Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2005 07 18

Kataraktos operacija

2005 07 18 v2

Dažniausiai katarakta būna senatvinė (90% visų kataraktų) – atsiranda vyresniems nei 50 metų žmonėms dėl pasikeitusios organizmo medžiagų apykaitos. Tokia katarakta dažniausiai būna abiejų akių, tik skirtingo intensyvumo. Katarakta išsivysto ir jauniems žmonėms, dažniausiai dėl įvairių sisteminių ligų, po traumų ar kenksmingo aplinkos poveikio. Iki šiol dar nėra žinoma, kaip sustabdyti kataraktos susiformavimą ir progresavimą.

 

Katarakta yra viena dažniausių regėjimo netekimo priežasčių.Pagrindinis kataraktos simptomas yra palaipsniui blogėjantis regėjimas abiem ar viena akimi. Kartais žmonės skundžiasi, kad mato lyg pro rūką, neryškiai, miglotai, ypač sunku matyti saulėtą dieną ar naktį, vakare – geriau.

 

Vienintelis šios ligos gydymo būdas, kai regėjimas sėkmingai gali būti sugrąžintas, yra chirurginis sudrumstėjusio lęšiuko pašalinimas ir dirbtinio lęšio įdėjimas. Tik retais atvejais  dirbtinio lęšiuko įdėti negalima. Tobulėjant dirbtinių intraokulinių lęšių savybėms ir chirurgijos technikai, operacija tapo labai efektyvi, ir regėjimas atgaunamas tuoj pat po operacijos.

Negalima delsti, kol regėjimas smarkiai pablogės ar žmogus apaks. Kuo anksčiau atliekama kataraktos operacija, tuo geresni pooperaciniai regėjimo rezultatai ir mažesnė komplikacijų rizika.

 

Priešoperacinis paruošimas.

 

Akių gydytojui nustačius kataraktos diagnozę ir rekomendavus chirurginį gydymą,  atliekamas pilnas oftalmologinis ištyrimas – nustatomas regėjimo aštrumas be ir su korekcija, pamatuojamas akispūdis, plačiu vyzdžiu apžiūrimas lęšis, stiklakūnis ir tinklainė, ištiriamas ašarų takų praeinamumas, atliekama akies echoskopija ir apskaičiuojamas reikalingo dirbtinio lęšiuko stiprumas. Jei pacientas serga kitomis akies ligomis –  įvertinama jų įtaka regėjimui po operacijos.

Prieš kataraktos operaciją reikalingas ir bendros organizmo būklės ištyrimas. Rekomenduojame atlikti šiuos tyrimus:

  •    Bendras kraujo tyrimas
  •       Gliukozės kiekis kraujyje
  •        Bendras šlapimo tyrimas
  •    Elektrokardiograma
  •    Kraujo krešumo rodikliai
  •         Šeimos gydytojo konsultacija, kurios metu bus įvertinta paciento bendra būklė.

Po  bendros organizmo būklės ištyrimo, jei nėra kontraindikacijų, paskiriamas operacijos laikas.

 

Operacija.

 

Medicinos diagnostikos centre pacientai operuojami ir namo paprastai išleidžiami tą pačią dieną (po 1-2 val.). Pacientui pageidaujant ar esant pooperacinei indikacijai, jis gali pasilikti centre gydytojų priežiūroje iki kitos dienos ar dar ilgiau.

Operacijos dieną, paskirtą valandą į kliniką reikia atvykti nevalgius bent  4 val. ir negėrus 3 val. iki operacijos. 1–2 val. vyksta priešoperacinis paruošimas: įvertinama paciento bendra būklė, lašinami vyzdį praplečiantys, dezinfekuojantys ir nuskausminantys akių lašai.

Operacijos tikslas - pakeisti drumstą lęšiuką skaidriu dirbtiniu lęšiuku akies viduje.

Kataraktos operacijos metu taikoma vietinė nejautra – nujautrinantys akių lašai arba injekcija į aplink akį esančius audinius. Operacijos metu paciento paprašoma tiesiai laikyti galvą, fiksuoti žvilgsnį, gulėti kaip galima ramiau ir įspėti chirurgą prieš darant bet kokį judesį (pvz., norint atsikosėti) arba  blogai pasijutus nejudinant galvos pasakyti tai gydytojui. Operacijos metu paciento bendrą būklę stebi gydytojas anesteziologas, esant reikalui taikoma intraveninė nejautra. Operacija paprastai trunka 20 – 45 minutes, kartais apie vieną valandą.

Medicinos Diagnostikos Centre kataraktos operacijos atliekamos pažangiausiu būdu – fakoemulsifikacija. Tam naudojamas Alcon firmos aparatas „Infiniti“ – ypač modernus kataraktos šalinimo ultragarso aparatas, kol kas vienintelis ne tik Lietuvoje, bet ir Pabaltijyje. Chirurgas daro labai mažą pjūvį akyje (2,75 - 3,2 mm), susmulkina lęšiuko branduolį ultragarso aparato bangomis ir susiurbia jį pro mažą vamzdelį. Pro tą patį mažą pjūvį į akį yra įdedamas sulenktas minkštas dirbtinis lęšiukas, kuris akies viduje išsiskleidžia ir užima drumsto lęšiuko vietą kapsulės maišelyje. Operacijos pjūvio žaizda tokia maža, kad jos nereikia net siūti. Akiai apsaugoti užklijuojamas tvarstis.

Medicinos diagnostikos centre naudojami Alcon firmos sulankstomi intraokuliniai lęšiukai „AcrySof“ ir „AcrySof  Natural“. Taip pat jau  galima pasirinkti ir naujausius, taip vadinamus pseudoakomodacinius dirbtinius lęšius „Acrysof ReStore“, kurie užtikrina gerą matymą po operacijos ne tik į tolį, bet ir iš arti – t.y. ligoniui nereikia nešioti akinių po operacijos.

Labiausiai jaučiamas kataraktos operacijos rezultatas yra geresnis regėjimo aštrumas ir pagerėjusi spalvinė rega. Kadangi dirbtiniai lęšiukai parenkami taip, kad kompensuotų refrakcijos ydas (trumparegystę, toliaregystę), daugelis žmonių pajunta ryškų regėjimo pagerėjimą. Vis dėlto turime pacientus įspėti, kad visada yra nedidelė komplikacijų rizika tiek operacijos metu, tiek pooperaciniu periodu. Visa tai Jūs galite aptarti su savo akių gydytoju.

 

Pooperacinė priežiūra.

 

Iš karto po operacijos pacientas pailsi pooperacinėje patalpoje.

Operavęs chirurgas nusprendžia kada galima pacientui važiuoti į namus. Jam skiriami lašai akims (uždegimo profilaktikai) ir paaiškinama kaip ir kada juos naudoti. Kitą dieną pacientas dar kartą apsilanko pas operavusį chirurgą.

Po operacijos pacientas gali jausti diskomfortą, niežulį, sulipusias blakstienas, akis gali ašaroti ir tai - normalu. Po 1–2 dienų šie pojūčiai paprastai išnyksta. Beveik iš karto po operacijos  galima skaityti, žiūrėti TV, bet pacientai mato labai neryškiai. Sveikstančiai akiai reikia laiko tinkamai prisitaikyti prie kitos akies, ypatingai, jei kitoje akyje yra katarakta. Daugeliu atvejų sveikimas trunka 2–6 savaites. Po to galima parinkti naujus akinius.

Po operacijos pacientas turi laikytis tam tikro režimo (2 - 4sav.):
1. Netrinti akių rankomis;
2. Nekelti sunkių daiktų;

3. Stenktis išvengti vidurių užkietėjimo bent 2 sav. po operacijos;
4. Venkti traumų, fizinių pratimų, plaukiojimo;

5. Nedirbti dulkėtoje aplinkoje;

6. Venkti didelių temperatūros svyravimų, vėjo;

7. Saugoti akis nuo tiesioginių saulės spindulių – patartina nešioti apsauginius akinius nuo saulės;
8. Venkti intensyvaus skaitymo ir darbo kompiuteriu 2 sav.;
9. Galvą plauti palenkus ją atgal (pirmas 2 savaites);
10. Lytiniai santykiai leidžiami tik po 2 - 4 savaičių po operacijos;
11. Nevairuoti automobilio be gydytojo leidimo.

 

Jei, laikantis nurodyto režimo, pasireikštų kai kurie simptomai:

- operuotos akies skausmas,

- regėjimo susilpnėjimas,

- akies paraudimas,

 

reikia nedelsiant kreiptis į akių gydytoją!

 

  

Gyd. oftalmologas D. Aukštikalnis

 

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.