Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2020 03 18

Kaip per karantiną elgtis mažamečius auginantiems tėvams?

Vaikų sveikata, pasiruošimas mokslo metams

2 min. skaitymo

Kaip per karantina elgtis mazamecius auginantiems tevams

Šiuo metu visoje Lietuvoje galiojantis karantinas – nelengvas iššūkis tiek dideliems, tiek mažiems, bet ypač mažamečius vaikus auginantiems tėvams. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro šeimos gydytoja Inga Lapūnienė dalinasi įžvalgomis, kaip karantino sąlygomis elgtis mažamečių tėvams.

Būtinas išvykas planuokite be vaikų

Dvi savaites išbūti namuose tarp keturių sienų – rimta užduotis suaugusiesiems, jau nekalbant apie mažamečius vaikus, kurie kur kas trumpiau geba sutelkti dėmesį į kokią nors veiklą.

„Natūralu, kad per šį laikotarpį gali tekti išeiti iš namų darbo reikalais ar įsigyti būtiniausių maisto prekių. Vis dėlto į parduotuvę geriau vykite be mažų vaikų, kuriuos vilioja spalvotos etiketės ir įvairūs paviršiai, arba naudokitės maisto pristatymo paslaugomis. Nors žinoma, kad vaikams koronaviruso eiga gali būti ir visai besimptomė, dėl to jie tampa pavojingais viruso nešiotojais, jie to net nesuprasdami gali toliau platinti virusą, užkrėsti į rizikos grupes patenkančius senelius ar giminaičius“, – sako šeimos gydytoja I. Lapūnienė.

Mokykite atsakingų higienos įpročių

Pasak gydytojos, viena pagrindinių viruso prevencijos priemonių, be saviizoliacijos, yra tinkama rankų higiena. Taigi, karantino laikotarpis – pats tinkamiausias metas mokyti atžalas atsakingų higienos įpročių.

„Mokykite vaikus taisyklingai ir kruopščiai plauti rankas, vengti jomis liesti nebūtinus ir svetimus paviršius, taip pat nosį, burną, akis. Jei auginate mažamečius, padėkite jiems tinkamai nusiplauti rankas, saugokite, kad į burną nedėtų svetimų žaislų“, – sako I. Lapūnienė.

Jos teigimu, atsargios turėtų būti ir kūdikius auginančios mamos (ir tėčiai). „Šiuo metu dar tik atliekami tyrimai ir bandoma išsiaiškinti ryšį tarp viruso ir motinos pieno, tačiau kūdikius auginančios mamos taip pat raginamos itin atsakingai laikytis higienos. Kruopščiai plaukite rankas kaskart, kai imate kūdikį ant rankų, keičiate sauskelnes ar maitinate“, – sako gydytoja.

Grynas oras – puiku, tik jei elgiatės atsakingai

„Pakvėpuoti grynu oru – gerai ir naudinga. Aerobinė veikla gryname ore ne tik teigiamai veikia mūsų nuotaiką ir psichologinę savijautą, kuri šiuo laikotarpiu taip pat labai svarbi, bet ir skatina medžiagų apykaitą, stiprina imunitetą. Vis dėlto turime suprasti, kad karantino sąlygomis privalome elgtis kitaip nei įprasta ir būti atsakingi tiek už savo ir savo atžalų, tiek ir už kitų žmonių sveikatą. Dėl to šiuo metu reikėtų vengti viešų vaikų žaidimų aikštelių, jose įrengtų karstyklių ir sūpynių. Ant jų paviršių gali būti nusėdęs virusas, kuris, kaip jau žinoma, gali būti perduodamas per rankas. Vengti reikėtų ir kontakto su kitais vaikais bei suaugusiaisiais, – atkreipia dėmesį gydytoja ir pataria: – Laiką gryname ore šiuo laikotarpiu verčiau skirkite pasivaikščiojimui ar pabėgiojimui gamtoje, į pasirinktą vietą geriau vykite nuosavu automobiliu.“

Su gydytojais konsultuokitės telefonu

„Mažųjų negalavimai šiuo laikotarpiu gali ne juokais išgąsdinti. Vis dėlto net ir tokioje situacijoje raginu išlikti ramius ir atsakingus. Dėl savo pačių saugumo pirmiausia į šeimos gydytojus kreipkitės telefonu. Gydytojas ne tik patars, kaip toliau elgtis esant tam tikrai sveikatos būklei, bet ir paskirs reikalingų vaistų ar suteiks laikiną nedarbingumo pažymėjimą, o prireikus nukreips į atitinkamų specialistų rankas“, – atkreipia dėmesį šeimos klinikos gydytoja I. Lapūnienė.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.