plaučių uždegimą ir sukelti ūminį kvėpavimo nepakankamumą. Kitos galimos komplikacijos: sinusitas, ūmus bronchitas, tonzilitas, otitas. Retesniais atvejais – širdies raumens uždegimas (miokarditas), galintis sukelti širdies nepakankamumą, raumenų uždegimas (miozitas), varginantis ilgai užtrunkančiais stipriais raumenų skausmais, ar net poliradikuloneuritas. Poveikis vaisiui  gali pasireikšti vaisiaus skaidos trūkumu, gali padidėti nėštumo nutrūkimo ar pirmalaikio gimdymo rizika, kyla didesnė rizika dėl naujagimio pneumonijos.

Kuriuo nėštumo laikotarpiu rekomenduojama skiepytis nuo gripo? Ar reikia nerimauti moterims, kurios nežinojo, kad laukiasi, ir pasiskiepijo nuo gripo?

– Inaktyvintose skaldyto viruso ar komponentinėse gripo vakcinose gripo viruso nėra, todėl paskiepytai nėščiajai vakcina ligos sukelti negali. Nėščiųjų skiepijimas gripo vakcina apsaugo nuo sunkios ligos ar jos komplikacijų ne tik moterį, bet ir naujagimį pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Skiepyti gripo vakcina galima ne tik nėštumo metu, bet ir pagimdžius, žindant. Nėščiosios priskiriamos gripo rizikos grupei, todėl jos gali būti skiepijamos nemokamai bet kurį nėštumo etapą.

Skiepyti sezonine gripo vakcina rekomenduojama iki gripo sezono pradžios, nepriklausomai nuo nėštumo. Kitais atvejais skiepijimą galima atidėti iki antrojo nėštumo trimestro ir vakcinuoti nuo 28 iki 32 nėštumo savaitės. Tuo metu vaisiui perduodamas didžiausias apsauginių antikūnų kiekis. 

Ar yra 100 proc. garantija, kad pasiskiepijusi nuo gripo moteris juo nesusirgs?

– Kaip jau minėjau, pati vakcina ligos sukelti negali. Tačiau vakcinos apsauga nuo sezoninio gripo viruso nėra šimtaprocentė. Jei pasiskiepijus vis dėlto susergama gripu, ligos eiga dažniausiai būna labai lengva, išvengiama sunkių komplikacijų ir vaisiaus pažeidimo.

Kiek laiko turi praeiti, kol pradės veikti skiepai? 

– Apsauginis imunitetas susidaro praėjus maždaug dviem savaitėms nuo paskiepijimo.

Ar galima kaip nors efektyviai stiprinti organizmo imuninę sistemą ir taip apsisaugoti nuo viruso?

– Skiepijimas sezonine gripo vakcina yra vienintelė kontrolės ir profilaktikos priemonė. Visos nėščiosios, nepriklausomai nuo nėštumo laiko, iki gripo sezono pradžios valstybės lėšomis turėtų pasiskiepyti inaktyvinta sezonine gripo vakcina. Svarbu, kad motinos imunizacija suteikia pasyvų imunitetą kūdikiui pirmaisiais jo gyvenimo mėnesiais – taigi apsaugoma ne tik motina, bet ir vaisius bei gimęs kūdikis pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Žinoma, rekomenduočiau nėščiosioms vengti kontakto su sergančiais asmenimis, skatinti pasiskiepyti sezonine gripo vakcina ir kitus šeimos narius bei neužmiršti dažnai plauti rankų.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.