Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2012 01 13

Akmenligė – ne visuomet skausminga, bet klastinga

Inkstų ir šlapimtakių ligos, akmenligė

2 min. skaitymo

Akmenlige ne visuomet skausminga bet klastinga v2

„Į gydytojus kreipiausi visai dėl kitų problemų. Kai atliko sonoskopiją, sužinojau, kad man - tulžies pūslės akmenligė. Nejaučiau jokių skausmų, todėl diagnozė kiek šokiravo. Buvau įsitikinusi, kad akmenys visuomet sukelia skausmą", - gydytojui pasiguodė 49 m. Onutė.

Apie šią ligą - tulžies pūslės akmenligę - pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Chirurgijos centro vadovas pilvo (abdominalinis) chirurgas Alfredas Songaila.

Ar dažnai sergant tulžies pūslės akmenlige nejaučiama jokių ligos simptomų?

Tulžies pūslės akmenlige serga apie 20 proc. visų suaugusių gyventojų, iš jų 70-80 proc. nejaučia jokių simptomų. Ilgainiui vis didesnė tikimybė, kad atsiras skausmai, o kartu ir akmenligės komplikacijų. Jos išsivysto maždaug kas šeštam pacientui.

Akmenų dažniausiai randama atliekant pilvo organų echoskopiją dėl kitų priežasčių.

Kokios galimos akmenligės komplikacijos?

Dažniausia - tulžies pūslės uždegimas (ūminis cholecistitas). Jo laiku negydant, tulžies pūslė gali prakiurti, išsivystyti pilvaplėvės uždegimas (tulžinis peritonitas).

Akmenėliams iš tulžies pūslės patekus į tulžies latakus, liga gali komplikuotis pūlingu latakų uždegimu ir gelta (būdingi labai stiprūs skausmai, aukšta temperatūra ir šaltkrėtis, pageltusios akys) arba ūminiu kasos uždegimu (labai stiprus juosiantis skausmas viršutinėje pilvo dalyje, gausus vėmimas).

Abiem atvejais grėsmė paciento sveikatai - didelė.

Pastarosios komplikacijos arba tulžies pūslės vėžys turi didžiausią įtaką mirštamumui nuo tulžies pūslės akmenligės.

Kaip apsisaugoti nuo šių komplikacijų?

Mano patarimas - reguliariai tikrintis sveikatą. Išsivysčius komplikacijoms, gydymas daug sunkesnis ir ilgesnis. Reikia nepamiršti, kad tulžies latakų komplikacijos gydomos tik apskričių lygio ligoninėse.

Jei jau jums nustatė akmenligę - tik jūs galite nuspręsti, ką daryti, - operuotis ar laukti ligos simptomo - skausmo. Pasitarkite su specialistais, kuriais pasitikite, ir gerai apmąstykite visus „už" ir „prieš".Image not found

Dabar dažniausiai atliekama laparoskopinė operacija. Po jos beveik šimtu procentų išgyjama, išsivysto labai nedaug komplikacijų, o apie 90 proc. atvejų nebūna jokių pooperacinių sutrikimų. Po operacijos jau kitą dieną pacientas išleidžiamas namo. Silpnumas ir nedidelis skausmas paprastai išnyksta po 7-10 dienų. Ypatingų apribojimų po operacijos nėra - pacientas gali dirbti visus įprastus darbus, išskyrus sunkesnius fizinius.

Kaip gyventi po operacijos?

Tulžies pūslės akmenligės operacijos metu šalinama visa tulžies pūslė, todėl po operacijos pacientas turi koreguoti savo mitybos įpročius, jeigu to nedarė iki tol:

  • reguliariai maitintis,
  • vengti riebaus, aštraus rūkyto ir kepto maisto (apie 2-4 sav.),
  • nepersivalgyti.

Didesnė rizika susirgti moterims:

  • ypač vyresnėms nei 60 m.,
  • mėgstančioms riebų maistą,
  • staigiai numetusioms svorio,
  • nutukusioms,
  • nėštumo laikotarpiu,
  • turinčioms paveldimumą.
Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.