Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2014 12 18

Kodėl sutrikęs virškinimas – šaltėjančio sezono „dovana“?

Virškinamojo trakto ligos

2 min. skaitymo

Kodel sutrikes virskinimas saltejancio sezono dovana

Parengė Laura Kešytė, 15min.com

„Pastebime, kad dėl įvairių virškinimo sutrikimų šaltuoju sezonu pacientų kreipiasi daugiau. Manome, kad tam įtakos turi keli dalykai – pasikeitusi mityba, nusilpęs imunitetas ir sumažėjęs saulės spindulių kiekis“, – teigia gastroenterologė Dalia Gruslienė.

Gydytoja pataria, jog tiems, kurie vis dar neatliko profilaktinės sveikatos patikros, šaltasis sezonas – pats tinkamiausias metas tą padaryti.

Pakitusi mityba ir gyvenimo ritmas

„Atšalus orams, padidėja apetitas, norisi daugiau valgyti. Šiek tiek persivalgome, vartojame daugiau įvairių, tarp jų ir mažiau sveikų, maisto produktų, o tai gali trikdyti virškinimą, – teigia D.Gruslienė. – Rudenį mėgaujamės „sunkesniu“ maistu (tarkuotų bulvių, grybų patiekalais), dėl kurio gali sutrikti virškinimas. Suvalgius nenuplautų daržo gėrybių, pasitaiko ir apsinuodijimo atvejų.“

Gydytojos pastebėjimu, po vasaros atostogų į kitokį darbinį režimą sugrįžę žmonės maitinasi nereguliariai.

„Įpuolę į naują gyvenimo ritmą, stresinę aplinką, jaučiame nuotaikos svyravimus, vartojame daugiau alkoholio. Šis daro tiesioginę žalą kepenims, kasai ir visai virškinimo sistemai“, – atkreipia dėmesį gastroenterologė.

Depresija ir kiti nuotaikos svyravimai, pasireiškiantys šiuo metų laiku, veikia ir virškinamąjį traktą. Dalis ligų, susijusių su nervų sistema, pasireiškia pilvo pūtimu, skausmais, tuštinimosi sutrikimais. Šiuo metų laiku paūmėja ir opaligė.

Nusilpusi imuninė sistema – viena dažniausių priežasčių

Šaltuoju metų laiku keičiasi organizmo imunitetas. Atšalus orams dažniau puolančios infekcijos ir vartojami vaistai daro neigiamą poveikį virškinamojo trakto veiklai.

„Silpstant imuninei sistemai natūrali organizmo gynyba tampa neatspari ne tik peršalimams ir virusams, bet ir įvairioms virškinimo ligoms. Vartojant antibiotikus išbalansuojama žarnyno flora.

Šiuo laikotarpiu pastebimas ir autoimuninių ligų paūmėjimas (opinis kolitas, Krono liga ir kt.)“, – teigia D.Gruslienė.

Gydytoja pastebi, kad dėl saulės šviesos trūkumo atsirandantis vitamino D deficitas gali pasireikšti virškinamojo trakto sutrikimais: „Šis vitaminas reguliuoja imunitetą, ypač, limfocitų funkciją.

Vitaminas D dalyvauja visoje medžiagų apykaitoje, todėl jo sumažėjimas gali tapti uždegiminių žarnyno, dirgliosios žarnos ir kt. ligų paūmėjimo priežastimi.“

Pasireiškus simptomams – gali būti per vėlu

Gastroenterologė pataria sveikatą tikrintis profilaktiškai bent kartą per metus: „Vasarą žmonės atidėlioja, o rudenį tikrai gali skirti daugiau laiko sveikatos patikroms.“

„Dalis ligų, kai pasireiškia pirmieji simptomai, jau būna gana pažengusios. Tarkime, vėžiniai procesai pradinėse stadijose neturi visiškai jokių simptomų. Ligos perkopimą į rimtesnę stadiją dažniausiai lydi tokie simptomai, kaip skausmas, liesėjimas, tinimas, gelta, kraujavimas, silpnumas“, – teigia gydytoja.

Medicininė praktika rodo, jog virusiniai hepatitai arba kitos lėtinės ligos gali organizme gyvuoti ilgą laiką, o kai pasireiškia aukščiau paminėtais nemaloniais požymiais, vadinasi, liga pažengusi ir sunkiai gydoma.

Gydytoja atkreipia dėmesį, jog profilaktinės konsultacijos metu būtina išsiaiškinti rizikos faktorius, t. y. šeimos ligas, įpročius, ankščiau atliktas procedūras: „Visuomet teiraujamės, ar žmogus buvo donoru, ar nebuvo, buvo operuotas iki 1993 m. (kai Lietuvoje virusinis hepatitas C buvo pradėtas nustatyti), o gal tuo laiku gimdė, arba turėjo kraujo perpylimą.“

D.Gruslienė pataria, jog savo šeimos labui reikia stengtis išnaudoti kiekvieną galimybę pasitikrinti savo sveikatą. 

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.