2009 11 04

Lapkričio 14-oji – Pasaulinė diabeto diena. Kas padeda išvengti diabeto ir kaip gyventi susirgus?

2009 11 04

Medicinos diagnostikos centras tradiciškai mini Pasaulinę diabeto dieną. Šiemet jos tema – „Cukrinio diabeto profilaktika ir kontrolės mokymas“.

Sergamumas cukriniu diabetu didėja visame pasaulyje. Jis plinta tarsi epidemija ir visiškai nepriklauso nuo žmogaus amžiaus. Diabetas yra lėtinė, nepagydoma liga. Kai organizmas negamina ar gamina nepakankamai insulino, diagnozuojamas I tipo diabetas, o kai negali jo panaudoti – II tipo diabetas.

Lietuvoje 2008 m. sausio 1 d. buvo įregistruota per 67 tūkst. sergančiųjų diabetu. Apie 6500 serga I tipo cukriniu diabetu, iš jų – 800 vaikų. Grėsminga tai, kad daugėja vaikų, sergančių II tipo cukriniu diabetu. Tai tiesiogiai susiję su nesveika mityba, antsvoriu ir fizinio aktyvumo stoka.

Laiku nediagnozuotas ir negydomas diabetas sukelia įvairių komplikacijų, netgi ankstyvą mirtį. Didelė bėda yra ta, kad daug sergančiųjų šia liga to net nežino. Ligoniai ne visada gauna reikiamą medicininę pagalbą, jiems trūksta informacijos, kokių pagrindinių taisyklių būtina laikytis susirgus.

Labai svarbu periodiškai, bent kartą per metus, atlikti kontrolinius tyrimus gliukozės kiekiui kraujyje nustatyti, ypač tiems, kurie turi antsvorio, tikimybę paveldėti diabetą.

Laiku diagnozavus ligą ir tinkamai ją kontroliuojant, galima sumažinti diabeto sukeliamų komplikacijų riziką. Pernai Medicinos diagnostikos centre vykusios tradicinės gliukozės kiekio kraujyje patikrinimo akcijos metu nustatyta, kad net 18 proc. tirtųjų turėjo padidėjusį gliukozės kiekį kraujyje. Nustačius didesnį nei norma gliukozės kiekį kraujyje, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris skirs pakartotinį tyrimą ir patikslins diagnozę.

Medicinos diagnostikos centro Diabeto mokykloje nuolat dirbama su sergančiaisiais cukriniu diabetu ir jų šeimos nariais. Šių metų gegužės mėnesį buvo organizuoti mokymai „Ką turi žinoti cukriniu diabetu sergantis žmogus“. Jų metu atlikta anketinė apklausa parodė daug nerimą keliančių dalykų. Tik kas dešimtas seminaro dalyvis mokėsi Diabeto mokykloje ir turi praktinių įgūdžių, kaip valdyti šią ligą. Diabeto dienyną pildo 22 proc. respondentų, kasdien mankštinasi mažiau nei ketvirtadalis, o kojų būklę kasdien stebi tik 44 proc. Kas ketvirtas, atsakęs į anketos klausimus, nežinojo, koks jo gliukozės kiekis kraujyje.

Gauti rezultatai leidžia daryti prielaidą, kad mūsų šalyje diabetas yra nepakankamai valdoma ir kontroliuojama liga, o tai, kaip jau minėta, neretai sukelia sunkias komplikacijas: įvairias širdies ir kraujagyslių, inkstų, nervų, akių ligas.

Diabeto dienos proga Medicinos diagnostikos centre (V. Grybo g. 32/10, Vilnius) vyks šie renginiai:

  • lapkričio 10 d. 17 val. nemokamas praktinis seminaras „Diabeto profilaktika ir kontrolės mokymas“;
  • lapkričio 9, 10 ir 11 d. 8–10 val.  nemokami gliukozės kiekio kraujyje tyrimai.


Akcijos partneriai: UAB „Roche Lietuva“ diagnostikos padalinys UAB „Abovita“, UAB „Interlux“, UAB ,,Bayer“, Abbott Diabetes Care ir Lietuvos diabeto asociacija.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.