Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2013 01 17

Slidinėjimo sezonas: kodėl nereikia laukti paskutinės minutės

2013 01 17

„Pirmąkart slidinėjimo pramogas išbandžiau praėjusią žiemą. Jau po pirmos aktyvios dienos atrodė, kad skauda viską – kojas, nugarą, kaklą. Kokių galų vėliausi į šį nuotykį? – pamaniau tada. Guodžiausi, kad visus skausmus atpirks laimės pojūtis leidžiantis nuo kalno. Nors atostogas laikau pavykusiomis, kitąkart ant slidžių stosiu tinkamai pasiruošusi. Tą patį patarsiu padaryti ir draugams, ypač nuolat nesportuojantiems ir fiziškai silpnesniems“, – tokias mintis išklojo man kolegė, paklausta, ar reikia specialiai ruoštis slidinėjimo sezonui.

Slidinėjimu susižavi vis daugiau lietuvių. Kelionę ir visus reikiamus daiktus galite nusipirkti per vieną dieną, tačiau fiziškai pasirengti prireiks tikrai daugiau laiko.

Ar reikia ir kaip ruoštis slidinėjimo sezonui, paklausėme Medicinos diagnostikos ir gydymo centro specialistų – sporto medicinos gydytojo Andriaus Ramono, kineziterapeučių Agnės Bagdonaitės ir Lianos Stričkienės.

– Ar reikia ruoštis slidinėjimo sezonui ir kodėl?

Liana Stričkienė: Manau, tinkamai pasiruošti būtina kiekvienam slidininkui. Kodėl? Kad gerai jaustumėtės ne tik slidinėdami, bet ir po to, kad apsisaugotumėte nuo traumų ir su jomis susijusių daugybės nemalonumų. Esant tinkamam fiziniam pasiruošimui, Jūsų širdis ir imuninė sistema yra daug stipresnės ir atsparesnės dideliam fiziniam krūviui. Taip galima išvengti peršalimo ligų ir širdies raumens pertempimo.

– Kaip reikėtų pasiruošti?

Andrius Ramonas: Galvodami apie slidininkus ir žinodami, su kokiomis problemomis jie susiduria ar gali susidurti, sukūrėme kineziterapijos ir sporto medicinos paslaugų paketą, kurį sudaro konsultacijos, reikiami tyrimai ir fizinis parengimas.

Pirmiausia sportininkams ir slidininkams mėgėjams patariu atlikti du paprastus, bet svarbius tyrimus – elektrokardiogramą esant ramybės būsenos (EKG) ir kraujo tyrimą. EKG galime pamatyti širdies pertempimo, elektrolitų trūkumo požymius, širdies ritmo sutrikimus, gresiančio miokardo infarkto požymius, kuriuos galima efektyviai pakoreguoti dar prieš išvykstant slidinėti. Kraujo tyrimas svarbus norint išsiaiškinti, koks hemoglobino kiekis kraujyje, ar yra lėtinės, ūminės infekcijos požymių – veiksnius, turinčius didelę įtaką gerai savijautai slidinėjant.

Konsultacijos metu pirmiausia įvertiname atliktų tyrimų rezultatus, slidinėjant svarbių raumenų grupių būklę, fizinį pajėgumą. Kiekvienam individualiai rekomenduojame tinkamą fizinį krūvį ir būdus išvengti traumų. Jei esate patyręs traumą, parengiame reabilitacijos ir fizinio pasiruošimo planą. Jei reikia, rekomenduojame tinkamus ortopedinius įtvarus, galinčius apsaugoti nuo pakartotinės traumos. Konsultacijos metu taip pat aptariami sportavimo aukštikalnėse ir šaltoje aplinkoje pojūčiai, patariama dėl skysčių vartojimo, tinkamos mitybos.

– Kaip slidininkui padeda kineziterapeutas?

Agnė Bagdonaitė: Kineziterapeutas atlieka paciento lankstumo, dubens stabilumo, pusiausvyros ir koordinacijos testus. Pagal juos, sporto medicinos gydytojo rekomendacijas, paciento amžių ir fizinę būklę sudaro konkrečių fizinių pratimų programą. Jei sporto medicinos gydytojas Jums rekomendavo įtvarus, kineziterapeutas juos parinks ir uždės, patars, kaip numalšinti dėl nuovargio patiriamą skausmą.

 

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.