Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2021 10 14

Sergančiųjų melanoma amžius jaunėja – kokie pirmieji simptomai?

Odos ligos

2 min. skaitymo

Serganciuju melanoma amzius

ERGO.LT

Už lango vis labiau įsigalint rudeniškiems, žvarbiems orams, dažnas Lietuvos gyventojas su ilgesiu prisimena itin saulėtą ir karštą vasarą. Visgi kartais šie prisiminimai palieka ir kartėlį – dėl ilgalaikio ultravioletinių saulės spindulių įtakos atsiranda odos problemų, gerokai išauga ir melanomos rizika. Tad medikai įspėja – po kiekvienos vasaros būtina pasitikrinti apgamus ir odą, ypač kai ši vėžio forma diagnozuojama visų amžiaus grupių atstovams.

Suserga ir vis jaunesni

Kaip rodo Europos informacijos apie vėžį sistemos duomenys, piktybiškiausia odos vėžio forma vadinama melanoma, kurios mirtingumas siekia net 71 proc., vien Europoje kasmet nusineša daugiau nei 20 tūkstančių gyvybių. Statistika taip pat atskleidžia neraminantį faktą, kad nors tikimybė susirgti melanoma didėja su amžiumi, tačiau ši liga paplitusi visose amžiaus grupėse – tarp 25–30 metų amžiaus moterų tai net dažniausias mirtį sukeliantis vėžinis susirgimas. Kaip pastebi draudimo bendrovės ERGO Rizikų vertinimo ir produktų vystymo skyriaus vadovė Audronė Kupliauskienė, šie skaičiai jaunus žmones skatina ne tik geriau rūpintis savo oda, bet ir apsidrausti nuo vėžio.

„Dažniausiai nuo vėžio draudžiasi 26–45 m. žmonės, kurie turi nemažai finansinių įsipareigojimų ar augina vaikus. Jie supranta, kad diagnozavus vėžinius susirgimus dėl laikino nedarbingumo bus prarandamos pajamos, o papildoma finansinė pagalba gali suteikti daugiau gydymo ir tuo pačiu pasveikimo galimybių“, – teigia A. Kupliauskienė.

Riziką didina nudegimai

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja dermatovenerologė Jonė Šalnienė akcentuoja, kad tikimybę susirgti melanoma turi kone visi Lietuvos gyventojai nepriklausomai nuo lyties, ypač, jei anksčiau yra turėję stiprių odos nudegimų.

„5–7 stiprūs odos nudegimai vaikystėje melanomos riziką didina net du kartus. Su didesne rizika susiduria visi šviesiaodžiai, ypač kai persikeliama iš šaltesnių klimato juostų link pusiaujo, naudojamasi soliariumais ar tiesiog daugiau laiko praleidžiama saulėje“, – perspėja specialistė.

Ji akcentuoja, kad ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į tokius rizikos veiksnius kaip šviesią, saulėje daugiau raustančią, lengviau nudegančią odą, didelį įgimtų apgamų skaičių. Taip pat – jei anksčiau jau buvo nustatyta melanoma tam pačiam asmeniui ar jo šeimos nariui.

Atpažinti padeda kelios pagrindinės taisyklės

J. Šalnienė priduria, kad pavojingiausias metas – vasara, todėl tuomet patariama vengti tiesioginių saulės spindulių, ypač jų aktyvumo piko metu 10–16 valandomis, naudoti nuo neigiamo saulės spindulių poveikio apsaugantį kremą, rūbus ir galvos apdangalus, nesinaudoti soliariumu. O pasibaigus karštajam metų laikotarpiui – tikrinti ne tik apgamus, bet ir odą. Juk melanoma pradeda vystytis, kai ultravioletiniai spinduliai sukelia odai ir plaukams pigmentus tiekiančių ir ne tik apgamuose esančių melanocitų DNR pažeidimus.

„Dažniausiai melanoma atrodo kaip rudas ar juodas apgamas, tačiau gali būti ir raudonas mazgas ar rusva dėmė, kartais – į randą panašus pažeidimas. Paprasčiausia yra „bjauriojo ančiuko“ taisyklė: apgamas, kuris atrodo kitaip nei visi kiti. Taikoma ir ABCDE taisyklė, kuri reiškia: asimetrija (A), netolygus kraštas (Border – angl.), skirtingos spalvos (Color – angl.), diametras (D), keitimasis (Evolution – angl.) laikui bėgant“, – teigia Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja.

A. Kupliauskienė antrina, kad šios taisyklės gali padėti išgelbėti ne vieną gyvybę – juk dažnai į apgamus ir odą nekreipiamas tinkamas dėmesys. Baiminamasi atlikti vėžio tyrimą, nes bijoma sužinoti tyrimo rezultatus.

„Visgi akivaizdu, kad būtent ankstyva diagnozė suteikia didesnę tikimybę pasveikti. Deja, bet nuo tokių ligų nesame apsaugoti nė vienas, tačiau visada galima pasirūpinti, kad atsitikus nelaimei po kojomis esantis pagrindas pasirodytų kuo įmanoma tvirtesnis, ir papildomai apsidrausti savo sveikatą“, – pataria ERGO atstovė.

Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams