Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2014 12 18

Urologas: „Diagnozė – prostatos vėžys – anaiptol nėra mirties nuosprendis“

Urologinės ligos, vyro sveikata

2 min. skaitymo

Urologas Diagnoze prostatos vezys anaiptol nera mirties nuosprendis

Parengė Laura Kešytė, 15min.com

Priešinės liaukos (prostatos) vėžys yra dažniausia Lietuvoje vyrų onkologinė liga. Kiekvienais metais nustatoma apie 2 000 naujų ligos atvejų, ir šis skaičius kasmet didėja. Specialistų teigimu, profilaktiniai tikrinimai būtini, nes pacientas ilgai nejaučia jokių prostatos vėžio simptomų. Ką privalu žinoti apie šią ligą? Kokias nemokamas paslaugas teikia valstybės remiama prostatos vėžio diagnostikos programa?

„Prostatos vėžys visame pasaulyje jaunėja, ir vėžio atvejų vis daugėja. Kadangi ši liga pakerta darbingo amžiaus vyrus, nuo 2006 m. yra įgyvendinama vyriausybės remiama Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa“, - teigia Medicinos diagnostikos ir gydymo centro urologas Narimantas Balčiūnas.

Pagal šią programą, kiekvienas vyras, kuriam yra 50–75 metai (imtinai), kartą per metus turi teisę nemokamai atlikti priešinės liaukos tyrimą - pasitikrinti kraują dėl prostatos specifinio antigeno (toliau - PSA) kiekio.

Jeigu šeimoje būta priešinės liaukos vėžio susirgimų, tai valstybės remiami tyrimai atliekami nuo 45 metų (imtinai).

Tyrimui būtinas pasiruošimas

„Atliekant šį tyrimą labai svarbu žinoti, kad prieš tyrimą negalima 3 dienas vartoti alkoholinių gėrimų, dirbti labai sunkių fizinių darbų, turėti lytinių santykių ir sirgti peršalimo ligomis.

Netgi paprasčiausia sloga, karščiavimas gali iškreipti šio kraujo tyrimo rezultatus“, - atkreipia dėmesį N.Balčiūnas.

„Nustačius 3 ng/ml ir didesnį PSA kiekį, išrašomas siuntimas pas urologą. Urologas apžiūros metu sprendžia, ar papildomai yra reikalingas biopsinės medžiagos histologinis ištyrimas.

Padidėjęs PSA rodiklis nebūtinai reiškia vėžinį susirgimą. Šis rodiklis padidėja ir sergant prostatos lėtiniu uždegimu – prostatitu“, - pastebi urologas.

Prostatos uždegimas ar vėžys?

Dažniausiai pasireiškiantys prostatito simptomai: šlapinimosi sutrikimai, padažnėjęs/naktinis/apsunkinantis šlapinimasis, staigiai užeinantis noras šlapintis, šlapinimasis dažniau nei kas 2 val. Gydytojas atkreipia dėmesį, jog atsiradus skausmui, vėžio atveju, gydymas yra sunkus ir komplikuotas.

N.Balčiūno teigimu, pavasarį–rudenį, kai užklumpa peršalimai ir virusai, padažnėja prostatito paūmėjimo atvejų, reikia daug dėmesio skirti sveikatos priežiūrai: „Pats ligonis negali nuspręsti, ar jis serga vėžiu ar ūminiu prostatitu, todėl būtina kuo anksčiau kreiptis į urologą.“

„Prostatos biopsija yra galutinis tyrimas, kuris yra reikalingas, nustatant prostatos vėžio diagnozę.

Jeigu yra nustatoma prostatos vėžio diagnozė, priklausomai nuo ligos išsivystymo, yra skiriamas chirurginis, spindulinis, hormonų ar chemoterapijos gydymas“, - teigia urologas.

Tikrintis – kuo anksčiau

Tačiau gydytojas pabrėžia, jog ankstyvose stadijose (1–2) nustatomas prostatos vėžys yra išgydomas: „Diagnozė – prostatos vėžys – anaiptol nėra mirties nuosprendis, jeigu žmogus savimi rūpinasi ir bendradarbiauja su medikais.

Laiku nustatyta diagnozė yra kelias į ilgesnį ir visavertiškesnį gyvenimą. Kuo anksčiau nustatoma liga, tuo geresni jos gydymo rezultatai.“

N.Balčiūnas taip pat atkreipia dėmesį, jog prostatos ligoms jaunėjant, rekomenduojama priešinės liaukos tyrimą periodiškai atlikti vyrams jau nuo 30 metų.

„Turiu pacientų, kurie prostatos uždegimu skundžiasi būdami 25-erių. Kraujo tyrimas, kuriuo nustatomas PSA kiekis, tikrai nėra brangus, todėl saugodami savo sveikatą, vyrai turi pradėti rūpintis savimi nuo pat ankstyvos jaunystės“, - teigia urologas.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.