Tuberkuliozė yra lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (Mycobacterium tuberculosis), dažniausiai pažeidžianti plaučius. PSO duomenimis, trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis, o nuo šios ligos kasmet miršta beveik 2 milijonai žmonių. Tuberkuliozė yra užkrečiama liga, plintanti oro lašeliniu būdu: kosint, čiaudint, per kvėpavimo takų sekretu užterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus. Ši liga plinta, kai sergantis tuberkulioze žmogus kosėja, dainuoja, juokiasi ar kalba, o Jūs įkvepiate tuberkuliozės bakterijomis užteršto oro. Vienas tuberkulioze sergantis asmuo per metus gali užkrėsti net 10–15 žmonių.

Tuberkuliozės tyrimai padeda diagnozuoti tuberkuliozę ar tuberkuliozės infekciją, kurią sukelia Mycobacterium tuberculosis bakterijos.

Anksti nustačius, dar nespėjusią progresuoti tuberkuliozę, apsaugomas ir pats pacientas, ir aplinkinių sveikata – užsikrėtęs, bet dar nesergantis žmogus neplatina tuberkuliozės infekcijos.

Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo ir /arba skreplių.

Išankstinė registracija nebūtina, tiesiog atvykite ir kreipkitės į registratūrą.

 

Tuberkuliozės tyrimų kaina

Paslaugos pavadinimas
Mokamų paslaugų kaina Mokamos
Pasėlis dėl TB standžioje mitybinėje terpėje + mikroskopija*
20.00 €
Quanti FERON TB Gold testas (tuberkuliozei nustatyti)*
68.00 €
Tyrimo medžiagos paėmimas iš paciento procedūriniame kabinete
5.00 €

Laboratorinių tyrimų, atliekamų iš kraujo, kaina susideda iš tyrimo kainos (nurodytos kainyne) ir kraujo paėmimo kainos.

Nuo ko priklauso kainos?

Čia nurodytos paslaugų kainos galioja Lietuvos respublikos ir Europos sąjungos piliečiams. Jei esate iš kitų šalių, konkrečios kainos teiraukitės nurodytais tel. ir el. paštu.

Plačiau apie kainas

Tyrimų atlikimo laikas

Konkrečių tyrimų atlikimo laikas ir susiję duomenys pateikiami ČIA.
Patologijos ir citologijos tyrimų atlikimo laikas ČIA
Covid tyrimų laikas ČIA.

Plačiau apie atliekamų tyrimų laiką

Atmintinė pacientui dėl pasiruošimo kraujo tyrimams
Atmintinė pacientui dėl skreplių surinkimo
deco round

Kodėl verta išsitirti pas mus?

 • Jūsų tyrimus atliksime kokybiškai. Tai patvirtina laboratorijos ISO 15189 akreditacija. 
 • Mūsų laboratorijoje atliktų tyrimų rezultatus pakomentuos laboratorijos specialistai. Tokią paslaugą teikia tik nedaugelis šalies laboratorijų.
 • Esant poreikiui, 7 dienas po kraujo paėmimo turime galimybę atlikti papildomus prostatos tyrimus iš paimto vieno kraujo mėginio. Aktualu vaikui ar pacientams iš kitų miestų!
 • Nėra pavojaus pažeisti ar supainioti tyrimų mėginius dėl transportavimo – statistiškai tai viena dažniausių kraujo mėginio sugadinimo priežasčių laboratorijose. 

Naudinga žinoti

 • Kontaktuojantiems su sergančiais tuberkulioze asmenimis,
 • dirbantiems didesnės rizikos zonoje (laisvės atėmimo vieta, sveikatos priežiūros įstaiga),
 • sergantiems ŽIV,
 • vartojantiems imunitetą slopinančius vaistus,
 • keliaujantiems į didelio tuberkuliozės paplitimo šalis,
 • besiskundžiantiems sunkiu kosuliu, trunkančiu ilgiau kaip 3 savaites. 

Naujagimiai Lietuvoje skiepijami BCG vakcina nuo tuberkuliozės. Jiems susiformuoja laikinas imunitetas prieš tuberkuliozės sukėlėją. Priešmokyklinio amžiaus vaikams, norint įsitikinti, ar vaikas nėra užsikrėtęs tuberkulioze, skiriamas įodinis Mantu testas. 

Atliekant Mantu testą, po oda, vidinėje dilbio dalyje, suleidžiama nukenksmintų skirtingų mikobakterijų baltymų. Po 2–3 dienų gydytojas įvertina odos reakciją. Mantu testo vertinimą apsunkina tai, kad BCG vakcina nuo tuberkuliozės dažnai sukelia klaidingai teigiamą reakciją. BCG vakcina skiepytiems žmonėms teigiamas Mantu testas nebūtinai reiškia, kad sergama tuberkulioze.

QUANTIFERON – TB GOLD PLUS® tyrimas padeda nustatyti, ar sergate tuberkulioze ar kita kvėpavimo sistemos liga. Esant teigiamam tyrimo rezultatui ir kitiems klinikiniams simptomams, galima patikslinti susirgimą tuberkulioze ir laiku pradėti gydymą. Pasaulio sveikatos organizacija latentinės (slaptosios) tuberkuliozės diagnostikai rekomenduoja taikyti QUANTIFERON – TB GOLD PLUS® tyrimą, kurio rezultatams tuberkuliozės BCG vakcina įtakos neturi. Tai pats tiksliausias tyrimas tuberkuliozės diagnostikoje. 

QUANTIFERON – TB GOLD PLUS® tyrimas atliekamas iš kraujo. 

QUANTIFERON ir Mantu test palyginimas

 

 • Juos galėsite atsiimti registratūroje arba Jums pageidaujant atsiųsime el. paštu.
 • Dėl tyrimų interpretacijos kreipkitės į laboratoriją tel. +370 5 247 64 22

Dažniausiai užduodami klausimai

Pagrindiniai simptomai:

 • sunkus kosulys, trunkantis 3 savaites ir ilgiau;
 • krūtinės skausmas,
 • skreplių ar kraujo atkosėjimas. 

Kiti ne visuomet pasireiškiantys simptomai:

 • silpnumas ar nuovargis,
 • svorio kritimas,
 • apetito stoka,
 • drebulys,
 • karščiavimas,
 • naktinis prakaitavimas.

Tuberkuliozės bakterijomis infekuoti asmenys nejaučia tuberkuliozei būdingų simptomų. Jie gali jausti neaukštą temperatūrą, bendrą silpnumą, tačiau jiems nerandama lokalių tuberkuliozės pažeidimų ir jie neplatina tuberkuliozės bakterijų.

Daugelis užsikrėtusiųjų tuberkuliozės bakterijomis niekada nesuserga plaučių tuberkulioze. Šių žmonių organizme tuberkuliozės bakterijos išlieka neaktyvios visą gyvenimą ir ligos nesukelia.

Sergantys tuberkulioze žmonės jaučia šiai ligai būdingus simptomus. Vienas pagrindinių simptomų – ilgiau nei 3 savaites trunkantis sunkus kosulys. Kosėdami, čiaudėdami jie platina ligos užkratą, nes išskirtos tuberkuliozės bakterijos ilgą laiką išlieka gyvybingos aplinkoje ir jomis gali užsikrėsti kiti žmonės.

Laikotarpis nuo pirminio užsikrėtimo iki aktyvios ligos formos išsivystymo gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių ar ilgiau.

Jei bendravote su atvira plaučių tuberkulioze sergančiu asmeniu, galėjote užsikrėsti tuberkuliozės bakterijomis, bet platinti jas pradėsite tik jeigu pats susirgsite. Tuberkuliozės bakterijas platina tik sergantieji atvira plaučių tuberkulioze. Pirma, tuberkuliozės bakterijų įkvėpęs žmogus turi užsikrėsti, bakterijos turi pradėti daugintis organizme ir sukelti tuberkuliozę, tik tada jis gali tapti bakterijų platintoju.

Kai kurie žmonės suserga tuberkulioze praėjus vos kelioms savaitėms po užsikrėtimo, imuninei sistemai dar nepradėjus kovoti su tuberkuliozės bakterijomis, kiti – po keleto metų, nusilpus imuninei sistemai. Dauguma tuberkuliozės bakterijomis užsikrėtusių žmonių tuberkulioze nesuserga, kadangi organizmas sugeba kovoti su bakterijomis ir neleidžia joms daugintis. 

Neatidėliokite svarbių sprendimų, rūpinkitės savimi!

Registruokitės konsultacijai

Rūpestis ir dėmesys – geriausia dovana!

Padovanokite artimiesiems sveikatos patikrinimą ar kitą Hila paslaugą. Galite pasirinkti iš rekomenduojamų programų arba dovanoti čekį norimai pinigų sumai.

Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams