2009 06 04
Hila – naujas tyrimas lytiškai plintančių ligų sukėlėjams nustatyti
Medicinos diagnostikos centro laboratorijoje jau atliekamas naujas tyrimas, kuriuo iš karto nustatomi 6 dažniausiai lytiškai plintančių ligų sukėlėjai: Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum.
„Lytiškai plintančios ligos perduodamos vieno asmens kitam lytinių santykių metu. Jos dar vadinamos šlapimo ir lyties takų ligomis. Šiandien yra žinoma apie 25 lytiškai plintančias ligas, kuriomis pasaulyje per metus suserga apie 250 mln. žmonių“, – sako MDC Laboratorinės diagnostikos centro vadovė gyd. Ina Šapranauskienė.
Lytiškai plintančios infekcijos ypatingos tuo, kad visai negydomos ar netinkamai gydomos gali sukelti ilgalaikius ar net nepranykstančius sveikatos pakitimus, pavyzdžiui, nevaisingumą. Nėštumo metu moteris gali užkrėsti dar negimusį kūdikį ar perduoti infekciją vaikui gimdymo metu.
Šiuo metu dažniausiai pacientams nustatomi keli lytiškai plintančių ligų sukėlėjai. Chlamydia trachomatis moters organizme sukelia kiaušintakių uždegimus, kurie dažnai komplikuojasi sąaugomis. Dėl užakusių kiaušintakių moterys negali pastoti, o pastojus dažnai įvyksta persileidimai. Chlamidinė infekcija keičia vyrų spermatogenezę, todėl gresia nevaisingumas. Neisseria gonorrhoeae sukelia gonorėją. Pažeidžia šlapimo ir lytinius organus, šlaplę, gimdos kaklelį, tiesiosios žarnos apatinį trečdalį, gerklę, akių junginę. Moterims gali apimti kiaušintakius, kiaušides, gimdą, pilvaplėvę, vyrams – sėklides, sėklidžių prielipus. Gonokokai gali patekti į kraują ir atokiuose organuose sukelti gonokokinių židinių, kraujo užkrėtimą, meningitą. Trichomonas vaginalis moterims sukelia išorinių lyties organų, makšties, šlaplės, šlapimo pūslės uždegimus, vyrams – šlaplės, apyvarpės, prostatos uždegimus. Mikoplazmos Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum sukelia lytinių takų infekcijas, kurių klinika ne visuomet pasireiškia ryškiais simptomais, tačiau gali sukelti įvairias komplikacijas, tokias kaip moterų mažojo dubens uždegimas ir nevaisingumas bei vyrų uretritas ir prostatitas.
Lytiškai plintančios ligos turi daug specifinių požymių: moterims neįprastos, nemalonaus kvapo išskyros iš makšties, vyrams išskyros iš varpos; skausmas kapšelyje, pilvo apačioje; žaizdelės arba pūslelės prie makšties, varpos ar tiesiosios žarnos; baltos apnašos ant varpos, vaginoje ar burnoje; bėrimai lyties organų srityje; padidėję kirkšnių limfmazgiai ir kt. Kartais gali nebūti jokių ligos simptomų.
Gyd. I. Šapranauskienė ragina pastebėjus įspėjamuosius požymius nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją, ginekologą ar urologą.
Medicinos diagnostikos centre atliekamu nauju tiksliu PGR (polimerazinės grandininės reakcijos) tyrimu galima patikimai nustatyti iš karto 6 lytiškai plintančių ligų sukėlėjus.
Gali būti tiriamas šlapimas arba tiriamoji medžiaga paimama vyrams iš šlaplės, o moterims iš šlaplės ir gimdos kaklelio.
Labai svarbu, kad visos lytiškai plintančios ligos būtų kuo anksčiau diagnozuotos ir pradėtos gydyti.