Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2022 02 22

Kineziterapeutė apie slidinėjimą: „Kūną reikėtų paruošti dar prieš vykstant į kalnus“

Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija

3 min. skaitymo

Kineziterapeute apie slidinejima 2

Žiemos atostogoms dažnas renkasi ne tik saulėtus kraštus ir balto smėlio paplūdimius, bet ir kvapą gniaužiančias kalnų viršūnes. Tačiau prieš skubant užsiimti aktyviu sportu, vertėtų įsitikinti, ar tikrai esate tinkamai pasiruošęs. Apie kalnuose tykančias traumas ir jų prevenciją pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Viktorija Ruzgutė.

Pradėti ruoštis reikėtų dar prieš atostogas

„Netaisyklinga slidinėjimo technika ir nepakankama fizinė kūno būklė nuvargina raumenyną. Dažnas po tokių atostogų grįžta ne tik nepailsėjęs, bet ir patyręs ne vieną traumą bei nualinęs kūną“, – sako kineziterapeutė Viktorija Ruzgutė ir priduria, kad savo kūnu reikėtų pasirūpinti gerokai prieš kelionę.

Likus bent 6 savaitėms iki atostogų pradžios, šalia kasdien atliekamos lengvos mankštos pridėkite kojų, liemens raumenų stiprinimo bei klubų sąnarių mobilumo pratimus. Šiems pratimams užteks jūsų kūno svorio arba nedidelių svarmenų.

„Pratimais ne tik pagerinsite slidinėjimo techniką bei koordinaciją, bet ir sumažinsite galimą raumenų disbalansą bei traumų riziką. Nepamirškite iki atostogų užsiimti kuo įvairesne fizine veikla ir didinkite ištvermę rinkdamiesi bėgimą, plaukimą, dviračio mynimą ar žygiavimą. Geriausia, jeigu užsiimdami minėtomis veiklomis keisite jų intensyvumą ir atliksite intervalines treniruotes“, – sako specialistė.

Įsivertinkite savo kūno galimybes

Kineziterapeutė Viktorija Ruzgutė

Pirmą kartą ruošiantis slidinėti vertėtų neskubėti ir gerai apgalvoti, ar tikrai jūsų kūnas gebės pakelti staiga padidėjusį fizinį krūvį.

Jei neseniai esate patyręs traumą ar nevisiškai po jos atsigavęs, jaučiate lėtinius skausmus, yra judesių apribojimų – pasitarkite su savo kineziterapeutu arba susilaikykite nuo aktyvios veiklos.

„Protingai apgalvokite savo kūno gebėjimą prisitaikyti prie intensyvios ir ganėtinai pavojingos fizinės veiklos.

Dažniausiai po nesėkmingo slidinėjimo į kineziterapeutus kreipiamasi dėl reikalingos kelio sąnario reabilitacijos po kelio sąnario priekinių ir vidinių raiščių plyšimo, patirto riešo lūžio ir imobilizacijos, taip pat ir įvairių pečių pažeidimų (rotatorių manžetės plyšimų, lūžių, išnirimų)“,– pasakoja V. Ruzgutė.

Pirmosios dienos kalnuose

Jeigu ant slidžių atsistojote pirmą kartą, vertėtų pirmąsias dienas praleisti kartu su slidinėjimo instruktoriumi. Jis išmokys taisyklingos technikos, todėl jūsų kūnas sunaudos mažiau energijos slidinėjant ir saugiau jausitės kalnuose.

„Labai svarbu prieš slidinėjimą skirti laiko apšilimui. Šiame sporte kritimo rizika yra labai didelė, todėl kūnas turi būti apšilęs ir lankstus, kad neįvyktų raiščių, raumenų arba sausgyslių traumų, – sako kineziterapeutė. – Apšilimas turi būti greitas, dinamiškas, atliekant judesius pilnomis judesio amplitudėmis. Kiekvieną pratimą reikėtų kartoti po 7–10 kartų kiekvienai pusei.“

Apšilimo mankštą galite pažiūrėti kineziterapeutės Facebook paskyroje ČIA

Slidinėjant vertėtų nepamiršti gerti daug vandens, gėrimų su elektrolitais. Tai padės sumažinti dehidratacijos ir raumenų skausmo riziką. Venkite kofeino turinčių gėrimų ir alkoholio, nes jie gali padidinti kūno uždegimo reakciją.

„Kiek valandų per dieną slidinėti ir kiek pertraukų vertėtų daryti, priklauso nuo kiekvieno žmogaus fizinio pasirengimo. Tačiau bent jau pirmosiomis dienomis rekomenduoju nepersitempti ir skirti laiko poilsiui.“

Kaip sumažinti skausmą po slidinėjimo?

Natūralu, kad pirmosiomis dienomis dažną aplanko bendras kūno nuovargis. Kartais jaučiamas ir raumenų skausmas. Po slidinėjimo vertėtų atlikti švelnius statinius šlaunų, sėdmenų, nugaros ir krūtinės raumenų tempimus – tempimą išlaikykite bent 30 sekundžių.

„Jeigu slidinėdami jaučiatės gerai, o raumenų skausmas atsiranda tik nulipus nuo slidžių ar po kelių dienų, tai rodo, jog jums pasireiškė „uždelstas skausmas“ – jūsų kūno raumenynas nebuvo pasiruošęs tokio intensyvumo fizinei veiklai. Slidinėjant kojų raumenys patiria neįprastą (palyginti su kitais sportais ar kasdiene veikla) krūvį, todėl įvyksta raumenų mikrotraumų. Dėl šio fiziologinio proceso vyksta uždegimas, todėl jaučiame skausmą bei sustingimą.

Jeigu vis dėlto tinkamai nepasiruošėte slidinėti, po dienos kalnuose rekomenduoju atlikti švelnų tempimą, pasivaikščioti. Galite pasimėgauti karšta vonia arba dėti ant skaudančių vietų šaldančius kompresus“, – sako kineziterapeutė Viktorija Ruzgutė.

Dalintis

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi

Registruokitės
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams