2008 09 23
Besimptomė akmenligė. Ar reikia operuoti?
Inkstų ir šlapimtakių ligos, akmenligė
2 min. skaitymo
Niekam nekyla klausimų dėl simptominės tulžies pūslės akmenligės gydymo, ją reikia operuoti ir kuo greičiau - tuo geriau.
Tačiau akmenligė be simptomų yra daugelio diskusijų objektas ir vienos nuomonės dėl jos gydymo nėra. Pabandykime pasiaiškinti su Hila medicinos diagnostikos ir gydymo centro abdominaliniu chirurgu, abdominalinės chirurgijos centro vadovu Alfredu Songaila, kiek reikia laukti ir ko galite sulaukti, jei sergate akmenlige, bet nejaučiate jokių skausmų.
- Gydytojau, ar dažni atvejai, kai žmogus serga akmenlige, bet nejaučia jokio diskomforto?
- Pateiksiu šiek tiek statistikos. Yra duomenų, kad tulžies pūslės akmenlige serga apie 2 proc. žmonių. Ir net iki 80 proc. jų neturi jokių nusiskundimų. Tačiau apie 4 proc. tų, kurie neturi nusiskundimų, bėgant laikui jų įgyja. Taigi galima teigti, kad yra tikimybė, jog po 20 metų net 80 proc. sergančiųjų besimptome akmenlige atsiras skausmai. O su jais ir simptominės akmenligės komplikacijos.
- Ar dažnos akmenligės komplikacijos?
- Komplikacijos išsivysto maždaug kas šeštam pacientui. Tai gali būti tulžies pūslės arba tulžies latakų komplikacijos.
- O kokių komplikacijų pasitaiko dažniausiai?
- Dažniausia tulžies pūslės komplikacija yra pūslės uždegimas, dar vadinamas ūmiu cholecistitu.
Jo laiku negydant, tulžies pūslė gali prakiurti, išsivystyti pilvaplėvės uždegimas, t. y. tulžinis peritonitas.
- Gal galėtumėte daugiau papasakoti apie šias komplikacijas?
- Tulžies latakų komplikacijos dažniausiai yra labai pavojingos žmogaus sveikatai. Jos išsivysto akmenėliams iš tulžies pūslės patekus į tulžies latakus. Akmenligė komplikuojasi į latakų pūlingą uždegimą ir geltą, kuriai būdingi labai stiprūs skausmai, aukšta temperatūra su šaltkrėčiu, pageltusios akys. Gali prasidėti ūmus kasos uždegimas, kurio simptomai - labai stiprus juosiantis viršutinės pilvo dalies skausmas, dažnas vėmimas. Abi minėtos būklės yra pakankamai pavojingos. Jos turi didžiausią įtaką mirštamumui nuo tulžies pūslės akmenligės.
- Ar dažni mirties nuo akmenligės atvejai?
- Reikia pasakyti, kad net šiais pažangių technologijų laikais apie 2 proc. visų sergančiųjų tulžies pūslės akmenlige miršta.
- Į ką turėtų atkreipti dėmesį tie, kurie serga akmenlige, bet kol kas nejaučia jokių nerimą keliančių simptomų?
- Reikia turėti galvoje, kad, išsivysčius tulžies latakų komplikacijoms, gydymas pasidaro daug ilgesnis ir sudėtingesnis. Tada jau nebeužtenka paprastos tulžies pūslės šalinimo operacijos. Prieš operaciją būtina endoskopu pašalinti akmenėlius iš latakų, tik po to galima operuoti pūslę. Reikia nepamiršti, kad minėta endoskopinė operacija atliekama tik apskričių lygio ligoninėse. Net 12 proc. tokių operacijų komplikuojasi ir dalis jų gali baigtis paciento mirtimi.
- O kokia tikimybė susirgti tulžies pūslės vėžiu?
- Tulžies pūslės vėžys - reta, bet labai pavojinga liga. Ja suserga apie 1 proc. visų sergančiųjų akmenlige. Mirštamumas nuo šios ligos yra labai didelis.
Visa pateikta statistika verčia susimąstyti: ar lauksime, kada pasireikš akmenligės simptomai? O gal geriau užbėgti už akių visoms minėtoms baisybėms ir ryžtis laparoskopinei operacijai, po kurios beveik visiškai išgyjama, nekyla komplikacijų ir nelieka pooperacinių sutrikimų.