Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2016 03 31

Trombocitų koncentratas – sąnarių lankstumui

Kaulų, sąnarių, raiščių, raumenų ligos

3 min. skaitymo

Trombocitu koncentratas sanariu lankstumui

Labai daug kalbama apie tai, kad trombocitų koncentrato (angl. platelet-rich plasma, PRP) arba vadinamosios trombocitų prisotintos kraujo plazmos injekcijos išsaugo grožį ir jaunystę. Internete pilna informacijos apie estetines procedūras, kai naudojami kraujo plazmoje esantys, iš trombocitų išskirti natūralūs augimo faktoriai. Šį modernų, saugų ir natūralų metodą jau bene dvidešimt metų pacientams taiko ortopedai-traumatologai ir sporto medicinos gydytojai.

2009 metais žiniasklaidoje praslydo informacija, kad golfo žvaigždei Tigeriui Woodsui į kelį buvo suleistos keturios trombocitų prisotintos kraujo plazmos injekcijos. Esą gydytojai nusprendė šitaip greičiau atkurti kelio sąnario lankstumą. Pagerėjimo nebuvo galima nepastebėti – netrukus Woodsas vėl rodė stulbinančius rezultatus golfo aikštyne.

„Susidomėjimas PRP injekcijomis ypač išaugo per pastarąjį dešimtmetį, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas ortopedas-traumatologas, Ortopedijos centro vadovas Darijus Rimas. – Ispanijos gydytojai šias injekcijas naudoja gydydami futbolininkus. Anglijos „Premier“ lygos futbolininkai jų irgi gauna. Tokių injekcijų esu leidęs Lietuvos krepšininkams, tenisininkams, lengvaatlečiams.“

Pirmieji  bandymai su PRP injekcijomis medicinos literatūroje aprašyti dar 1970-aisiais. Regeneruojančias jų savybes praktikoje pirmieji 1990 metais pritaikė odontologai.   

Koks tai metodas? Trombocitų prisotinta plazma ruošiama iš paties paciento kraujo. Iš 8 mililitrų kraujo, jį centrifuguojant, paprastai gaunama 4 mililitrai trombocitų prisotintos plazmos. Gydymas paremtas trombocitų reguliacinėmis savybėmis audinių regeneracijos procese. PRP gausu augimo faktorių ir biologiškai aktyvių baltymų, kurie skatina ir pagreitina audinių gijimą ir atsikūrimą. Medikai šį metodą taiko ortopedijoje, odontologijoje, oftalmologijoje, estetinėje medicinoje, plastinėje chirurgijoje, gydydami žaizdas ir nudegimus, jis paplitęs netgi veterinarijoje.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas ortopedas-traumatologas Darijus Rimas. Nuotr. autorius  Domantas Pipas

„Šias injekcijas pacientams skiriu jau penkerius metus. Tai nėra naujiena, – sako gydytojas Darijus Rimas. – Kraujo plazmos ruošinys, kuriame yra ypač didelė trombocitų koncentracija, padeda atkurti pažeistus audinius – raiščius, kremzles. Ir mano asmeninė patirtis rodo, ir moksliniai tyrimai patvirtina, kad po operacijų PRP injekcijos 30–40 procentų pagreitina gijimą, audinių atsikūrimą.“

Sausgyslių ir raiščių plyšimai bei uždegimai, bursitai, achilitai, sąnarių skausmai ir kitos aktyvius, dažnai sportuojančius žmones kankinančios problemos pastaraisiais metais sėkmingai sprendžiamos įprastais gydymo metodais, taip pat ir PRP injekcijomis. „Jos tikrai palengvina pacientų būklę“, – įsitikinęs gydytojas D. Rimas.

Gydymo PRP injekcijomis kursas – trys procedūros po vieną per savaitę, kartojant vieną ar keletą kartų per metus.  

Gydytojo D. Rimo pacientė ponia Jurgita K. (40 m.) sako: „Mano kelio sąnarys operuotas tris kartus. Jei ne šios injekcijos, kažin ar galėčiau jį lankstyti ir, matyt, vis dar kentėčiau skausmą. “Prieš ketverius metus slidinėdama kalnuose moteris patyrė kelio traumą. Pirmoji operacija buvo nesėkminga, koja beveik nesilankstė. Kai nuėmė įtvarus, – prisimena, – sąnarys buvo atgavęs gal tik 10 procentų lankstumo. Reabilitacija po kelio sąnario operacijos lankstumą padidino iki 30 procentų, tačiau naktimis kankindavo skausmas, nebegalėdavau užmigti be tablečių.

Jurgita  kreipėsi į gydytoją D. Rimą, kuris atliko dar dvi operacijas, o po jų pasiūlė trombocitų prisotintos kraujo plazmos injekcijas. „Jos man labai tinka, gerai veikia, – džiaugiasi moteris. – Injekcijos ne tik atstatė sąnario lankstumą ir aš jau galiu važiuoti dviračiu, bet ir panaikino skausmą, naktimis nebeprabundu nuo jo.“

Moteris sako, kad jei ne gydytojo patarimas, kažin ar būtų sužinojusi apie PRP injekcijas – informacijos apie jų taikymą traumatologijoje ir ortopedijoje nėra daug arba ji pateikta užsienio kalbomis. „Kartoju kursą du kartus per metus, nes noriu kuo ilgiau išsaugoti sąnarį. Be abejo, padeda ir mankšta, nes be jos šios situacijos nepagerinsiu“, – tikina Jurgita.

„Šį metodą dažnai naudojame po operacijų, – sako gydytojas ortopedas-traumatologas Darijus Rimas. – Jis – gana paprastas, tačiau veiksmingas, be to, visiškai natūralus. Ne veltui PRP injekcijas yra pamėgusios ir jų nauda tiki tokios pasaulio sporto žvaigždės kaip golfo žaidėjas Tigeris Woodsas, tenisininkai Rafaelis Nadalis ir Marija Šarapova.“

Žmogaus kūnas turi neįtikėtinų galių gydytis pats. PRP injekcijos – tai filosofija, sujungianti naujausias technologijas ir kūno galimybes.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.