2010 10 05

Spalio 6–16 dienomis kviečiame nemokamai pasitikrinti dėl hepatito B

2010 10 05

Medicinos diagnostikos ir gydymo centras (V. Grybo g. 32/10, Vilniuje) š. m. spalio 6–16 d. kviečia visus norinčius nemokamai pasitikrinti dėl hepatito B. Atliekamas kraujo mėginių tyrimas.

„Hepatitas B – tai lėtinė kepenų liga, trunkanti 6 mėnesius ir ilgiau. Ją sukelia hepatito B virusas (HBV). Liga įprastai prasideda ūmiai, vėliau gali tapti lėtinė. Hepatitas B turi daug specifinių žymenų, kurie randami kraujyje“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro laboratorijos vedėja gyd. I. Šapranauskienė.

Dažnai lėtinis hepatitas B yra besimptomis. Jei liga prasidėjo kūdikystėje ar yra įsisenėjusi, ligonis gali net nežinoti, kada ja susirgo. Kai liga pasireiškia kliniškai, simptomai nespecifiniai, juos sunku atskirti nuo kitų ligų. Dažniausi jų – bendras silpnumas, galvos skausmas, nuovargis ir nemiga, padidėjęs prakaitavimas, nervingumas. Kartais sutrinka virškinimas, atsiranda kartumas burnoje, pacientas skundžiasi apetito stoka, jį pykina, kankina sunkumas pilvo viršuje ir dešinio šono skausmai. Taip pat šiek tiek padidėja temperatūra (apie 37oC), kartais atsiranda odos niežulys, sąnarių, raumenų skausmas. Vėliau galimi širdies, kraujagyslių, inkstų, kasos, odos ar net kraujo pažeidimai.

Liga yra labai sunkiai gydoma. Žmogus virusą dažniausiai turi visą gyvenimą. Ligai progresuojant, virusas sukelia kepenų cirozę, vėliau net kepenų vėžį ar nepakankamumą.

„Hepatito B virusas šiuo metu plačiai paplitęs visame pasaulyje. Nustatyta, jog daugiau nei du milijardai asmenų yra infekuoti HBV. 300 mln. gyventojų yra lėtiniai jo nešiotojai. Europoje kasmet šiuo virusu užsikrečia apie milijoną žmonių, 100 000 tampa viruso nešiotojais, o 24 000 miršta nuo viruso sukeltų komplikacijų“, – sako gyd. I. Šapranauskienė.

Lietuvoje kasmet registruojama apie 450 naujų užsikrėtimo hepatitu B atvejų. Yra apskaičiuota, kad faktinis susirgimų skaičius galėtų būti net šešis kartus didesnis, t.y. siekti 2700 atvejų. Šiuo metu mūsų šalyje yra apie 80 000 hepatito viruso nešiotojų ir sergančių lėtine ligos forma.

Hepatito B virusas gali būti perduodamas lytiniu būdu, per įvairias žaizdas, darant tatuiruotes, veriant auskarus, medicininių intervencijų metu. Jei motina serga ūmia ar aktyvia lėtine infekcija, nėštumo metu vaisius užsikrečia 5 proc., gimdymo metu – 95 proc. atvejų. Jeigu moteris yra viruso nešiotoja, infekcijos perdavimo naujagimiui tikimybė yra apie 20 proc.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.