Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

Gliukozės tyrimai – pirminiai tyrimai, nustatant cukrinį diabetą ir kai kurias kitas ligas.

Cukrinis diabetas – viena dažniausių lėtinių ligų, kurios pirmųjų požymių kai kurie sergantieji gali net nepažinti. Cukrinis diabetas nustatomas vis didesniam žmonių skaičiui. Europoje cukriniu diabetu serga apie 60 milijonų gyventojų, bet net trečdalis apie tai nežino. Lietuvoje juo serga kas 20 žmogus. 
Cukrinis diabetas arba cukraligė – liga, kuri išsivysto, kai kasa išskiria nepakankamai insulino – hormono, reguliuojančio gliukozės kiekį kraujyje, arba kai organizmas negali efektyviai panaudoti insulino, kurį išskiria kasa. 

Pagal išsivystymo mechanizmą skiriami du cukrinio diabeto tipai.

1 tipo cukriniu diabetu serga apie 5–10 procentų visų diabetą turinčių žmonių. Jis dažniausiai išsivysto vaikams ar jauniems žmonėms, nors gali pasireikšti bet kurio amžiaus žmonėms. Tiksli šio tipo diabeto atsiradimo priežastis vis dar nėra aiški, bet manoma, kad procesą sukelia genai. Ligos pradžią gali išprovokuoti įvairūs išoriniai veiksniai, tokie kaip virusinė infekcija, stresas ir daugelis kitų. 1 tipo cukriniu diabetu sergančio asmens imuninė sistema pradeda kovoti prieš kasos insuliną gaminančias ląsteles ir jas naikinti. Tai – autoimuninis cukrinis diabetas. Mažėjant insulino koncentracijai kraujyje, gliukozė negali patekti iš kraujo į audinių ląsteles, todėl jos koncentracija kraujyje didėja.

Daugiau nei 90 procentų visų sergančiųjų cukriniu diabetu yra diagnozuotas 2 ligos tipas, kurį dažniausiai lemia nutukimas, fizinio aktyvumo stoka ir gyvenimo būdas, genetinis polinkis. 2 tipo cukrinio diabeto atveju insulino arba nepakanka, arba jo veikimas įvairiuose organizmo audiniuose yra nepakankamas (audinių rezistentiškumas insulino poveikiui). Organizmo audiniai įsisavina mažiau su maistu gaunamų angliavandenių (organizme jie virsta į gliukozę). Kurį laiką kasos ląstelės, gamindamos daugiau insulino, pajėgia išlaikyti normalią gliukozės koncentraciją. Tačiau ilgainiui kasos rezervai pradeda mažėti ir kraujyje padidėja gliukozės kiekis (hiperglikemija). Iš pradžių vystosi nedidelė hiperglikemija, kuri vėliau virsta 2 tipo cukriniu diabetu. 2 tipo cukrinis diabetas vystosi palaipsniui ir nepastebimai, ligos pradžioje gali nebūti jokių simptomų. Dažniausiai cukrinis diabetas diagnozuojamas profilaktinio patikrinimo metu ar prasidėjus ligos komplikacijoms. 

Gliukozės tyrimus rekomenduojama atlikti, jei:

 • sergate cukriniu diabetu,
 • nėštumo metu nėščiųjų diabeto prevencijos tikslais,
 • turite antsvorio,
 • padidėjęs kraujo spaudimas,
 • padidėjusi cholesterolio ar trigliceridų koncentracija,
 • artimųjų rate yra sergančiųjų cukriniu diabetu,
 • profilaktiškai gliukozės tyrimas turėtų būti atliekamas bent kartą per metus.

Gliukozės tyrimai atliekami iš veninio kraujo, nevalgius 8–14 valandų iki tyrimo

Išankstinė registracija nebūtina, tiesiog atvykite ir kreipkitės į registratūrą.

Gliukozės tyrimai

Paslaugos pavadinimas
Mokamų paslaugų kaina Mokamos
Automatinis šlapimo tyrimas
8.50 €
C peptidas
25.00 €
Glikozilintas hemoglobinas (HbA1c)
8.00 €
Gliukozė (GLU)
5.60 €
Gliukozės tolerancijos mėginys (gliukozė po 2 val.)
5.60 €
Gliukozės tolerancijos mėginys (gliukozė po1 val.)
5.60 €
Homeostazės vertinimo modelis – rezistentiškumas insulinui (insulinas, proinsulinas, Homa-indeksas)**
60.00 €
Insulinas
25.00 €
Mikroalbumino kiekio šlapime nustatymas*
15.00 €
Tyrimo medžiagos paėmimas iš paciento procedūriniame kabinete
5.00 €

Laboratorinių tyrimų, atliekamų iš kraujo, kaina susideda iš tyrimo kainos (nurodytos kainyne) ir kraujo paėmimo kainos.
Tyrimus dažniausiai paskiria šeimos, vidaus ligų gydytojas, gydytojas endokrinologas ar kt., tačiau dėl jų reikalingumo galite nuspręsti ir patys.

Nuo ko priklauso kainos?

Čia nurodytos paslaugų kainos galioja Lietuvos respublikos ir Europos sąjungos piliečiams. Jei esate iš kitų šalių, konkrečios kainos teiraukitės nurodytais tel. ir el. paštu.

Plačiau apie kainas

Tyrimų atlikimo laikas

Konkrečių tyrimų atlikimo laikas ir susiję duomenys pateikiami ČIA.
Patologijos ir citologijos tyrimų atlikimo laikas ČIA
Covid tyrimų laikas ČIA.

Plačiau apie atliekamų tyrimų laiką

Atmintinė pacientui dėl pasiruošimo kraujo tyrimams
deco round
Kodėl

verta išsitirti pas mus?

 • Jūsų tyrimus atliksime kokybiškai, ir tai patvirtina laboratorijos ISO 15189 akreditacija.
 • Pagrindinių tyrimų rezultatus sužinosite per 1–2 val., kitų – per 1 dieną, išskyrus atvejus, kai tai neįmanoma dėl technologinio proceso (pvz., pasėlio auginimo trukmės).
 • Esant poreikiui, 7 dienas po kraujo paėmimo turime galimybę atlikti daugiau tyrimų iš paimto kraujo mėginio. Aktualu vaikui ar pacientams iš kitų miestų!

Naudinga žinoti

Dažniausi simptomai:

 • troškulys, 
 • dažnas šlapinimasis,
 • nevaldomas svorio didėjimas arba mažėjimas,
 • odos niežulys,
 • regėjimo silpnėjimas,
 • acetono kvapas iš burnos,
 • nuolatinis nuovargis, 
 • šlapimo takų infekcijos, 
 • net ir pavalgius jaučiamas alkis.

Jei jaučiate vieną ar kelis iš šių simptomų ilgiau nei kelias savaites ir be aiškios priežasties, rekomenduojame kreiptis į gydytoją ir išsitirti.

 • Suaugusiesiems – 3,5–5,6 mmol/l,
 • vaikams – 2,2–6,2 mmol/l, priklausomai nuo amžiaus.

Jei tyrimu nustatomi gliukozės nukrypimai nuo normos, siūloma pakartoti tyrimą per mėnesį. Jei pakartotinai nustatoma padidėjusi gliukozės koncentracija, rekomenduojama atlikti gliukozės tolerancijos mėginį, kuris parodys, ar tai gliukozės tolerancijos sutrikimas, ar cukrinis diabetas.

Gliukozės toleravimo testas atliekamas pacientams, kuriems profilaktinio patikrinimo metu atliekant bendrąjį kraujo tyrimą randamas gliukozės kiekio nukrypimas nuo normos. Gliukozės tolerancijos testui reikia specialiai pasiruošti ir jis palyginti ilgai trunka – net kelias valandas, nes atliekami du gliukozės tyrimai su 2 valandų pertrauka.

 • 10 dienų prieš gliukozės toleravimo tyrimą negalima badauti.
 • 3 dienas prieš gliukozės tolerancijos tyrimą būtina vartoti pakankamą, įprastą angliavandenių kiekį. 
 • Patariamas įprastinis aktyvumas, bet rekomenduojama vengti didelio fizinio krūvio.
 • 24 valandas iki tyrimo rekomenduojama nevartoti alkoholinių gėrimų.
 • 8–14 valandų iki tyrimo asmuo turi būti nevalgęs, pailsėjęs (miegojęs naktį). Per šį laikotarpį negalima gerti kavos, arbatos ar kitų gaiviųjų gėrimų, išskyrus vandenį. 
 • Mažiausiai 8 valandas prieš tyrimą rekomenduojama nerūkyti.
 • Tyrimo rytą negalima mankštintis, rūkyti. Jeigu galima, negerti metabolizmą veikiančių vaistų – hormonų, diuretikų, hipotenzinių preparatų, psichotropinių vaistų, kortikosteroidų, tiroksino, fenitoino ir oralinių kontraceptikų.
 • Tyrimas atliekamas esant ramybės būsenos, prieš tyrimą neturi būti atliekama jokių kitų procedūrų.

Gliukozės tolerancijos tyrimą rekomenduojama atlikti, kai gliukozės koncentracija kraujyje nevalgius yra mažiau nei 7 mmol/l, tačiau didesnė nei norma, esant cukrinio diabeto rizikos veiksnių ar diabetui būdingų požymių. 
Pirmiausia matuojama gliukozės koncentracija kraujyje nevalgius, po to duodama išgerti 75 g gliukozės ir po 2 valandų vėl pamatuojama gliukozės koncentracija. 

 • Jei nevalgius gliukozės koncentracija yra mažiau nei 7 mmol/l, bet praėjus 2 valandoms ir išgėrus 75 g gliukozės ji yra lygi arba didesnė nei 11,1 mmol/l, įtariamas cukrinis diabetas. 
 • Jeigu gliukozės koncentracija išgėrus 75 g gliukozės yra tarp 7,8 mmol/l ir 11,1 mmol/l, nustatomas angiavandenių tolerancijos sutrikimas. Tai reiškia , jog pacientas dar neserga cukriniu diabetu, bet turi didelę tikimybę juo susirgti nepakoregavus mitybos ir gyvenimo įpročių. 
 • Jeigu gliukozės kiekis kraujyje nevalgius yra 6–6,9 mmol/l, o išgėrus 75 g gliukozės ir po 2 valandų jis yra normalus, diagnozuojama sutrikusi glikemija nevalgius. 
 • Dažniausiai atliekamų tyrimų rezultatai bus parengti per 1 dieną.
  Juos galėsite atsiimti registratūroje arba Jums pageidaujant atsiųsime el. paštu.

Neatidėliokite svarbių sprendimų, rūpinkitės savimi!

Registruokitės konsultacijai

Rūpestis ir dėmesys – geriausia dovana!

Padovanokite artimiesiems sveikatos patikrinimą ar kitą Hila paslaugą. Galite pasirinkti iš rekomenduojamų programų arba dovanoti čekį norimai pinigų sumai.

Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams