Nuotolinė šeimos gydytojo konsultacija internetu Greičiau nei per 24 val.

2025 07 01

Adenoidų ir tonzilių operacija (šalinimas) vaikui: kodėl vasara – tam palankus metas?

Ausų, nosies, gerklės (LOR) ligos

5 min. skaitymo

LOR operacijos vasara

Vasarą pagaliau galima kiek lengviau atsikvėpti – peršalimo ligų pikas baigėsi. Daugeliui vaikų turinčių tėvų tai reiškia ir trumpą atokvėpį nuo nuolatinio žongliravimo tarp darbo iš namų ir sloguojančių vaikų priežiūros. Ne vienai šeimai pažįstama situacija, kai mažieji vos kelioms dienoms grįžta į darželį ar mokyklą, o netrukus vėl suserga – kartais net sunkia angina, kuri ilgam paguldo į lovą. „Hila“ Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja otorinolaringologė (LOR) Vaida Januškienė sako, kad būtent vasaros atostogos – palankus ir praktiškas metas spręsti įsisenėjusias adenoidų ar tonzilių sveikatos problemas.

Kodėl vieni vaikai serga dažniau nei kiti?

 

Otorinolaringologė Vaida Januškienė

Pasak gydytojos, ūminis tonzilitas – tai staiga prasidedantis tonzilių (gomurio migdolų) uždegimas, kuriuo dažniau serga vaikai nei suaugusieji. Liga dažnai kartojasi dėl daugelio veiksnių, pvz. genetinių, anatominių ar aplinkos poveikio „Skirtumai tarp vaikų priklauso nuo to, kaip jų organizmas atpažįsta, reaguoja ir kovoja su virusais bei bakterijomis“, – sako ausų, nosies, gerklės ligų gydytoja V. Januškienė.

Specialistė išvardina kelias pagrindines priežastis, kodėl vieni vaikai serga dažniau nei kiti:

  • Imuninės sistemos branda ir individualūs skirtumai. Vaikų imuninė sistema dar tik „mokosi“ atpažinti ir kovoti su infekcijomis.
  • Dažnas kontaktas su kitais vaikais ugdymo įstaigose, kur uždarose patalpose virusai plinta lengviau.
  • Nepakankami higienos įgūdžiai, tokie kaip netaisyklingas rankų plovimas, taip pat prisideda prie infekcijų plitimo.
  • Vaikų tonzilės yra didesnės ir turi daugiau kriptų (vagelių), kuriose lengvai kaupiasi bakterijos ir maisto likučiai.
  • Kvėpavimas per burną, kuris būdingas vaikams su adenoidų hipertrofija ar nuolatiniu nosies užgulimu, išsausina burnos gleivinę ir palengvina infekcijos patekimą.
  • Netinkamas antibiotikų vartojimas, pavyzdžiui, per anksti nutrauktas kursas ar netinkamas pasirinkimas, gali lemti neišgydytą infekciją.
  • Dažnas antibiotikų vartojimas keičia mikroflorą ir susilpnina natūralias apsaugines nosiaryklės funkcijas.

Gydytoja otorinolaringologė atkreipia dėmesį į tai, jog kai kuriems vaikams, vos tik pabaigus antibiotikų kursą ir sugrįžus į darželį ar mokyklą, liga vėl kartojasi.

Kas lemia adenoidų išvešėjimą?

Adenoidai, kaip paaiškino gydytoja, yra nosiaryklės užpakalinėje dalyje esantis limfoidinis audinys, kuris vaikams yra fiziologinis ir aktyviai dalyvauja apsauginiuose kvėpavimo takų mechanizmuose. Maždaug nuo pirmųjų gyvenimo metų adenoidai pradeda didėti, pasiekia aktyvumo piką 4–6 metų amžiuje, o vėliau pamažu nyksta.

„Tai normalus procesas. Daugeliui vaikų adenoidai perauga natūraliai, tačiau kai kuriems dėl tam tikrų veiksnių jie tampa problema“, – teigia V. Januškienė.

Pagrindiniai adenoidų išvešėjimo veiksniai:

  • Imuninės sistemos aktyvumas. Adenoidai aktyviai reaguoja į virusus ir bakterijas, skatina limfocitų proliferaciją ir antikūnų gamybą.
  • Dažnos kvėpavimo takų infekcijos, ypač sukeltos Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, lemia lėtinį uždegimą ir adenoidų hiperplaziją.
  • Alerginiai veiksniai. Alerginė sloga, astma – veiksniai, skatinantys adenoidų uždegimą ir augimą.
  • Genetika ir anatomija. Paveldėtas polinkis į didesnius adenoidus, gomurio anomalijos, netaisyklinga nosiaryklės ventiliacija.
  • Gastroezofaginis refliuksas (GERL). Rūgštinis skrandžio turinys, pasiekęs nosiaryklę, gali dirginti ir skatinti uždegiminius procesus.

Kada reikalingas chirurginis gydymas?

Pasak gydytojos V. Januškienės, tiek adenoidų, tiek tonzilių šalinimas yra planinės operacijos, atliekamos tuomet, kai konservatyvus gydymas (vaistais) tampa neefektyvus, o simptomai ima reikšmingai trikdyti vaiko kasdienį gyvenimą ar sukelia rimtų komplikacijų.

„Adenoidų šalinimas (adenoidektomija) svarstomas, kai vaikas patiria nuolatinę nosies obstrukciją, kvėpuoja per burną, knarkia ar jam pasireiškia obstrukcinė miego apnėja. Kiti svarbūs požymiai: patologinio sąkandžio formavimasis, besikeičiančios kaukolės ir veido proporcijos, taip pat nuolatinė pūlinga sloga ar dažni, kartotiniai vidurinės ausies uždegimai. Kartais operacija atliekama esant įtarimui dėl piktybinio naviko“, – pasakoja otorinolaringologė.

Kalbant apie tonzilių šalinimą (tonzilektomiją), gydytoja pabrėžė, jog ši operacija dažniausiai reikalinga esant lėtiniam tonzilitui, kai per metus fiksuojami 7 ar daugiau ūminio tonzilito epizodų, arba 5 epizodai per metus dvejus metus iš eilės, arba 3 epizodai per metus trejus metus iš eilės. Tonzilektomija taip pat taikoma, jei yra įtariama, kad gomurio migdolai yra kitų sisteminių ligų – širdies, inkstų, sąnarių – infekcijos židinys, arba jei tonzilės yra stipriai padidėjusios ir sukelia kvėpavimo sutrikimų, ypač nakties metu.

Sprendimas dėl operacijos priimamas, įvertinus simptomų sunkumą, jų trukmę ir poveikį vaiko gyvenimo kokybei.

Kodėl vasara – palankus metas operacijai planuoti?

Nors adenoidų ir tonzilių šalinimo operacijos yra planinės ir gali būti atliekamos visus metus, kai kurioms šeimoms vasara tampa praktišku ir patogiu laikotarpiu jas suplanuoti. Šiltuoju metų laiku dažniau būnama gryname ore, mažiau laiko praleidžiama kolektyvuose, todėl natūraliai sumažėja kontaktų su infekcijų šaltiniais. Taip pat vasara leidžia lengviau suderinti pooperacinį poilsį su atostogomis, be papildomo streso dėl darželio ar mokyklos lankymo.

Be to, kvėpavimo takų virusinės infekcijos šiltuoju sezonu yra retesnės nei rudenį ar žiemą, todėl mažėja rizika, kad operacija bus atidėta dėl vaiko ūmios ligos ar kad pooperaciniu laikotarpiu kils komplikacijų.

„Žiemą ar rudenį virusų paplitimas didesnis, tad vaikų sergamumas natūraliai išauga“, – paaiškino gydytoja V. Januškienė.

Gydytoja taip pat atkreipė dėmesį, kad sausas patalpų oras šildymo sezono metu gali dirginti ryklę ir turėti neigiamos įtakos savijautai po tonzilių šalinimo operacijos: „Vasarą oras dažniausiai drėgnesnis, daugiau laiko praleidžiama lauke, o tai gali būti palankiau gijimui.“

Nors šie aspektai kai kurioms šeimoms padeda lengviau suplanuoti procedūras, sprendimas dėl operacijos laiko visada priklauso nuo individualios vaiko situacijos, sveikatos būklės ir gydytojo įvertinimo.

Kodėl svarbu, kad vaikas operacijos dieną būtų visiškai sveikas?

Operacijos dieną vaikas turi būti be jokių ūminių infekcijos požymių, mat net nedidelė sloga ar kosulys gali būti pagrindas atidėti operaciją. Esant infekcijai, padidėja kvėpavimo takų spazmų, deguonies trūkumo, kraujavimo ir kitų komplikacijų rizika.

Ūmi infekcija taip pat gali turėti įtakos kraujo krešėjimo rodikliams, o tai ypač svarbu atliekant tonzilių šalinimą. Tokiais atvejais operacija paprastai nukeliama 1–2 savaitėms, kol vaikas visiškai pasveiksta.

Dažnai tėveliai rūpinasi, ar operacija vasarą nesugadins visų vaiko atostogų. Bet specialistai patikina, jog baimintis neverta. Mat adenoidų šalinimas yra palyginti nesudėtinga procedūra, po kurios vaikai sveiksta per kelias dienas ir jau po savaitės gali grįžti prie įprastos veiklos.

Tonzilių šalinimas reikalauja šiek tiek ilgesnio gijimo laikotarpio (apie 10–14 dienų), per kurias rekomenduojamas ramus režimas. Svarbu, kad pirmąją savaitę po tonzilektomijos vaikas būtų stebimas ir saugomas nuo aktyvios fizinės veiklos bei galimų infekcijų šaltinių.

 

 

Dalintis

Nedelskite, rūpinkitės savimi!

Registruotis konsultacijai
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus

Gydytojų patarimai ir specialūs pasiūlymai tik prenumeratoriams