Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2017 01 13

Sveikatai susigrąžinti gali pakakti vien vandens ir judesių

Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija

5 min. skaitymo

Sveikatai susigrazinti gali pakakti vien vandens ir judesiu

Nauda ir malonumas      

Judėjimas – pagrindinis geros sveikatos šaltinis. Šią tiesą žino kiekvienas. Tačiau yra dar viena įdomi šios visuotinai žinomos tiesos detalė. Bent porą savaičių tikslingai atliekami tam tikri judesiai gali padėti įveikti daugybę ligų ir susigrąžinti prarastą sveikatą. Natūralus gydymo judesiais būdas – kineziterapija – gali išsaugoti, sugrąžinti ar pagerinti žmogaus sveikatą.

Judesių galia ir teigiama įtaka savijautai žinoma nuo seniausių laikų. Ji sėkmingai taikoma ir šiandien.

Gydymas judesiais prieinamas kiekvienam. Išeitis yra ir tiems, kurie, kaustomi skausmų, vargiai gali išsitiesti ant mankštos kilimėlio salėje. 

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Justina Mačiūtė sako, kad daugybę kankinančių negalavimų galima įveikti mankštinantis vandenyje. Pratimus baseine gali atlikti ir tie, kurie dėl ligos nepajėgia jų atlikti įprastai.

Mankšta šiltame baseine – ne tik nauda, bet ir didelis malonumas. Gydymo judesiais efektyvumą lemia aplinka, kurioje atliekami pratimai. Vanduo veikia organizmą temperatūra, kuri mažina raumenų tonusą ir skausmą, gerina kraujotaką. Vandenyje pratimus galima atlikti lengviau nei sausumoje, net ir tuos, kurie salėje ant kilimėlio buvo neįveikiami dėl skausmo ar kitų negalavimų.

Suteikia jėgų ir gerą nuotaiką

Panirus į vandenį, kūno svoris sudaro tik 30 proc. svorio sausumoje. Kartu sumažėja apkrova sąnariams, raiščiams, sausgyslėms, raumenims. Stebint ir patariant kineziterapeutui didinant ar mažinant atliekamo pratimo greitį, galima reguliuoti vandens pasipriešinimą. Todėl mankštinantis pratimai po truputį sunkinami ir netrunkama pasiekti pastebimai geresnių rezultatų.

Baseine atliekami pratimai didina judesių amplitudę, raumenų jėgą, ištvermę, gerina lankstumą. J. Mačiūtė sako, kad mankštos efektyvumui padidinti gali būti naudojamos plastikinės lazdelės, plaukmenys, pelekai, kurie tvirtinami prie čiurnos arba riešo, „makaronai“, svareliai, kabantis skersinis. Mankštą vandenyje stebintis specialistas visada pasiūlys priemones, kurios padės pasiekti maksimalios naudos sveikatai.

Baseine pratimus atliekantį žmogų vanduo veikia ir psichologiškai – ramina, leidžia atsipalaiduoti, atitrūkti nuo streso. Vandenyje patiriamas laisvumas suteikia pasitikėjimo savo jėgomis. Teigiamos emocijos visuomet padeda greičiau sveikti ir stiprėti.   

Galima atsikratyti skausmo ir ramentų    

Kineziterapeutė J. Mačiūtė sako, kad mankšta vandenyje galima gydyti ir ženkliai pagerinti sveikatą esant potrauminiams sindromams, degeneracinėms sąnarių ligoms, sergant osteochondroze, radikulitu, stuburo tarpslankstelinių diskų išvaržomis. Jau pirmoji mankšta baseine gali ženkliai sumažinti skausmą, o žmogaus siekis būti sveikam daro tikrus stebuklus. J. Mačiūtė prisimena turėjusi pacientą, kurį kankino juosmeninės dalies radikulopatija. Vyras dėl ligos negalėjo atlikti paprastų pratimų salėje ant kilimėlio. Pradėjęs sportuoti vandenyje netruko pajusti mažėjantį skausmą, įgavo daugiau pasitikėjimo savimi. Jau po savaitės mankštų sugebėjo atlikti vis daugiau pratimų. Baigęs mankštų vandenyje kursą, kuris truko 15 dienų,  stipriau jautėsi kineziterapijos salėje ir toliau tęsė gydymą. Galiausiai skausmas visai išnyko! Pagerėjus gyvenimo kokybei, žmogus apsisprendė ir toliau profilaktiškai sportuoti baseine.

Kineziterapeutės teigimu, pratimai vandenyje labai naudingi po įvairių traumų: kaulų lūžių, galvos ir nugaros smegenų traumų, sąnarių išnirimų, meniskų, raiščių, sausgyslių ir raumenų plyšimų. Mankšta baseine padeda sparčiau sveikti po mikrochirurginių, peties sąnario, įvairių stuburo operacijų, klubo, kelio, peties sąnarių endoprotezavimo. Įsivaizduokite, kad jums atliko kelio sąnario operaciją. Operavęs gydytojas leidžia vaikščioti tik su ramentais ir tik iš dalies minti operuotą koją. Einate susilenkęs, krypuodamas. O vandenyje eitumėte be ramentų ir galbūt galėtumėte netgi lengvai paliuoksėti! Taigi vandenyje greičiau atsistato sutrikę judesiai ir po traumos ar operacijos gyjama kur kas sparčiau.

Dingsta nerangumas ir liūdesys

Gydymas judesiais vandenyje efektyvus esant sąnarių uždegimams, nugaros ir sąnarių skausmams, ribotam sąnarių paslankumui, neurologinėms ir širdies kraujagyslių ligoms (insultams, infarktams, vaikų cerebriniam paralyžiui).

Kudikiu ir vaiku manksta Medicinos diagnostikos ir gydyo centro baseine

Mankšta vandenyje itin naudinga ir sergant kvėpavimo takų ligomis (bronchine astma, bronchitu, po persirgto plaučių uždegimo), po įvairių plaučių operacijų. Mankštinantis vandenyje slėgis apsunkina įkvėpimą, tačiau skatina ilgą gilų iškvėpimą. Todėl stimuliuojama kvėpavimo sistema, stiprinami kvėpuojamieji raumenys, padidėja krūtinės ląstos paslankumas, gyvybinis plaučių tūris.

Pasimankštinti baseine pravartu dirbantiems sunkų protinį ir fizinį darbą, didžiąją dienos dalį praleidžiantiems kėdėje prie kompiuterio ar turintiems antsvorio. Antsvorio turinčių pacientų mankšta vandenyje yra daug efektyvesnė nei sausumoje jau vien dėl to, kad vandenyje galima atlikti tokius pratimus, kurie sausumoje būtų neįveikiami. Mankšta vandenyje yra puiki priemonė nugaros skausmų profilaktikai, raumenų tonusui palaikyti, nes per užsiėmimus kineziterapeutas moko atpalaiduoti raumenis. Po tokių mankštų gerėja miegas, pratimai stiprina raumenų jėgą, didina sąnarių judrumą, stiprina širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, jutimų sistemas, gerina laikyseną. Buvimas vandenyje atpalaiduoja, šalina nuovargį, mažina polinkį sirgti depresija.

Vaikams mankšta – kaip žaidimas   

Kineziterapeutė J. Mačiūtė atkreipia dėmesį, kad mankšta vandenyje naudinga ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Mažieji pratinami mankštintis pasitelkiant išmonę. „Stengiamės mankštą baseine pateikti ne kaip prievolę, o kaip smagų žaidimą“, – sako kineziteraputė.

Šių naudingų mankštų metu vaikams koreguojama laikysena, plokščiapadystė, šleivapėdystė, kojų „X“ ir „O“ deformacijos. Smagūs užsiėmimai baseine vaikams suteikia žvalumo, grūdina organizmą ir stiprina imunitetą.

Atsižvelgiant į baseino gylį, prižiūrimi kineziterapeuto baseine gali mankštintis ne mažesnio kaip 150 cm ūgio (apie 11–13 m.) vaikai. Mažesni vaikučiai mankštintis gali prižiūrimi greta vandenyje esančių mamos ar tėčio.

Gydymosi judesiais vandenyje kursas – 10–15 kartų. Mankštos rezultatai matomi ir juntami jau po 6 ar 10 karto, jei pratimai atliekami nuoširdžiai stengiantis ir stropiai lankantis baseine kaip paskirta – kas antrą ar trečią dieną.

Kineziterapinį gydymą baseine ar salėje skiria fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, įvertinęs žmogaus fizinę būklę. Medicinos diagnostikos ir gydymo centre kineziterapinius užsiėmimus vandenyje rengia patyrę kineziterapeutai. Terapija vandenyje gali būti individuali arba grupinė – iki 3 žmonių

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.