2025 06 25
Kaip vyksta psichoterapija?
Psichologija, psichiatrija
3 min. skaitymo

Vis daugiau žmonių Lietuvoje renkasi psichoterapiją kaip veiksmingą pagalbos formą susidūrus su emociniais sunkumais, santykių problemomis ar siekiant geriau pažinti save. Nors pati psichoterapija apibūdinama kaip saugi ir palaikanti erdvė, vis dar nemažai žmonių nedrąsiai, su nerimu žengia tą pirmą žingsnį ir kreipiasi pagalbos.
Apie tai, kaip pasiruošti pirmam susitikimui su psichoterapeutu, ko tikėtis per pirmąją sesiją, kaip vyksta terapinis procesas bei ką svarbu žinoti apie psichoterapeuto ir psichologo skirtumus, kalbamės su Hila medicinos ir diagnostikos centro psichoterapeute Gintare Dailyde.
Kaip pasiruošti pirmajam susitikimui su psichoterapeutu?
Pasak psichoterapeutės, psichoterapija yra konfidenciali, saugi erdvė, kurioje kiekvienas gali kalbėti apie savo sunkumus be baimės būti įvertintas: „Prieš pirmąjį vizitą reikėtų apgalvoti, kokios priežastys paskatino kreiptis pagalbos. Kokie sunkumai jus kamuoja, kiek laiko jie trunka ir kaip veikia jūsų kasdienybę. Šie klausimai padeda geriau pasiruošti, nors aiškiai suformuluotų atsakymų tikrai nebūtina turėti“, – sako specialistė.
Galima užsirašyti klausimus, kuriuos norėtumėte užduoti psichoterapeutui, pavyzdžiui, apie jo darbo metodus, terapijos trukmę ar susitikimų dažnį. Taip pat pravartu suplanuoti laiką po sesijos – pirmasis susitikimas gali būti emociškai intensyvus ir išvarginti. „Hila“ centre pacientai priimami greitai, ilgai nelaukiant, todėl sprendimą pradėti terapiją galite priimti be papildomo streso.
Kaip atrodo pirmoji psichoterapijos sesija?
Pirmasis susitikimas dažniausiai skirtas pažinčiai. Terapeutas paprašys papasakoti apie save, gyvenimo kontekstą, sunkumus, su kuriais susiduriate. Kaip teigia psichoterapeutė G. Dailydė, tai ne apklausa, bet laisvas pokalbis, kurio metu specialistui svarbu suprasti žmogaus patirtis, poreikius ir lūkesčius.
Taip pat pirmosios sesijos metu aptariama terapijos eiga: dažniausiai susitikimai vyksta kartą per savaitę, viena sesija trunka apie 60 minučių. Priklausomai nuo terapeuto pasirinktų metodų (pvz., kognityvinės elgesio terapijos, schemų terapijos ar kitų), gali būti pasiūlytos įvairios darbo formos.
Pirmoji sesija, psichoterapeutės teigimu, gali būti ir šiek tiek nejauki, bet tai normalu. Svarbiausia stebėti, kaip jaučiatės šalia terapeuto, juk terapinis darbas prasideda nuo saugumo ir pasitikėjimo jausmo.
Kaip vyksta tolimesnės psichoterapijos sesijos?
Vėlesni susitikimai, anot G. Dailydės, tampa nuosekliu procesu, kurio metu gilinamasi į žmogaus emocinius išgyvenimus, įsitikinimus, elgesio modelius ir santykius. „Terapijoje gali būti užduodami klausimai, siūlomos refleksijos, kartais duodamos užduotys ar aptariami konkretūs veiksmai, kurie padėtų kasdienybėje“, – pasakoja ji.
Psichoterapijos eiga labai priklauso nuo pasirinktos krypties ir asmeninių tikslų: vieni žmonės siekia greitų konkrečių problemų sprendimų, kiti nori geriau suprasti save.
„Hila“ centre terapijos procesas yra lankstus ir orientuotas į individualų paciento poreikį. Dėl kvalifikuotos specialistų komandos ir šiuolaikinių darbo metodų pacientai gali tikėtis ir nuoširdaus dėmesio, ir profesionalios pagalbos susidorojant su emociniais iššūkiais.
Kur rasti psichoterapeutą Vilniuje?
Sostinėje psichoterapeutų pasiūla gana didelė. Gerą psichoterapeutą Vilniuje galima rasti tiek privačiuose kabinetuose, tiek klinikose ar per rekomendacijas. Psichoterapeutas Vilniuje Hila centre dažniausiai jus priims tą pačią dieną kai kreipiatės, jo konsultacijos kaina 70 Eur. Tačiau psichoterapeutė G. Dailydė pabrėžia, jog svarbu rinktis terapeutą ne tik pagal paslaugos kainą ar lokaciją, bet ir pagal jo kvalifikaciją bei požiūrį į darbą: „Terapinis ryšys labai svarbu, todėl verta susirasti specialistą, su kuriuo jausitės saugiai ir būsite išgirsti.“
Ar reikia ir psichologo, jei lankausi pas psichoterapeutą?
Psichoterapeutė paaiškina, kad psichologas ir psichoterapeutas – tai ne visada tas pats. Psichologas gali atlikti testavimą, teikti trumpalaikes konsultacijas, o psichoterapeutas dirba su ilgalaikiais emociniais procesais ir naudoja tam tikrą psichoterapinį metodą, pavyzdžiui, kognityvinės elgesio terapijos (KET), schemų terapijos, psichodinaminės terapijos metodą ir kt.
„Kai kurie specialistai yra ir psichologai, ir psichoterapeutai. Jei terapeutas nėra psichologas, o prireikia psichologinio įvertinimo, tuomet galima kreiptis papildomai. Tačiau dažniausiai pakanka vieno kvalifikuoto specialisto, geras psichoterapeutas arba geras psichologas turėtų atliepti jūsų poreikius“, – teigia „Hila“ centro psichoterapeutė G. Dailydė.