Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2023 04 23

Ar po lazerinės korekcijos gali vėl prireikti akinių: gydytoja papasakojo, nuo ko priklauso gydymo sėkmė

Akių ligos

3 min. skaitymo

Ar po lazerines korekcijos gali vel prireikti akiniu
Parengė Giedrė Balčiūtė, delfi.lt

Populiarėjantis aktyvus laisvalaikis – važinėjimas dviračiu, motociklu, kaitavimas, nardymas ir pan. – vis daugiau žmonių paskatina galvoti apie regos korekciją lazeriu. Ypač tokios operacijos buvo geidžiamos pandemijos metu, kai su kaukėmis rasodavo akinių stiklai, tad juos nešioti buvo ypač nepatogu.

Bet, ar yra amžiaus cenzas, iki kada tokias operacijas vertėtų atlikti, ir, ar gali net po regos korekcijos lazeriu tekti prisiminti akinius? Į šiuos ir kitus klausimus atsakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akių ligų gydytoja, lazerinės regos korekcijos specialistė Rasa Paulavičienė.

Kada gali vėl prireikti akinių?

Regos korekcijos lazeriu atliekamos ne jaunesniems nei 18 metų asmenims, nes įprastai tokiame amžiuje stabilizuojasi trumparegystės progresavimas. Tiesa, kaip pastebėjo gydytoja, retas kuris skuba koreguoti regėjimą vos sulaukęs pilnametystės.

Dažniausiai tuo žmonės susirūpina kiek vėliau. Gydytoja R. Paulavičienė prisiminė, kad vyriausia pacientė, kurią jai teko operuoti dėl trumparegystės, buvo virš 50 metų.

Lazerinės regos korekcijos specialistė Rasa Paulavičienė

Vis tik geriau operacijas atlikti jaunesniems žmonėms. Kuo jaunesniame amžiuje procedūra atliekama, tuo ilgiau žmogus galės džiaugtis gyvenimu be akinių. Pasak „Delfi“ pašnekovės, skaitymo akinius įžengus į penktąją dešimtį vis tiek neišvengiamai visiems teks užsidėti dėl maždaug nuo 40 metų prasidedančios presbiopijos, kitaip – amžinės toliaregystės.

Pasitikslinus, ar gali tekti dėtis akinius ir matymui į tolį arba sugrįžti pakartotinai operacijai, gydytoja R. Paulavičienė atsakė, kad tai priklauso nuo trumparegystės stabilumo.

„Jeigu trumparegystė progresuoja – žmogus optikoje vis keičia akinius į stipresnius, tada ir po operacijos ji vėl kažkiek atsinaujins, taigi dar kartą reikės arba korekcijos lazeriu, arba akinių. Jeigu neprogresuoja, į tolį žmogus po operacijos visada matys gerai, nebent prasidės kitos akių ligos, kurios nepriklauso nuo to, ar rega buvo koreguota lazeriu, ar ne. Tokiam žmogui akinių prireiks tik skaitymui, kai prasidės presbiopija“, – paaiškino gydytoja.

Ragenos negalima ploninti iki begalybės

Kaip minėta, jeigu trumparegystė progresuoja, ateityje gali prireikti ir pakartotinės regėjimo korekcijos lazeriu. Tiesa, ar ją bus galima daryti vėl, priklauso nuo ragenos storio, kuris yra įgimtas, tik su laiku gali kiek paplonėti.

„Ragena yra akies priekinė struktūra, laužianti šviesos spindulius. Lazerinės regos korekcijos metu, ragena yra šlifuojama, kitaip tariant – plokštinama, ploninama, keičiamas jos gaubtumas. Taip iškoreguojama trumparegystė ar astigmatizmas.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akių ligų gydytoja Rasa Paulavičienė

Prieš operaciją atliekamas išsamus paciento akių būklės ištyrimas ir vertinimas. Nustatomas regėjimo aštrumas, ragenos storis bei atliekami kiti detalūs akių tyrimai. Ragenos storis yra svarbus parametras, planuojant operaciją. Kadangi regos korekcijos lazeriu metu ragena yra ploninama, svarbu suprasti, kad visgi egzistuoja tam tikros ribos, siekiant išvengti pooperacinių komplikacijų ateityje. Todėl tam tikrais atvejais, pvz. esant plonai ragenai ir aukšto laipsnio trumparegystei, gydymo galimybės yra ribotos“, – paaiškino gydytoja.

Dioptrijai pašalinti – vos daugiau nei 1 sekundė

Nors regos korekcijų lazeriu populiarumas auga, jas vis dar gaubia daugybė mitų. Vienas populiariausių, anot pašnekovės, kad patys akių gydytojai nesidaro akių korekcijų lazeriu.

„Gydytojai, tarp jų – ir gydytojai oftalmologai, darosi regos korekcijos operacijas ir yra tuo patenkinti. Tačiau to neįmanoma pamatyti, nes nėra jokių išorinių požymių, išduodančių, ar atlikta lazerinė regos korekcija, ar ne.

Be abejo, esti tokių situacijų, kuomet lazerinė korekcija negalima, pvz., kaip minėjau, esant plonai ragenai ar išreikštam akių sausumui, ar, kuomet reikalinga korekcija matymui iš arti, t. y. amžinės toliaregystės atveju“, – patikslino gydytoja R. Paulavičienė.

Dalintis

Nedelskite, rūpinkitės savimi!

Registruotis konsultacijai
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimų ir specialūs pasiūlymai tik prenumeratoriams