Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2020 04 06

Alkoholio poveikis imunitetui – mitai ir tiesa

Sveika gyvensena, mityba

3 min. skaitymo

Canva Glass of Lemon Juice1

Organizmo apsauga nuo virusų ir imuniteto stiprinimas – šiandien itin aktuali tema. Kaip tik todėl interneto forumai ir socialiniai tinklai kone lūžta nuo pamokymų, kokiais veiksmais ir priemonėmis stiprinti organizmo gynybinę sistemą namų sąlygomis. Tačiau Medicinos diagnostikos ir gydymo centro direktoriaus  pavaduotoja medicinai, vidaus ligų gydytoja Jūratė Garšvienė atkreipia dėmesį, kad tarp gero linkinčių „Facebook“ draugų patarimų netrūksta ir melagingų įsitikinimų. Vienas populiariausių – alkoholinių gėrimų vartojimas užkerta kelią virusams ir mikrobams daugintis organizme.

„Tokie visuomenėje sklindantys mitai kelia didelį susirūpinimą. Norisi labai aiškiai ir garsiai pasakyti „ne“ – nes būtent šiuo metu neturėtume vartoti jokių produktų, kurie kenkia mūsų imunitetui, o alkoholis yra būtent vienas jų. Imunitetas yra mūsų „apsaugos juosta“, kuri turės pridengti susidūrusi su naujuoju virusu. Alkoholis – aštrios žirklės šiai juostai sukarpyti“, –  sako Jūratė Garšvienė.

Tinka rankoms, bet ne organizmui dezinfekuoti

Pasak J. Garšvienės, įsitikinimą, kad alkoholiu galima dezinfekuoti organizmą ar kad jis padeda įveikti į jį patenkančius virusus bei mikrobus, skatina klaidingos interpretacijos.

„Šiuo metu itin akcentuojama rankų ir paviršių dezinfekavimo svarba, naudojant tam skirtas priemones, kurių viena pagrindinių sudedamųjų dalių yra būtent alkoholis. Iš tiesų, remiantis patvirtintais moksliniais duomenimis, tokių priemonių sudėtyje esantis etilo ar kitos rūšies alkoholis padeda veiksmingai naikinti ant rankų ar kitų paviršių nusėdusius mikroorganizmus, suardydamas juos ląstelių ir baltymų lygiu. Deja, alkoholiniai gėrimai organizmo iš vidaus taip neveikia, o moksliniai tyrimai rodo, kad ilgalaikis alkoholio vartojimas silpnina imuninę sistemą ir didina riziką sirgti ne tik infekcinėmis, bet ir lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kepenų ir kitų vidaus organų ligomis“, – pasakoja gydytoja.

Kenčia visas organizmas

Vidaus ligų gydytoja J. Garšvienė pasakoja, kad vartojant alkoholinius gėrimus kenčia kone visos organizmo sistemos. „Svaigiuosiuose gėrimuose esantis etilo alkoholis yra skaidomas kepenyse, kurios tiesiogiai patiria jo žalingą poveikį. Tačiau kenčia ne tik jos, alkoholis neigiamai veikia ir kasos, smegenų ląsteles, trikdo širdies veiklą, kurios raumuo pavartojus alkoholio  išsiplečia ir savo darbą atlieka ne taip efektyviai. Kenčia ir plaučių audinys, ir visa imuninė sistema“, – sako gydytoja.

Pasak jos, ilgamečiai moksliniai tyrimai, kurių metu buvo stebimas ryšys tarp alkoholio vartojimo ir jo poveikio imunitetui, atskleidžia, kad alkoholis mažina organizmo atsparumą virusams ir bakterijoms, sukeliantiems įvairias infekcines ligas. Įdomu ir tai, kad mokslininkai įvardija ryšį tarp ilgalaikio alkoholio vartojimo ir padidėjusios rizikos sirgti infekcinėmis plaučių ir kvėpavimo takų ligomis. Be to, žinoma, kad alkoholio vartojimas neigiamai veikia ir organizmo regeneracijos procesus, todėl šis lėčiau atsigauna po patirtų traumų ar persirgtų ligų.

„Konkretus koronaviruso ir alkoholio santykis kol kas nėra ištirtas – tai itin naujas virusas – tačiau remdamiesi ankstesnių užkrečiamųjų ligų protrūkiais specialistai galima prognozuoti, kaip tam tikrais atvejais elgiasi imuninė sistema ir kokie veiksniai ją silpnina. Alkoholis vargina imuninę sistemą. Taigi, paprastai tariant, dabar imuninei sistemai reikia leisti pailsėti ir stiprinti ją kitomis sveikomis ir veiksmingomis priemonėmis“, – sako J. Garšvienė.

Geriausias receptas – sveikas gyvenimo būdas

„Jei jau kalbame apie dalykus, kuriuos vartojame, tokius kaip maistas ar gėrimai, pagrindinė taisyklė šiuo metu – maitintis kuo sveikiau ir gerti pakankamai sveikų skysčių. Cukrus, kiti saldikliai, gazuoti gėrimai, greitas maistas, bet kokie skonio stiprikliai, kurių net pavadinimo neištariame, – visa tai reikia atidėti. Nesakau, kad niekada nebegalėsime pasimėgauti mėsainiu ar gazuotu gėrimu, tačiau dabar tam yra pats blogiausias laikas“, – perspėja gydytoja J. Garšvienė.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.