Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2008 02 25

Per gyvenimą – su meile vaikams

2008 02 25

Vaikų chirurgo Stanislovo Jono Maknavičiaus kabineto duris Medicinos diagnostikos centre užveria besišypsanti mama su paaugliu sūnumi. „Buvome pas savo gerąjį gydytoją, – sako moteris. – Justas gimė, turėdamas tarpuplaučio auglį. Laimei, jis buvo gerybinis. Dar kūdikį teko operuoti. Labai bijojome jo netekti. Džiaugiamės, kad vaikas auga sveikas ir tvirtas, tačiau šią žiemą buvo peršalęs ir sirgo bronchitu, todėl atėjome pasitikrinti. Sužinojome, kad viskas gerai, vėl esame ramūs. Esame nepaprastai dėkingi gydytojui Maknavičiui, kad turime sūnų ir esame laiminga šeima.“ 

Visi tėvai norėtų, kad jų vaikus aplenktų nelaimės ir ligos, tačiau taip yra, deja, ne visuomet. Ištikus bėdai, ieškome paties geriausio gydytojo, kuriuo pasitikėtume ir kurio patarimais bei pagalba netektų nusivilti.

Medicinos mokslų daktaro, vaikų chirurgo, krūtinės chirurgo Sanislovo Jono Maknavičiaus kabinete kiekvieną pacientą sutinka šiltas šviesių akių žvilgsnis ir šypsena, greitai ištirpdanti ne tik mažojo ligoniuko baimes, bet ir tėvų nerimą.

„Privalau būti paskutine instancija“

Gydytojui nesunku prisikalbinti mažuosius. Per daugiau kaip trisdešimt darbo su vaikais metų puikiai juos pažįsta ir, sako, nekeistų į suaugusiuosius.

„Dvylika metų esu gydęs ir suaugusiuosius, tačiau vaikai man mielesni, – šypsosi gydytojas. – Gyvenimas priverčia imtis sunkių ir skausmingų dalykų: ne visada malonių medicininių tyrimų, procedūrų ar net operacijų. Tačiau viskas dėl vaikų sveikatos. Pirmiausiai siekiu kuo nuodugniau išsiaiškinti ligos priežastis, nustatyti teisingą diagnozę. Iš savo tėvų ir mokytojų išmokau pirma susirinkti informaciją, nepraleidžiant jokios smulkmenos, o išvadą pateikti tik gerai viską išanalizavus. Jeigu neaišku, mąstau dieną, naktį, skaitau, gilinuosi, nes žinau, jog neturiu teisės klysti. Kad galėčiau padėti ligoniukams, prisiimu atsakomybę būti ta paskutine instancija, kuri pateikia galutinę diagnozę ir pasiūlo geriausią sprendimą.“

„Žmogus kaip kalnas tik tada, kai to kalno viršūnėje žmoniškumas, teisingumas, darbštumas, žinojimas, patirtis ir viską vainikuojanti begalinė atsakomybė, – sako gydytojas S. J. Maknavičius. – Man teko laimė būti šalia tokių žmonių.“ Viso to gydytojas sakosi mokęsis iš Lietuvos medicinos korifėjų – profesorių Jono Gradausko, Prano Norkūno, Antano Sučilos, Juozo Serapino, kurie savo gyvenimo ir veiklos pavyzdžiu teigė kiekvienam šalia esančiam paprastas, tačiau nekintamas tiesas – liudijo gydytojo ištikimybę pašaukimui ir Hipokrato priesaikai.

„Jau keturiasdešimt dvejus metus esu su ligoniais. Dieną ir naktį. Jeigu gyvenimą esi paaukojęs žmonėms, tai nėra sunku, o netgi romantiška, – kalba gydytojas. – Esu reiklus sau, reiklus ir kitiems, šalia esantiems. Mano gyvenimo kredo – pirmiausia diagnozė, paskui – visos priemonės ir pastangos, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas. Patyrimo sėmiausi ir semiuosi iš kolegų, kuriuos visą gyvenimą laikau ir savo mokytojais.“ 

Per 15 tūkstančių vaikų, per 15 tūkstančių įvairių operacijų: tarpuplaučio, kasos, žarnyno, inkstų, kepenų navikų ir kt. per savo praktikos metus atliko chirurgas Sanislovas Jonas Maknavičiaus. Tokį vaikų skaičių sutalpintų tik keletas vidurinių mokyklų…

Stebuklais tikėti verta

Didelė dalis chirurgo atliktų operacijų – nepaprastai sudėtingos, reikalaujančios ypatingo profesionalumo ir psichologinio pasirengimo. Vaiko liga – tai rūpestis tėvams, artimiesiems. Ypač daug jėgų iš gydytojo pareikalauja tokie atvejai, kai tėvams reikia pasakyti, kad jų vaikas sunkiai serga… Tai nelengva net ir labai patyrusiam gydytojui.

Būna, kad tėvai su savo vaiku jau lankėsi pas daugybę gydytojų ir pas garsų vaikų chirurgą jie ateina tarsi galutinio nuosprendžio, o kartu – paguodos ir vilties.

O kas teikia stiprybės gydytojui?

„Mano praktikoje buvo daug atvejų, kuriuos būtų galima pavadinti stebuklais, – teigia vaikų chirurgas S. J. Maknavičius. – Kai atrodė, kad operuojančių gydytojų komandos kova jau beprasmė, ne kartą, nenustodami tikėjimo gera išeitimi, ją tęsėme ir laimėjome. Reanimatologai vienam ligoniui padarė 13 defibriliacijų… Atrodė, kad nebėra vilties... Vaikas atsigavo. Praėjo daug metų. Ateina tas vaikas – jau nebe vaikas, o jaunas vyras  –padėkoti. Argi tai – ne stebuklas? Aplankė Remigijus iš Panevėžio. Dabar jam 35-eri. Sėkmingas verslininkas. Beveik prieš du dešimtmečius jam buvo atlikta sudėtinga plaučių operacija. Dėkoja už išgelbėtą gyvybę, už tai, kad sveikas, kad gali gyventi visavertį gyvenimą. Daug nuostabių dalykų įvyko mano akyse. Kai jau atrodė, viskas… Tokie dalykai ir yra gyvenimo prasmė ir profesijos romantika. Pakanka vieno išgelbėto žmogaus, kad atpirktų visą didžiulį vargą.“

Vaikų onkochirurgija – labai sunki sritis

Gyd. S. J. Maknavičiaus daktarinės diseracijos tema „Vaikų tarpuplaučio navikų chirurginis gydymas“. „Žinoma net 30 rūšių įgimtų navikų. Kai kurie jų pradeda vystytis dar tuomet, kai besilaukianti moteris net nežino apie nėštumą. Džiaugiuosi, kad mano mokslinis darbas įnešė tam tikro aiškumo į šią sudėtingą medicinos mokslo sritį. Iki šiol gilinuosi į naujausią medicinos literatūrą, domiuosi, kaip padėti dar negimusiems kūdikiams. Dabar yra ultragarsinių ir kitokių tyrimų, jais galima anksti nustatyti vaisiaus patologiją. Pasaulyje jau atliekamos operacijos ir dar negimusiems kūdikiams, tarkime, koreguojama diafragmos išvarža.“

Gydytojas S. J. Maknavičius vaikų proktologijos Lietuvoje pradininkas, vienas pirmųjų pradėjo atlikti vaikų trachėjos operacijas. Kaip Europos vaikų chirurgijos draugijos, Europos respiratologų draugijos narys, dalyvaudamas Europos ir pasaulio medicinos mokslo konferencijose, skaitydamas pranešimus, spausdindamas straipsnius pripažintuose medicinos mokslo žurnaluose, gydytojas nuolat sėmėsi patirties ir keitėsi ja su geriausiais Europos vaikų chirurgais.

„Reikia investuoti į medicinos progresą, suteikti sąlygas siekiantiems ir besigilinantiems į mokslą medikams, – garsiai mąsto jis. – Kiekvienas žmogus nori, kad jį operuotų garsus profesorius. Ir tai suprantama. Žmogus, daug investavęs į savo intelektą, mąsto giliau ir plačiau, jo veiklos rezultatai geresni, vertingesnį patyrimą jis perteikia ir savo mokiniams.“

Mokiniai į mane gali atsiremti kaip į kalną

„Daug metų dirbau su studentais, rezidentais, labai mėgau pedagoginį darbą. Kas nori, tas išmoksta. Iš pradžių gal išsigąsdavo reiklumo, tačiau greitai apsiprasdavo. Kas atėjo į mano paskaitas, jau nebeišėjo, pasiliko. Išmoko reiklumo sau, atsakomybės, tapo puikiais gydytojais.

Savo mokiniams paskyriau gyvenimą. Kas to nori, gali į mane kaip į kalną atsiremti, niekam neatsisakau padėti,“ – pasakoja S. J. Maknavičius.

Daugelis gydytojo S. J. Maknavičiaus mokinių – garsūs ir puikūs, pripažinti gydytojai, vaikų chirurgai Gintas Pošiūnas, Arūnas Strumila, Sigitas Strupas.

„Negaila nieko tiems, kurie domisi, siekia tobulėti. Mokau, remiu ir skatinu, kad gilintųsi, su pasaulio medicinos mokslu ir praktika susipažintų. Mano nuomone, vien tik praktinė medicina – nepateisinama. Gydytojas turi gilintis į mokslą, nuolat sekti naujoves, siekti tobulumo,“ – sako chirurgas.

Kas yra laimė?

„Jeigu reikėtų gyventi antrą kartą, gyvenčiau taip pat, gal tik norėčiau būti mažiau reiklus. Tos atsakomybės gal ir pernelyg daug prisiėmiau… Buvau ir esu laimingas – gyvenimas suteikė tiek daug: mėgstamą darbą, galimybę būti tarp puikių kolegų, gabių mokinių. Užauginti vaikai: sūnus architektas, dukra gydytoja, jie irgi sėkmingai dirba, mielų anūkų turiu,“ – sako chirurgas S. J. Maknavičius.

Jis džiaugiasi galėdamas dirbti Medicinos diagnostikos centre, nes čia ne tik puikūs bendradarbiai, bet ir darbo sąlygos, moderniausia ir naujausia diagnostinė bei operacinė įranga. Į Medicinos diagnostikos centrą žmonės dažniausiai kreipiasi, tikėdamiesi tikslios diagnozės, tačiau ne visi žino, kad daugelį procedūrų, konsultacijų, operacijų kompensuoja ligonių kasos. Taigi aukščiausio lygio gydytojų pagalba bei puikus aptarnavimas tampa prieinamas ne tik pasiturintiems, bet ir gaunantiems vidutines pajamas.

Gydytojo S. J. Maknavičiaus širdingiausias linkėjimas visiems – rūpintis savo sveikata kasdien, o ne tik tuomet, kai aplanko liga. Profesionalūs gydytojų patarimai ir rekomendacijos – neįkainojamos vertės. Kaip būtų gerai, jeigu žmonės jų ne tik klausytųsi, bet ir vykdytų.

„Kad gimtų sveiki vaikai, būtina susirūpinti jau planuojant šeimą. Tada kūdikiai nuo pirmųjų gyvenimo dienų patirs tik džiaugsmingas gyvenimo akimirkas,“ – sako vaikų chirurgas, medicinos mokslų daktaras Stanislovas Jonas Maknavičius.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.