Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2014 11 14

Pirmoji pagalba peršalus

Gripas, peršalimas

1 min. skaitymo

Pirmoji pagalba persalus

Parengė Ramutė Šulčienė, žurn. „Šeima“

Atrodo, ir uogų valgėm, ir saulutė žandus bučiavo – o rudenį vis tiek tenka pasisveikinti su peršalimu. Ko griebtis, pajutus pirmuosius simptomus? Konsultuoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro šeimos gydytoja Dalia Stasinienė.

Požymiai. Sloga, gerklės skausmas, užkimimas, temperatūra. Esant rimtesnėms ligoms, nebūna slogos, dažniausiai kyla aukštesnė temperatūra, būna labai prasta savijauta, gali pasireikšti keisti simptomai, pavyzdžiui, šono skausmas, dusulys, taip pat gali būti kaulų ir raumenų skausmas, labai stiprus kosulys. Peršalimas dažnai painiojamas su gripu. Iš tiesų gripas – rimta ir sunki liga, todėl nuo jo siūloma pasiskiepyti. Šiuo metu tam pats tinkamiausias metas.

Karščiavimas. Ne aukštesnės nei 38–38,5 temperatūros geriau nemažinti. Taip organizmas kovoja su virusu. Tačiau kai kuriems asmenims reikėtų mažinti net ir mažesnę temperatūrą – kuriems dėl temperatūros yra buvę traukulių, taip pat vyresniems žmonėms. Besilaukiančioms moterims galima vartoti paracetamolį. Ibuprofeną – tik kai kuriais trimestrais. Beje, nėščiosioms netinka ir dauguma žolinių preparatų. Todėl pajutus peršalimo simptomus, geriausiai būtų iškart kreiptis į gydytoją.

Ką daryti? Neverta skubėti gerti vaistų. Svarbiausia – šilti skysčiai, tinka medus, įvairios liaudies medicinos priemonės. Nosies užgulimą palengvintų specialūs purškalai arba lašiukai. Tačiau  juos dažniausiai galima vartoti tik ribotą laiką – paprastai iki 5 dienų. Netiesa, kad sloga praeis savaime – negydoma ji gali komplikuotis iki sinusito ar ausies uždegimo. Jei skauda gerklę, galima naudoti įvairius purškalus ar čiulpiamas pastiles. Visgi užklupus peršalimui, gerklės skausmas paprastai vargina nelabai ilgai – apie parą.

Ko nedaryti? Neskubėkite gerti sudėtinių preparatų. Reklamose dažnai matomuose tirpių miltelių pavidalo preparatuose dažniausiai būna trijų rūšių medžiagų: lengvinančių nosies užgulimą, mažinančių temperatūrą ir slogą. Jei nekarščiuojate, kam be reikalo gerti vaistų nuo temperatūros? Šiuose preparatuose gali būti net iki 1000 mg paracetamolio. Tai nemaža dozė. Jokie vaistai viruso stebuklingai neįveiks. Jie tik palengvina simptomus. Peršalimui praeiti vis tiek prireiks apie savaitės. Labiausiai sau padėsite, jei pirmomis dienomis ilsėsitės. Be to, viruso sukeltam karščiavimui mažinti netinka antibiotikai, o aspiriną vertėtų apskritai pamiršti. Šis vaistas šiuo metu skiriamas daugiausiai širdies ligų profilaktikai.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.