2006 11 16
Hila jau galima pasiskiepyti vakcina, apsaugančia nuo gimdos kaklelio vėžio
Jau šią savaitę Lietuvos moterims ir merginoms Medicinos diagnostikos centras siūlo galimybę prevenciškai apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio – vienos sunkiausių ligų, sukeliamų žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Tą galima padaryti pasiskiepijus tarptautinės farmacijos bendrovės „Merck Sharp&Dohme" (toliau – MSD) sukurta vakcina „Silgard”. Ši vakcina gali apsaugoti ne tik nuo gimdos kaklelio vėžio, bet ir kitų ŽPV sukeliamų ligų –vulvos ir makšties priešvėžinių pakitimų, vulvos ir genitalijų karpų (kandilomų).
Vakcina „Silgard" apsaugo nuo žmogaus papilomos viruso 6,11,16 ir 18 tipų. ŽPV 16 ir 18 tipai sukelia 70 proc. vidutinių ir ryškių moters išorinių lyties organų displastinių pažeidimų, gimdos kaklelio vėžį, o 6 ir 11 tipai – sukelia 90 proc. gimdos kaklelio ligų.
Klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvavo 25 tūkst. moterų, parodė, kad „Merck Sharp&Dohme" sukurta vakcina 100 proc. veiksmingumu užkirto kelią gimdos kaklelio vėžiui, taip pat priešvėžiniams ir potencialiai priešvėžiniams gimdos kaklelio pakitimams.
Medicinos ekspertų rekomendacijomis ir klinikinių tyrimų patvirtintais rezultatais, veiksmingiausia skiepytis 9 – 26 metų amžiaus mergaitėms, merginoms ir moterims. Vakcinacija vykdoma pagal skiepijimo planą, suleidžiant vakciną per 3 kartus 6 mėnesių laikotarpiu.
Minėta vakcina neapsaugo nuo kitų ŽPV tipų sukeltų ligų ir negydo jau esančių žmogaus papilomos viruso infekcijų bei gimdos kaklelio ligų. Vakcinos gydomojo poveikio nepastebėta, todėl ji nėra skirta gimdos kaklelio vėžiui, gimdos kaklelio, moters išorinių lyties organų ir makšties displazijai ar lyties organų karpoms gydyti.
Medicinos tyrimų duomenimis, iki 70 proc. gyventojų per savo gyvenimą užsikrečia žmogaus papilomos virusu. Virusas plinta lytiniu būdu ir per genitalijų gleivines. Dažnas žmogaus papilomos viruso nešiotojas nejaučia jokių simptomų; kitiems atsiranda matomų genitalijų karpų ar gimdos kaklelio, vulvos, išangės ar varpos pokyčių.
Kasmet Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys yra nustatomas daugiau nei 500 moterų, beveik kas antra moteris, susirgusi šia liga, miršta. Pagal minėtus rodiklius Lietuva pirmauja tarp Europos Sąjungos šalių – kas savaitę dėl šios sunkios onkologinės ligos netenkame vidutiniškai 5 moterų. Europoje gimdos kaklelio vėžys kasmet diagnozuojamas vidutiniškai 33,5 tūkstančiams moterų ir merginų. Nepaisant aktyvios prevencijos, kiekvieną dieną nuo šios ligos Europoje miršta 40 moterų. Ši sunki liga tiek mūsų šalyje, tiek Europoje yra antroji pagal dažnumą mirties priežastis po krūties vėžio tarp jaunų (15 – 44 m. amžiaus) moterų.
Naujoji vakcina „Silgard” – tai galimybė ateityje sumažinti vėžinių gimdos kaklelio ligų skaičių, pagerinti visuomenės sveikatos ir moterų gyvenimo kokybę. Tačiau reikia atminti, kad skiepijimas nepakeičia įprastos gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijos priemonių programos.