Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2023 04 19

Gydytoja patarė, kaip gydyti miežį: įspėjo dėl dažnos klaidos, skatinančios uždegimą plisti smarkiau

Akių ligos

2 min. skaitymo

Gydytoja patare kaip gydyti miezi
Parengė Giedrė Balčiūtė, delfi.lt

Nestiprus skausmas, patinęs akies vokas ir nedidelis guzelis ant jo. Paprastai iš karto atpažįstame, kad tai – miežis, gana dažnas uždegimas. Bet ar jis – pavojingas? Ir kodėl miežis atsiranda? Pagaliau, ar visada šie simptomai reiškia miežį?

Apie tai kalbėjomės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja oftalmologe Žaneta Kavaliauskiene.

Miežis gali būti išorinis ir vidinis

„Pagal susiformavimo vietą skiriamas išorinis ir vidinis miežis. Išorinis – ūminis voko krašto riebalinės liaukos ir jos aplinkos uždegimas, vidinis – kremzlinių liaukų uždegimas. Abiem atvejais uždegimo sukėlėjas – stafilokoko bakterija. Dažnai miežis atsiranda persirgus infekcinėmis ligomis, nusilpus organizmo imuninei sistemai, susidarius tinkamoms sąlygoms“, – paaiškino gydytoja.

Dažniausios miežio atsiradimo priežastys yra blefaritas – lėtinis voko krašto uždegimas, taip pat tokios ligos, kaip cukrinis diabetas, onkologiniai susirgimai. Miežis gali iškilti ir dėl odos infekcinių susirgimų bei specifinių vaistų, skirtų gydyti autoimunines ir onkologines ligas.

Išorinio miežio simptomai, pasak pašnekovės, yra ribotas voko skausmas, patinimas, odos ir junginės paraudimas, vėliau susiformavusi voko krašte geltona viršūnėlė pro kurią išteka pūliai.

„Vidinio miežio simptomatika ryškesnė. Miežis formuojasi ne voko krašte, o jo viduje, kartu galimas temperatūros pakilimas, aplinkinių limfmazgių reakcija“, – pasakojo gydytoja Ž. Kavaliauskiene.

Gali būti ir šaltas miežis, Tai – lėtinis arba užsitęsęs voko kremzlės liaukos ir jos aplinkos uždegimas.

„Užsikimšus liaukos latakui formuojasi granuliacinis audinys, apsuptas kapsule. Tuomet voke čiuopiamas, kietas, neskausmingas, ribotas su oda nesusijęs guzelis“, – kalbėjo gydytoja.

Paprasto miežio gydymas namuose

Paklausta, kaip miežį galima gydyti namuose, gydytoja Ž. Kavaliauskienė visų pirma rekomendavo šiltus kompresus, bet įspėjo jokių nedėti arbatėlių kompresų, ką daug kas mėgsta daryti, nes dėl drėgmės uždegimas dar smarkiau plinta.

Jeigu būklė negerėja, reikėtų pasikonsultuoti su akių gydytoju. Gydytojai paprastai skiria vietiškai lašinamų antibiotikų/steroidų lašų, o sunkesniais atvejais – sisteminių antibiotikų. Šaltam miežiui taikomas tik operacinis gydymas – miežio pašalinimo operacija.

Kaip išvengti miežio?

Vis tik kai kuriems žmonėms miežis linkęs kartotis. Ką daryti, kad taip nenutiktų? Gydytoja Ž. Kavaliauskienė sakė, kad blefarito atveju labai svarbi vokų higiena. Taip pat nereikėtų liesti akių nešvariomis rankomis, dalintis savo kosmetika ar veidui valyti skirtu rankšluosčiu su kitais.

Moterims būtina vakare kruopščiai nuvalyti makiažą, nenaudoti pasenusios kosmetikos, kontaktinius lęšius išimti tik švariomis rankomis, laiku juos keisti naujais.

Taip pat reikėtų drėkinti akis dirbtinėmis ašaromis, nes sausa akis „imlesnė“ infekcijai.

Vokai parausta ar patinsta ne tik dėl miežio

Miežį galima supainioti ir su kitais negalavimais, pvz., alergija. Tad kaip atskirti, kuri liga kamuoja? „Vokų odos paraudimas ir patinimas galimas alergijos atveju, bet tuomet pakitimai dažnai būna simetriški, numanomas arba žinomas alergenas. Įkandus vabzdžiui, mikroskopu matoma įkandimo vieta odoje. Tokiu atveju nėra didelio voko skausmo ir jautrumo liečiant.

Akių junginės uždegimo atveju gali patinti iš pradžių vienos akies, o paskui ir kitos akies vokas. Tačiau vokai išlieka neskausmingi. jei yra paprasta pūslelinė, be voko odos paraudimo ir patinimo, matomos smulkios, skaidriu turiniu pripildytos pūslytės“, – paaiškino gydytoja Ž. Kavaliauskienė.

Dalintis

Nedelskite, rūpinkitės savimi!

Registruotis konsultacijai
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimų ir specialūs pasiūlymai tik prenumeratoriams