Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2021 10 21

Kineziterapeutė Jolita Gelūnaitė: „Galvos skausmą galima gydyti ir be vaistų“

Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija

5 min. skaitymo

Galvos skausma galima

Dažnas esame patyrę nesaldų ir iki kūno gelmių įsismelkiantį galvos skausmą. Ką tokiu atveju darome? Žinoma, puolame raustis namų vaistinėlėje ir geriame greitai veikiančias tabletes nuo skausmo. Tačiau ką daryti, kai vaistai nebepadeda, o su skausmu darosi sunku gyventi? Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Jolita Gelūnaitė įsitikinusi – galvos skausmą galima gydyti ir be vaistų.

„Trečias dažniausiai įvardijamas skausmas visame pasaulyje yra galvos skausmas. Jis gali turėti įtakos kasdieniam gyvenimui, nes apsunkina buitį, socialinį gyvenimą. Laimei, su kineziterapija galima jį palengvinti“, – pasakoja kineziterapeutė Jolita Gelūnaitė.

Galvos skausmo tipai

Galvos skausmas kankina net 47 proc. žmonių populiacijos. Tai priklauso nuo jo tipo ir kurią galvos vietą skauda. Daugelis galvos skausmų yra nežalingi ir praeina palaipsniui. Tačiau dažnesni vidutiniai ir stiprūs galvos skausmai gali turėti įtakos kasdienei veiklai ir gyvenimo kokybei.

Galvos skausmo tipai:

 1. įtampos,
 2. cervikogeninis, arba susijęs su kaklo raumenimis,
 3. migrenos,
 4. antrinis galvos skausmas, atsirandantis dėl esamos būklės; gali būti karščiavimas, infekcinė liga, sinuso sutrikimas arba retais atvejais – navikas ar sunkesnė liga,
 5. nepatikslinti galvos skausmai.

Dažniausias – įtampos tipo galvos skausmas

Dažniausias galvos skausmas, kurį patiria paaugliai ir suaugusieji, yra įtampos galvos skausmas, dar vadinamas „su stresu susijusiu galvos skausmu“. Jis atsiranda tada, kai galvos ir kaklo raumenys tampa įtempti arba susitraukia. Paprastai jie prasideda nugarinėje dalyje, eina į viršų ir dažniausiai sukelia diskomfortą už akių. Skausmas kartais gali būti jaučiamas skruostuose arba žandikaulyje. Daugelis žmonių įtampos galvos skausmą lygina su labai aptemptos skrybėlės ar kepurės nešiojimu.

Kineziterapeutė Jolita Gelūnaitė

Įtampos galvos skausmas gali atsirasti dėl kelių priežasčių, įskaitant, bet neapsiribojant:

 • padidėjęs streso kiekis,
 • nuovargis,
 • netaisyklinga laikysena,
 • kaklo ar žandikaulio problemos,
 • nerimas,
 • depresija,

Tarptautinės galvos skausmo draugijos duomenimis, yra 14 pirminių ir antrinių galvos skausmo sutrikimų. Pavyzdžiui, kai kuriuos galvos skausmus sukelia migrena, kaklo ar galvos trauma, žandikaulio problemos, kaklo disfunkcija ir įtampa.

Kineziterapija gali padėti gydant skausmą

Jei šiuo metu kenčiate galvos skausmą, atsakykite į šiuos klausimus. Tai padės įsivertinti, ar kineziterapija gali padėti sumažinti jaučiamą skausmą. 

Dažnai:

 • pabundu jausdamas galvos skausmą,
 • skauda galvą ilgai sėdint prie kompiuterio,
 • jaučiu kaklo skausmą, sustingimą ar kartu ir galvos skausmą,
 • naktį griežiu dantimis,
 • paspaudus kaklo, viršutinės nugaros dalies ir pečių raumenis jaučiu skausmingus taškus,
 • žandikaulis / pečiai „suspaudžiami“ esant stresui ar ilgai dirbant,
 • sėdžiu didžiąją dienos dalį.

Jei į bent vieną iš šių klausimų atsakėte teigiamai, kineziterapija, esant galvos skausmui, yra jums tinkamas pasirinkimas.

Dabar atsakykite į klausimus apie jūsų sveikatos istoriją ir kaip tai susiję su nuolatiniais galvos skausmais.

Ar patyrėte:

 • „Whiplash“ traumą transporto priemonės avarijos metu?
 • galvos traumą: griuvimą ar smegenų sukrėtimą?
 • kaklo, pečių, veido ar galvos operaciją?
 • galvos svaigimo epizodų?
 • nuolatinį kaklo skausmą?

Jei į bet kurį iš šių klausimų atsakėte teigiamai, kineziterapija, esant galvos skausmui, yra teisingas žingsnis. Šie klausimai gali padėti nustatyti, kokio tipo skausmą jaučiate – cervikogeninį ar įtampos. Jaučiant tiek vieną, tiek kitą galvos skausmą, būtina kreiptis į kineziterapeutą – taikant manualinę terapiją ir pratimus galima tikėtis pagerėjimo arba visiško skausmo atsikratymo.

Įrodyta, kad kineziterapija padeda:

 • sumažinti arba pašalinti galvos skausmo intensyvumą, dažnumą ir trukmę,
 • sumažinti vaistų vartojimą,
 • pagerinti funkciją ir mobilumą,
 • pagerinti kaklo judesius,
 • pagerinti gyvenimo kokybę.

Kaip gydomas galvos skausmas kineziterapeuto kabinete?

Kineziterapeuto gydymo planą, skirtą mažinti galvos skausmą, gali sudaryti kelios dalys. Pirma, manualinės terapijos taikymas. Įrodyta, kad manualinės technikos yra skirtos palengvinti sąnarių ir raumenų sustingimą, padidinti galvos ir kaklo mobilumą, sumažinti raumenų įtampą ir spazmus bei pagerinti raumenų veiklą, – teigia Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Jolita Gelūnaitė. – Antra, pratimai. Tyrimai parodė, kad įvairūs pratimai sumažina skausmą ir uždegimą, pagerina ištvermę ir skatina bendrą gijimą. Be individualiai atliekamų pratimų su specialistu, individuali pratimų programa namuose yra esminė gydymo plano dalis.

Trečia, mokymas. Nustatyta, kad mokymo strategijos padeda sumažinti galvos skausmo sunkumą ir (arba) dažnumą. Šios strategijos apima labai individualizuotų veiksnių (t. y. mitybos, miego, judėjimo / laikysenos įpročių, streso indikatorių, vandens kiekio) nustatymą. Veiksmingos simptomų palengvinimo strategijos taip pat apima įvairias atsipalaidavimo technikas.“

Ką vertėtų žinoti pirmojo apsilankymo metu?

Pirmojo apsilankymo metu specialistas įvertins jūsų būklę ir surinks gydymo planui sudaryti reikalingą informaciją. Jums bus užduodami klausimai apie buvusias kaklo, galvos, žandikaulio ir (arba) nugaros traumas, skausmo vietą, be kitų simptomų, kurie patiriami. Kineziterapeutas atliks laikysenos tyrimą, raumenų jėgos ir pojūčių testus, kaklo, pečių ir kitų svarbių kūno dalių judesių amplitudės matavimus bei manualinę terapiją kaklo sąnarių ir raumenų judrumui nustatyti.

Kineziterapija – prieš vaistus nuo galvos skausmo

Manoma, kad 7 iš 10 žmonių kasmet patiria galvos skausmą. Nors daugelis vartoja vaistus galvos skausmui malšinti, jie jį tik numalšina.

„Vaistus nuo skausmo būtų galima pavadinti pleistrais, kurie duotuoju momentu staigiai pašalina skausmą, tačiau problemos nesprendžia. Svarbu suprasti, kad dažnai vartojant vaistus gali išsivystyti priklausomybė, o tai ateityje sukels kitų su sveikata susijusių problemų“, – įspėja kineziterapeutė Jolita Gelūnaitė.

Kineziterapija, priešingai nei vaistai, sumažina galvos skausmo tikimybę ateityje, nes pašalinama problemą sukėlusi priežastis. Su stresu susiję galvos skausmai taip pat dažnai siejami su įtampa, o migreniniai galvos skausmai gali atsirasti dėl hormonų disbalanso ar maistinių medžiagų trūkumo.

Pasak Jolitos Gelūnaitės, tikslingas masažas ir tempimas gali sumažinti kaklo, nugaros ir pečių įtampą – tai gali palengvinti įtampos galvos skausmą.

„Galite pradėti mažinti galvos skausmą taikydami kelias paprastas strategijas. Gerti daugiau vandens – tai padės sumažinti dehidratacijos riziką, kuri, kaip ir kiti mitybos trūkumai, dažnai sukelia nemalonų galvos skausmą. Į savo kasdienę darbotvarkę nepamirškite įtraukti ir fizinio aktyvumo, kasdien atlikite nors keliolikos minučių mankštą. Jei nuolat vargina galvos skausmas, nedvejokite ir kreipkitės į gydytoją.“

Dėmesio! Šiuo metu kineziterapeutė Jolita Galūnaitė nedirba mūsų centre, prašome rinktis kitą kineziterapeutą.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.