Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2021 03 24

Tiesa ir mitai apie lazerinę regos korekciją

Akių ligos

5 min. skaitymo

Tiesa ir itai apie regos korekcija

Autorius: Simona Stech

ResearchGate apie gydytoją Simoną Stech

Lazerinę regos korekciją vis dar gaubia nemažai mitų ir nežinia – ar galėsiu grįžti į aktyvų, kontaktinį sportą,  ar rezultatai ilgalaikiai, kada galima, o kada negalima atlikti šią operaciją, ar man skaudės? Kai kurios tiesos ir mitai egzistavo praeityje, egzistuoja ir dabar, tačiau į daugelį iš jų jau yra atsakymai ir paaiškinimai. Tad kokius klausimus, kurie galėtų būti mitas arba tiesa, dažniausiai išgirsta gydytojai apie regos lazerinę korekciją ir kaip juos reikėtų patvirtinti arba paneigti, kalbėsimės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja oftalmologe, akių mikrochirurge Simona Stech.

Mitas Nr. 1: tai skausminga operacija 

Akiu gydytoja Simona Stech

Bene pats populiariausias mitas apie refrakcinę chirurgiją yra tai, jog lazerinė regos operacija – bauginanti ir skausminga procedūra. O būtent skausmo baimė neretai atbaido pacientus nuo įvairių procedūrų. Ši irgi nėra išimtis. Tačiau daugiau kaip 1,5 tūkst. tokių lazerinės regos korekcijos operacijų atlikusi gydytoja oftalmologė, akių mikrochirurgė S. Stech griauna šį mitą.

Pasak jos, ši procedūra yra beveik beskausmė. Prieš ją akys nuskausminamos anestetiniais akių lašais, taip pat pacientui duodama silpnų raminamųjų vaistų, padedančių suvaldyti natūralų prieš bet kokią procedūrą kylantį nerimą. O ir pati abiejų akių operacija trunka apie 15–20 minučių.

„Akių lazerinė korekcija – tai neskausminga operacija beveik visais atvejais. Pojūčio stiprumas priklauso ir nuo žmogaus skausmo slenksčio. Žinoma, jos metu pacientai gali patirti diskomfortą, pajusti, kad šiek tiek tempia vokus. Taip yra todėl, jog operacijos metu naudojami laikikliai vokams prilaikyti, kad akys neužsimerktų ir pacientui nereikėtų apie tai mąstyti. Dauguma nemalonių pojūčių paprastai susiję su stresu ir nerimu, patiriamais pacientui dalyvaujant operacijoje. Žinant operacijos eigą, nuskausminamųjų ir raminamųjų vaistų poveikį, stresas ir nerimas sumažinamas iki minimalaus lygio“, – dalinasi patirtimi gydytoja S. Stech.

Mitas Nr. 2: tai brangi procedūra, kurią ne kiekvienas gali sau leisti

Dar vienas itin dažnas mitas, jog ši operacija daug kainuoja ir ją ne kiekvienas gali sau leisti. Tačiau iš tiesų jei apskaičiuosime operacijos kainą ir ilgalaikę jos vertę – ši kaina ne tik ne tokia jau ir didelė, bet net ir gali būti mažesnė nei nešiojant akinius ar vienadienius kontaktinius lęšius. Pavyzdžiui, madingo dizaino akinių rėmeliai ir kokybiški jų lęšiai kartais gali kainuoti netgi daugiau nei lazerinės regos korekcijos operacija.

Pasak gydytojos S. Stech, operacijos kaina priklauso nuo kelių veiksnių – klinikos ir jos siūlomų pridėtinių verčių, akių lazerinės korekcijos diagnostikos ir lazerio sistemos, operacijos metodo, kurį jums rekomenduos akių gydytojas. Tačiau, pasak gydytojos S. Stech, kainos yra smarkiai pakitusios, lyginant su buvusiomis prieš, pavyzdžiui, dešimtmetį.

„Kaina kartais išgąsdina žmones ir atrodo šiek tiek per didelė, nors Lietuvoje ši procedūra abiem akims kainuoja apie 1000 EUR. Palyginimui, ši suma beveik prilygsta metiniam populiaraus sporto klubo narystės mokesčiui. Kai tik tapo prieinama mūsų regione, ši operacija kainavo tris kartus daugiau nei dabar, tad operacijai pasiryžę žmonės vykdavo ir į kaimynines šalis. Dabar tam nėra jokio pagrindo“, – pastebi gydytoja S. Stech.

Mitas Nr. 3: regos korekcijos operaciją galima atidėti vyresniam amžiui

Vienas dažniausiai girdimų pastebėjimų, pasak gydytojos S. Stech, kad amžius šiai operacijai nėra svarbu.  Pasak gydytojos, daugelis mano, jog kol mato visai gerai, dėl akių lazerinės korekcijos kreiptis į specialistus netikslinga, o kai regėjimas pablogės, tada ir ieškos sprendimo.

Pasak gydytojos, tai klaidingas požiūris. „Akių lazerinė korekcija – tai operacija, kuri atliekama akies priekinėje dalyje ragenoje ir turi tam tikrą amžiaus rekomendaciją. Šią operaciją labiausiai rekomenduojama atlikti žmonėms nuo 18 iki 45 metų. Visgi kiekvieno paciento situacija individuali. Kartais ji gali būti labai sėkminga ir 50 metų amžiaus žmogui, o kartais nedaroma ir dvidešimtmečiui. Mano pačios praktikoje vyriausia pacientė buvo 64 metų ir viskas pavyko kuo puikiausiai. Šiuo atveju sėkmingas rezultatas labai priklausė ir nuo pacientės lūkesčių. Tačiau labai svarbu suprasti, kad tiesa yra ta, jog su amžiumi atsiranda fiziologinė arba amžinė toliaregystė, o kartais ir lęšio pakitimų, dėl kurių dažniausiai amžius ir yra riba atlikti lazerinę akių korekciją, todėl svarstant apie lazerinę regos korekciją nereikėtų jos atidėlioti vyresniam amžiui“, – pasakoja gydytoja oftalmologė.

Mitas Nr. 4: lazerine chirurgija galima pašalinti visus regos sutrikimus

Daugelis mano, kad akių lazerinė korekcija yra raktas į visų su regėjimu susijusių problemų šalinimą. Visgi gydytoja Simona Stech šį mitą paneigia. Lazerinės akių operacijos gali padėti kai kuriais astigmatizmo, trumparegystės ir toliaregystės atvejais. Ar bus atlikta lazerinė regos korekcija, ar ne, žmonėms atsiranda amžinė toliaregystė, o tai lemia matymą žiūrint iš arti.

„Negalima teigti, kad, lazeriu pakoregavus regėjimą, niekada neprireiks nei akinių, nei kontaktinių lęšių. Visų pirma bent kol kas lazerio technologija nėra dažnai naudojama pagelbėjant žmonėms, kurie susidūrė su amžiaus sukelta toliaregyste, nors pasaulyje tokių metodų jau yra. Taip pat, esant didelio laipsnio trumparegystei, toliaregystei arba astigmatizmui, esant plonai ragenai, nestabiliai refrakcijos ydai ir kai kurioms sisteminėms būklėms, pacientams lazerinės regos korekcijos taikymas yra ribotas. Žinoma, pacientams norisi sužinoti, kodėl negali lazeris išgydyti visų su regėjimu susijusių problemų. Visada stengiuosi į kiekvieno paciento situaciją pažvelgti individualiai, nes kiekvienas pacientas yra išskirtinis“, – dalinasi patirtimi S. Stech. Taip pat gydytoja pastebi, jog nedažnais atvejais šią operaciją po tam tikro laiko gali tekti kartoti.

Mitas Nr. 5: reikėtų dar palaukti, kol bus sukurtos pažangesnės technologijos

Dar vienas dažnas klausimas, kylantis žmonėms, mąstantiems apie akių lazerinę korekciją, – ar vertėtų šiek tiek ilgiau palaukti, kol kas nors sukurs naujesnę technologiją regėjimo problemoms spręsti. Visgi nors technologijos sparčiai tobulėja ir visada tobulės, tai nereiškia, jog dabartiniai metodai yra mažiau sėkmingi  ar sukelia daugiau komplikacijų.

Pasak gydytojos S. Stech, šiuo metu visa akių lazerinei chirurgijai naudojama diagnostika ir chirurginė įranga yra kliniškai patvirtinta ir pritaikyta siekiant užtikrinti aukštus saugos ir efektyvumo standartus. „Per pastarąjį dešimtmetį technologijos labai pažengė ir jau dabar yra nepralenkiamo lygio. Regėjimo korekcija lazeriu, atliekama SMILE, LASIK, „SmartSurf“, PRK, LASEK, parodė, kad yra labai didelis sėkmės ir labai mažas komplikacijų dažnis. Tad šis mitas tikrai paneigtas“, – džiaugiasi gydytoja S. Stech.

Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams