Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2015 07 14

„Perpūtė“ nugarą, nepasukate galvos: kas tai ir kaip gydoma?

Neurologinės ligos

4 min. skaitymo

Perpute nugara nepasukate galvos kas tai ir kaip gydoma

Parengė Gerda Morozovienė, lrytas.lt

Vasara – tai metas, kada vis dažniau dirbame prie įjungtų kondicionierių, vėdiname patalpas net nepagalvodami, kad taip galime pakenkti patys sau. O ką jau kalbėti apie kasdieninius mūsų įpročius – netaisyklingai kilnoti sunkius daiktus, ilgai dirbti sėdimą darbą ir neleisti organizmui pailsėti. Apie itin dažną reiškinį mūsų visuomenėje, liaudyje dar vadinamą nervų šaknelių uždegimu, pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja neurologė Vaineta Valeikienė.

– Paaiškinkite, prašau, kas yra nervų šaknelių uždegimas, kad skaitytojams būtų aiški ši sąvoka.

– Nervų šaknelių uždegimas – tai terminas, kurį vartoja mūsų liaudis. Mes, medikai, esame linkę jį vadinti apatinės nugaros dalies skausmu arba kaklo skausmu.

Jeigu skausmas neplinta, o yra juntamas tik juosmens kryžmens dalyje vienoje arba kitoje pusėje, šį uždegimą reikėtų pavadinti apatinės nugaros dalies skausmu. Jeigu skausmas plinta į koją, tikėtina, kad dirginama nervo šaknelė, todėl tai gali reikšti problemas su stuburo išvarža. Priežastis – disko patologija, kai jis išsiveržia iš savo vietos ir dirgina nervų šakneles. Žmonės dažnai įsivaizduoja, kad tai yra tam tikras uždegimas, tačiau tai nėra tiesa. Taip, organizme vyksta uždegiminis procesas, tačiau tai nėra tas tikrasis uždegimas, apie kurį neretai pagalvojame.

– Daugelis tokį skausmą vadina „perpūtimu“, „kaklo ar juosmens surėmimu“. Teisinga taip sakyti ar tai yra dvi atskiros ligos?

– Tai yra tas pats. Paprastai, kai žmogus būna sušilęs ir išeina į lauką, pūsteli vėjas. Kartais žmonės kelia per sunkius daiktus ir tai daro netaisyklingai. Būtent tai gali būti įpročiai, kurie išprovokuoja šią ligą.

– Ar amžius turi įtakos apatinės nugaros dalies ar kaklo skausmui?

– Ne, realiai amžius nėra svarbus, nes ši liga gali užklupti ir labai jaunus, net mokyklinio amžiaus moksleivius, tiek vidutinio amžiaus žmones, tiek vyresnio amžiaus senjorus. Jauniems dažniausiai disko išvarža atsiranda esant ūmiai simptomatikai – būdingas skausmas, tirpimas.

Vyresnių žmonių stuburas paprastai turi kitokius pakitimus – daugeliui išsivysčiusi osteochondrozė, smulkiųjų sąnarių artrozė, todėl simptomatika gali būti labai įvairialypė. Liaudyje dažnai tai vadinama druskų susikaupimu ar nervų šaknelių uždegimu, išreikštu kaklo, juosmens, krūtinės srityje. Kaklinė simptomatika ypač vyrauja sėdimą darbą dirbantiems žmonėms.

– Akivaizdu, kad šią ligą iššaukia patys žmonės dėl netaisyklingo daiktų kėlimo arba per ilgo sėdėjimo vienoje vietoje. Ar tikrai tik pats žmogus kaltas, kad jam diagnozuojamas nervų šaknelių uždegimas?

– Nuo mūsų gyvenimo būdo labai daug priklauso. Jei dirbate sėdimą darbą, be abejo, nukenčia kaulų raumenų sistema, todėl reikia visai menko krūvio, kad simptomatika būtų juntama ir visą mėnesį. Kiekvienas iš mūsų turi silpną vietą, tačiau kiekvienam iš mūsų labai svarbu mankšta, sportas, sveikas gyvenimo būdas.

– Šiais laikais daugelis mūsų dirba sėdimą darbą. Galbūt dabar šis uždegimas gerokai padažnėjęs nei anksčiau?

– Šios patologijos buvo ir anksčiau. Tie, kurie dirba sunkų fizinį darbą, neretai kenčia dėl disko išvaržos. O jei žmonės dirba sėdimą darbą, būtinai turėtų rasti laiko atsistoti. Rekomenduojama ilsėtis gulint, nes tada tenka pati mažiausia apkrova stuburui. Rekomenduojama kas valandą arba dvi pasivaikščioti, pakeisti kūno padėtį.

Labai svarbu mokėti ir tinkamai kelti sunkius daiktus. Tai reikia daryti ne visu kūnu, o pritūpus iš juosmens. Jei bent kartą panaši simptomatika yra buvusi, tikėtina, kad gali būti dar kartą tik kitoje pusėje – jei buvo kairėje, skausmas gali pasireikšti dešinėje pusėje arba atvirkščiai. Yra pacientų, kurie skundžiasi, kad po stuburo disko išvaržos operacijos vis tiek junta skausmą. Tai yra normalu, nes skausmas tiesiog pereina į kitus tarpslankstelinius tarpus.

– Paminėjote stuburo disko išvaržas. Kaip jos diagnozuojamos?

– Paprasta rentgeno nuotrauka stuburo išvaržos neparodo. Turi būti atliekamas magnetinis rezonansas arba kompiuterinė tomografija. Specialistai neurologai, įvertinę simptomatiką, skiria gydymą. Operacija – paskutinis taškas, kai jau nebepadeda mankštos ir medikamentai.

– Daugelis žmonių dažnai dirba prie kondicionierių. Kaip elgtis, jeigu „surėmė“ kaklą?

– Paprastai kondicionierius sukelia sąnario arba raumens uždegimą. Bet kokiu atveju būtina kreiptis į specialistą, kad šis nustatytų skausmo pobūdį, priežastis ir paskirtų gydymą. Paprastai tai būna tiek tepalai, tiek medikamentai.

– Ar vadinamasis nervų šaknelių uždegimas, o mediciniškai tariant – apatinės nugaros dalies arba kaklo skausmas – pavojingi?

– Į skausmą paprastai reaguoja įsitempęs raumuo, todėl jei skausmas nepraeina per savaitę, būtina kreiptis į medikus. Kai kurie žmonės mano, kad negerti vaistų geriausias sprendimas ir užtenka tik mankštos, tačiau tai nėra teisinga. Daug geriau kelias dienas pagerti vaistus, pasimankštinti, sportuoti vandenyje. Vandens procedūros bendrai labai teigiamai veikia raumenis, nes vandenyje jie ypač atsipalaiduoja.

– Ar įmanoma šį skausmą supainioti su kitomis ligomis?

– Taip. Jei skauda juosmenį, gali būti inkstų arba ginekologinės patologijos. Paprastai neurologai įvertina situaciją ir pasako ar skausmas dėl nervų šaknelių uždegimo. Kartais visgi reikia kitų specialistų apžiūros.

Atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę nugaros ir kaklo skausmui gydyti gali būti skiriama reabilitacija.

Reabilitacijos ir sporto medicinos centre nugaros skausmą įveikti jums padėsime pasitelkdami:

  • Naujausią, analogų Vilniuje neturinčią judesio diagnostikos įrangą.
  • Naujausius funkcinės reabilitacijos principus – gydymas judesiu, laikantis kompleksinio požiūrio į visą žmogaus kūną.

Specializuotame centre taikome mokslo pagrįstas ir pasaulyje pripažintas gydymo metodikas – Mulligan, McKenzie, Meitlando, Cyriax ir aiškų gydymo standartą, kuris remiasi funkcinės reabilitacijos principais ir 3 R taisykle, Reset, Reinforce, Reload = Perkrauti, Pastiprinti, Perprogramuoti.

Naujas Reabilitacijos ir sporto medicinos centras įsikūrė Lvivo g. 101 (Park Town verslo centre).

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.