2011 04 06

Balandžio 7-oji - Pasaulinė sveikatos diena. Ką mums pataria gydytojas?

2011 04 06

Medicinos diagnostikos ir gydymo centras balandžio 7-ąją mini Pasaulinę sveikatos dieną. Šia proga norėtume paraginti visus pasirūpinti savo sveikata. Apie tai, į ka reikėtų atkreipti dėmesį kiekvienam iš mūsų,  kalbamės su šeimos gydytoja Dalia Stasiniene.

- Gydytoja, kodėl  svarbu kasmet tikrintis sveikatą, net jei jaučiamės gerai, neturime jokių nusiskundimų?

- Daugelis ligų neprasideda staiga. Daug paprasčiau išgydyti ankstyvų stadijų ligas. Tikrintis sveikatą profilaktiškai turėtų tapti įprasta ir tuo rūpintis turi ne  šeimos gydytojas, darbdavys, bet visų pirma pats žmogus. Tikrinantis profilaktiškai galima sutaupyti pinigų ir laiko. Tai nėra tik skambi frazė. Juk įprastai ligai gydyti reikia net ne vieno vaisto, o kelių. Gera sveikata turi įtakos kiekvieno mūsų gyvenimo kokybei.

- Nuo kokio amžiaus žmogui reikia pradėti  tikrintis sveikatą profilaktiškai?

- Džiaugiuosi, kad jau daug metų privalomi mokyklinio amžiaus vaikų profilaktiniai patikrinimai. Dažnai privalomas sveikatos patikrinimas kai kuriems vaikams yra vienintelė galimybė bent kartą per metus būti atidžiai apžiūrėtiems gydytojo. Tėveliai dažnai negali pamatyti tų sveikatos sutrikimų, kuriuos nustato gydytojas specialistas. Įvertinamas vaiko ūgis, svoris, kraujo spaudimas, rega, klausa, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinė būklė. Medikas plika akimi pastebi tokius kūno defektus kaip sąnarių, judamojo aparato sutrikimai. Išklausius nusiskundimus, atlikus tyrimus, jei reikia, vaikai siunčiami pas specialistus: alergologus, oftalmologus, kardiologus, ortopedus traumatologus ir kt.

Dėmesys vaikų fizinei ir psichinei sveikatai, savalaikiai sveikatos patikrinimai padės jiems gerai jaustis, pasiekti geresnių rezultatų mokykloje, taip pat išvengti problemų, susijusių su sveikata.

Bent kartą per metus profilaktiškai išsitirti turi visi - nuo vaikų iki senelių. Visiems be išimties reikėtų atlikti bendrąjį kraujo, šlapimo tyrimą, pasitikrinti kraujospūdį. Kokius konkrečiai kitus tyrimus reikia atlikti, priklauso nuo amžiaus grupės. 

- Kokius tyrimus rekomenduotumėte?

- Visos moterys turėtų pačios reguliariai pasitikrinti krūtis ir kartą per metus apsilankyti pas ginekologą.  Jei nežinote, kaip pasitikrinti krūtis, pasikonsultuokite su gydytoju.

Kraujo tyrimas (PSA) atliekamas prostatos vėžio profilaktikai, rekomenduojamas vyrams nuo 40 metų.

Prostatos vėžys - dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Kasmet nustatoma apie 3000 naujų ligos atvejų. Nustačius ankstyvos stadijos vėžį, jo gydymas dažniausiai būna efektyvus. Deja, ligos simptomai ilgą laiką nejuntami, todėl apie 50 proc. atvejų Lietuvoje aptinkamas vėlyvų stadijų prostatos vėžys. Tirtis dėl prostatos ypač rekomenduoju tiems keturiasdešimtmečiams, kurių giminėje yra buvę prostatos vėžio atvejų.

Po 40 m. svarbūs ir akių ligų profilaktiniai tyrimai dėl glaukomos. Sergant šia liga dažniausiai nejuntama skausmo, o regėjimas ilgai išlieka geras. Tik profilaktiškai tikrinant akių spaudimą atsitiktinai aptinkama glaukoma. Taip pat svarbu matuoti akispūdį sergantiems cukriniu diabetu, hipertonine liga, po akių traumų ar operacijų.

Laiku pradėjus gydyti glaukomą, liga pristabdoma ir galima išvengti aklumo.

Paminėjau tik keletą pagrindinių tyrimų, tačiau kiekvienam centro pacientui padedame pasirinkti tinkamiausią arba sudarome individualų sveikatos patikrinimo planą.

- Kokios profilaktinio sveikatos patikrinimo programos siūlomos Medicinos diagnostikos ir gydymo centre?

- Medicinos diagnostikos ir gydymo centre profilaktinio sveikatos patikrinimo programos skirtos vyrams ir moterims, skiriasi apimtimi (yra minimalios, vidutinės, plačiosios).

Sukurtos ir atskirų organų bei organų sistemų patikrinimo programos, skirtos virškinimo, ginekologinei ir šlapimo, širdies ir kraujagyslių, skydliaukės, regėjimo, kvėpavimo organų sistemoms ištirti. Taip pat  krūties vėžio, osteoporozės, nuolatiniu nuovargiu besiskundžiančiųjų profilaktinio sveikatos patikrinimo programos.

Iš anksto užsiregistravus sveikatos patikrinimas Medicinos diagnostikos ir gydymo centre atliekamas per dieną.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.