2009 02 11
Hila inkstų ir šlapimtakių akmenligė jau gydoma litotripsijos būdu
Medicinos diagnostikos centre pradėjo dirbti gydytojas urologas echoskopuotojas Narimantas Balčiūnas.
Gydytojas diagnozuoja ir gydo įvairias inkstų ligas, inkstų ir šlapimtakių akmenligę, gerybinę prostatos hiperplaziją, šlapimo nelaikymą, erektilinės funkcijos sutrikimus. Taip pat atlieka skydliaukės, kepenų, kasos, šlapimo pūslės, inkstų ir antinksčių, gimdos ir jos priedų, krūtų, sėklidžių, prostatos, paraaortinio tarpo limfinių mazgų ir kt. echoskopijas.
Medicinos diagnostikos centrui įsigijus modernų įmonės Dornier (Vokietija) litotriptorių Compact Sigma, gydytojas N. Balčiūnas šlapimo takų ir inkstų akmenligę gydo saugesniu ir efektyvesniu už chirurginę intervenciją – ekstrakorporinės litotripsijos būdu.
Gydytojas N. Balčiūnas turi 16 metų darbo patirtį šioje srityje. Mokėsi ir tobulinosi Varšuvos medicinos akademijos urologijos klinikoje (Lenkija), Diuseldorfo universiteto urologijos klinikoje (Vokietija). Savo patirtimi dalinasi aktyviai dalyvaudamas tarptautinėse urologų konferencijose.
„Litotriptorius akmenis šlapimtakiuose ar inkstuose aptinka su rentgeno spindulių arba ultragarso pagalba. Vietą, kur jie susiformavę, gydytojas mato litotriptoriaus ekrane. Procedūros metu aukštos energijos akustinės bangos nukreipiamos tiksliai į šlapimo takuose ar inkste esantį akmenį ir jį suskaldo. Įprastai procedūra atliekama dienos stacionaro sąlygomis ir tą pačią ar kitą dieną pacientas išleidžiamas namo. Litotripsija taikoma, kai akmens skersmuo yra ne didesnis kaip 2 cm. Didesni akmenys šalinami chirurginiu būdu“, – sako gyd. N. Balčiūnas.
Didžiulis Compact Sigma litotriptoriaus privalumas tas, kad jis su ultragarso pagalba gali aptikti ir tuos akmenis, kurie susidarę iš šlapimo rūgšties druskų ir nėra matomi rentgenu.
Įprastai akmeniui sutrupinti prireikia nuo kelių šimtų iki trijų tūkstančių smūgių. Procedūra užtrunka iki 40 minučių. Vieni akmenys greitai subyra jau pirmo skaldymo metu, kiti tik aptrupa. Po dviejų savaičių atliekamas kontrolinis rentgenologinis tyrimas, kuriuo nustatoma, ar akmuo buvo visiškai sunaikintas.
Litotripsija laikoma vienu mažiausiai žalojančių būdų atsikratyti inkstų ir šlapimtakių akmenų. Kad pacientas išvengtų diskomforto, prieš procedūrą jam suleidžiama skausmą malšinančių vaistų. Sutrupėjus akmeniui, mažesni gabaliukai dažniausiai lengvai pasišalina su šlapimu. Jei akmuo užima visą inksto ertmę, taikomas kombinuotas gydymas: dalis jo apskaldoma, kita išimama operuojant.
Gydymo rezultatams įtakos turi akmens dydis, formavimosi laikas, vieta, cheminė sudėtis. Komplikacijų po šios procedūros pasitaiko itin retai.
Ar pacientui gali būti taikomas inkstų ir šlapimtakių akmenligės gydymas ekstrakorporinės litotripsijos būdu, gali nuspręsti tik gydytojas urologas, atlikęs reikiamus tyrimus.