Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2021 09 30

Alergija dulkių erkutėms: kaip jos išvengti?

Alergija

4 min. skaitymo

Alergija dulkiu erkutems v2

Eglė Dagienė, manodaktaras.lt

Čiaudite, ašaroja, niežti akys, paburkusi nosis? Nebūtinai tai prasidedančio peršalimo simptomai. Visai gali būti, kad jūs alergiškas namų dulkių erkutėms. Tai viena labiausiai paplitusių alergijų pasaulyje. 

Apie šios alergijos susirgimo tendencijas Lietuvoje ir galimus būdus jos išvengti pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro alergologė ir klinikinė imunologė med. m. dr. Neringa Stirbienė.

Kas yra namų dulkių erkutės ir kuo jos pavojingos?

Namų dulkių erkės yra maži, žmogaus akimi nematomi voragyviai. Alergiją dažniausiai sukelia dvi jų rūšys – Dermatophagoides farinae ir Dermatophagoides pteronyssimus. Jos mėgsta šiltą ir drėgną aplinką, todėl gyvena ir veisiasi patalynėje, kilimuose, užuolaidose, minkštuose žaisluose. Žmonėms namų dulkių erkės nekanda, tačiau maitinasi žmonių, gyvūnų odos pleiskanomis, 

Kaip atsiranda alergija šioms erkutėms ir kodėl jos alergizuoja?

Namų dulkių erkių pagrindiniai alergenai yra baltymai, esantys jų egzoskelete ir žarnyne. Dulkių erkių egzoskeleto dalelės, jų išmatos yra įkvepiamieji alergenai, kurie patenka į mūsų kvėpavimo takus su įkvėpiamu oru. Jei žmogus turi polinkį alergijai ir kartotinį kontaktą su alergenais, atsiranda įsijautrinimas ir pasireiškia alerginės ligos simptomai. 

Kokie pagrindiniai šios alergijos simptomai?

Namų dulkių erkės gali sukelti ir/ar paūminti alerginės slogos, bronchinės astmos simptomus. Dulkių erkėms alergiškiems žmonėms po kontakto su šiais alergenais gali atsirasti sloga, nosies užburkimas, čiaudulys, akių, nosies niežėjimas. Kai sergama astma – kosulys, dusulys, pasunkėjęs kvėpavimas, švokštimo epizodai.

Kokia tendencija pastebima Lietuvoje – daugėja ar mažėja ja sergančiųjų?

Alergija namų dulkių erkėms – viena iš labiausiai paplitusių alergijų. Yra paskaičiuota, kad namų dulkių erkėms alergiški nuo 1–2 proc. iki 10 proc. pasaulio populiacijos. Tarp sergančiųjų astma kai kuriose populiacijose įsijautrinimas dulkių erkėms gali siekti iki 40–80 proc. asmenų. Šiuo metu yra tendencija, kad alerginės ligos dažnėja.

Ar ši alergija pagydoma?

Kiekvienam pacientui gydymas parenkamas individualiai, atsižvelgiant į patiriamus simptomus. Alergenų vengimas gali palengvinti būklę, tačiau visiškai išvengti kontakto su namų dulkių erkėmis praktiškai neįmanoma. Slopinti namų dulkių erkių sukeliamos alergijos simptomus padeda geriamieji vaistai nuo alergijos, taip pat specialūs vaistai į nosį arba inhaliatoriai.

Pirmiausia rekomenduojama aplinkos kontrolės priemones taikyti miegamajame, po to, jei reikia, svetainėje ir kitose namų patalpose.

Specifinė imunoterapija su namų dulkių erkių alergenais yra vienintelis alerginių ligų gydymo būdas, kuris ne tik slopina simptomus, mažina vaistų poveikį, apsaugo nuo naujų įsijautrinimų ir astmos išsivystymo, gerina gyvenimo kokybę. Šio gydymo poveikis išlieka ir pabaigus gydymo kursą.

Patarimai, kaip apsisaugoti nuo šios alergijos

Namų dulkių erkių visiškai pašalinti neįmanoma, tačiau galima sumažinti jų kiekį. Kova su namų dulkių erkėmis susideda iš dviejų dalių: aplinkos drėgmės ir dulkių mažinimo. Visa tai vadinama aplinkos kontrole. Taikant aplinkos kontrolės priemones, reikia kantrybės, kadangi net pasiekus gerą aplinkos kontrolę, simptomams susilpnėti prireikia keleto mėnesių. 

Pirmiausia rekomenduojama aplinkos kontrolės priemones taikyti miegamajame, po to, jei reikia, svetainėje ir kitose namų patalpose:

  1. Rekomenduojama naudoti sintetinius čiužinius. Galima įsigyti specialių, namų dulkių erkių alergenų nepraleidžiančių čiužinių, pagalvių, antklodžių užvalkalų. Vien tik užvalkalai nepalengvins simptomų, tačiau naudojami su kitomis aplinkos kontrolės priemonėmis mažins sąlytį su namų dulkių erkėmis.
  2. Kabinkite medvilnines, lengvai plaunamas užuolaidas, kurias skalbkite ne žemesnėje nei 60°C temperatūroje, arba lengvai valomas žaliuzes.
  3. Knygas ir drabužius laikykite uždarose lentynose ar spintose; nepalikite drabužių ant grindų ar kabančių ant kėdės.
  4. Rinkitės lengvai valomą grindų dangą: parketą, plyteles ar linoleumą. Netieskite daug kilimų, kadangi juos sunku švariai išvalyti.
  5. Minkštus žaislus reguliariai skalbkite 60°C temperatūroje. Taip pat, siekiant naikinti namų dulkių erkes, minkštus žaislus, įdėjus į maišelį, galima padėti į šaldiklį 24 valandoms.
  6. Nelaikykite ant lovos nereikalingų daiktų ir leiskite patalams vėdintis. Patalynę (paklodes, pagalvių ir antklodžių užvalkalus) skalbkite ne rečiau kaip kas 2 savaites ne žemesnėje kaip 60°C temperatūroje. Kartą per metus karštai išvalykite ar išplaukite pūkines pagalves ir antklodes.
  7. Drėgnai valykite namus, kiekvieną savaitę valykite kambarius dulkių siurbliu, naudodami didelio efektyvumo oro filtrą (HEPA 13 arba 14). Ypač stenkitės išsiurbti dulkes iš kampų bei plyšių.
  8. Mažinkite drėgmę namuose, įrengdami oro džiovintuvą. Reguliariai tikrinkite, kad nebūtų vandens nuotėkio iš kriauklės, tualeto, vonios. Sutaisykite atsiradusius nuotėkius lietvamzdžiuose, kad nedrėktų sienos.
  9. Kiekvieną dieną, net ir žiemą, po 30 minučių vėdinkite visus gyvenamuosius kambarius. Palaikykite oro temperatūrą kambariuose apie 18–20°C, santykinę oro drėgmę apie 45–50 proc.
  10. Jei turite naminių gyvūnų, neleiskite jų į miegamąjį. Gyvūnai palieka savo pleiskanas, kuriomis maitinasi namų dulkių erkės. 
Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams