Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

Cholesterolis yra ypač svarbus žmogaus organizmo riebalas (lipidas). Jis naudojamas visų ląstelių sienelių statyboje, steroidinių hormonų gamyboje, vitamino D, tulžies rūgščių sintezėje. Nors cholesterolis yra būtina organizmui medžiaga, jo padidėjimas yra glaudžiai susijęs su rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Žmogaus organizmas neturi fermentų, skaldančių cholesterolį, todėl jo apykaitoje yra gausybė schemų ir pakopų, kurias svarbu įvertinti ir žinoti, norint laiku nustatyti XXI amžiaus „marą“ – aterosklerozės, dėl kurios ištinka miokardo infarktas ar insultas, vystymąsi.

Cholesterolis – rodiklis, kurį privalu stebėti, ypač jei giminėje buvo insulto ar miokardo infarkto atvejų. 

Padidėjusi cholesterolio koncentracija gali būti esant hipotiroidizmui (skydliaukės liga), nefrotiniam (dėl inkstų ligos) sindromui, sergant diabetu ir įvairiomis kepenų ligomis.

Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo.

Išankstinė registracija nebūtina, tiesiog atvykite ir kreipkitės į registratūrą.

Cholesterolio tyrimų kaina

Paslaugos pavadinimas
Mokamų paslaugų kaina Mokamos
Cholesterolis (CHOL)
4.20 €
Tyrimo medžiagos paėmimas iš paciento procedūriniame kabinete
5.00 €

Laboratorinių tyrimų, atliekamų iš kraujo, kaina susideda iš tyrimo kainos (nurodytos kainyne) ir kraujo paėmimo kainos.

Nuo ko priklauso kainos?

Čia nurodytos paslaugų kainos galioja Lietuvos respublikos ir Europos sąjungos piliečiams. Jei esate iš kitų šalių, konkrečios kainos teiraukitės nurodytais tel. ir el. paštu.

Plačiau apie kainas

Tyrimų atlikimo laikas

Konkrečių tyrimų atlikimo laikas ir susiję duomenys pateikiami ČIA.
Patologijos ir citologijos tyrimų atlikimo laikas ČIA
Covid tyrimų laikas ČIA.

Plačiau apie atliekamų tyrimų laiką

Atmintinė pacientui dėl pasiruošimo kraujo tyrimams

Naudinga žinoti

Kaip pasiruošti?

Siekiant kuo tikslesnio rezultato, reikėtų pasiruošti cholesterolio tyrimui ir lipidogramai. Maistas, vartojami vaistai, netgi fizinis aktyvumas daro įtaką cholesterolio tyrimų rezultatams, todėl rekomenduojama juos atlikti anksti ryte, prieš tai 10–12 val. nevalgyti, 3 dienas nevartoti alkoholio. Intensyvus fizinis krūvis gali iškreipti rezultatus, todėl tyrimo rytą nereikėtų sportuoti. Stresas taip pat gali turėti įtakos, todėl jei įmanoma, tyrimui reikėtų pasirinkti ramesnį laikotarpį.

Ar būtina registruotis?

Išankstinė registracija nebūtina, tiesiog atvykite ir kreipkitės į registratūrą.

Kaip sužinoti tyrimų rezultatus?

  • Dažniausiai atliekamų tyrimų rezultatai bus parengti per 2 val.
    Juos galėsite atsiimti registratūroje arba Jums pageidaujant atsiųsime el. paštu.

Ką parodo cholesterolio tyrimo rodikliai?

Jei cholesterolio kiekis serume mažesnis nei 5,20 mmol/l, tai atitinka priimtą cholesterolio normą. Tačiau padidėjusi cholesterolio koncentracija nėra vienintelis veiksnys, lemiantis širdies ir kraujagyslių ligas. Dėl gresiančio miokardo infarkto ar insulto reikėtų susirūpinti, jei šeimoje kas nors sirgo panašiomis ligomis arba yra kitų ne mažiau svarbių rizikos veiksnių (padidėjęs kraujospūdis, diabetas, stresas, rūkymas, nejudrus gyvenimo būdas ir kt.). 
Jei cholesterolio koncentracija yra tarp 5,20 ir 6,21 mmol/l, tuomet jūsų cholesterolio kiekis jau priartėjęs prie pavojingos ribos. Reikėtų koreguoti mitybos įpročius, vengti streso, užsiimti aktyvia fizine veikla. 
Kai bendrasis cholesterolio kiekis padidėja daugiau kaip 6,24 mmol/l, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją arba kardiologą dėl papildomo ištyrimo, diagnozės nustatymo ir gydymo paskyrimo.
Svarbu išsitirti ne tik bendrą cholesterolio kiekį, bet ir jo sudėtį – gerojo (didelio tankio lipidų) ir blogojo cholesterolio (mažo tankio lipidų) santykį.

Bendras cholesterolio tyrimas neparodo atskirų jo frakcijų proporcijų. Pasitaiko, kad bendroji cholesterolio reikšmė neviršija normos, tačiau gerojo ir blogojo cholesterolio santykis yra sutrikęs. Todėl kiekvienam naudinga pasidaryti lipidogramą, kuri leidžia tiksliai įvertinti cholesterolių santykį organizme.

Dažniausiai užduodami klausimai

Subalansuota mityba, reguliarus fizinis aktyvumas, žalingų įpročių atsisakymas, streso mažinimas – visa tai subalansuoja organizmą ir padeda atkurti kraujo lipidų santykį bei sumažinti cholesterolio kiekį. Reguliariai atliekami profilaktiniai cholesterolio tyrimai leidžia laiku pastebėti ligos pradžią ir pradėti gydymą.

Apie 2/3 cholesterolio gamina pats organizmas, likusią jo dalį gauname su maistu. Cholesterolio kiekio padidėjimas organizme siejamas su sočiųjų gyvulinės kilmės riebalų vartojimo pertekliumi, todėl pakoregavę mitybą galime sumažinti cholesterolio kiekį. 

  • Rinktis liesą mėsą;
  • valgyti daugiau daržovių ir vaisių, nes tai cholesterolio neturintys produktai;
  • valgyti lieso pieno produktus;
  • gaminant maistą, rinktis troškinimą vietoj kepimo;
  • vengti daug cukraus turinčio maisto;
  • vartoti pakankamai skysčių;
  • valgyti duoną (juodą) su grūdais;
  • rinktis augalinius aliejus (vengti kokosų ir palmių);
  • vartoti daugiau žuvies produktų, nes žuvyje esanti omega-3 rūgštis padeda palaikyti tinkamą širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą;
  • rinktis sojų produktus, avižas, miežius ir kitus nesmulkintus grūdus;
  • valgyti riešutus – juose gausu augalinių baltymų;
  • vartoti produktus, kuriuose gausu nesočiųjų riebalų (alyvuogės, avokadai, saulėgrąžos);
  • vartoti produktus, kuriuose nėra daug druskos;
  • rinktis avokadus, nes jie padeda padidinti gerojo cholesterolio kiekį ir sumažinti blogojo.
  • Sūris (fermentinis);
  • majonezas;
  • ikrai;
  • vištų kiaušinių tryniai;
  • sviestas;
  • grietinė;
  • lašiniai, taukai, spirgučiai.

Visuomenėje sklando mitai, kad vaistai, mažinantys cholesterolio koncentraciją kraujyje, yra labai žalingi. Šalutinių reiškinių pasitaiko labai retai. Pasak mūsų Centro kardiologų, reikia suprasti, kad vaisto vartojimas duoda daug daugiau naudos nei yra šalutinio efekto rizika. Gydytojai, skirdami cholesterolį mažinančių medikamentų, visada periodiškai atlieka tam tikrus kraujo tyrimus, norėdami įsitikinti, ar vaisto vartojimas konkrečiam žmogui yra saugus. Negydomos dislipidemijos pasekmės gali būti lemtingos, todėl būtinas paciento ir gydytojo bendradarbiavimas, abipusės pastangos sustabdyti ligos progresavimą. 

Vaistai skiriami atsižvelgiant į cholesterolio tyrimų rezultatus, kiek reikia sumažinti cholesterolio kiekį, taip pat į gretutines ligas. Kai kuriais atvejais pakanka laikinai vartoti vaistus, kol išgydomos ligos, sukėlusios lipidų disbalansą. Sergant lėtinėmis nepagydomomis ligomis, vaistus gali tekti vartoti visą gyvenimą.

Net ir vartojant vaistus labai svarbu, kad žmogus keistų savo gyvenimo būdą į sveikesnį, rūpintųsi mityba, būtų fiziškai aktyvus, atsisakytų širdžiai ir kraujagyslėms žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas ir alkoholio vartojimas. Šios priemonės leidžia sumažinti cholesterolio disbalansą.

Neatidėliokite svarbių sprendimų, rūpinkitės savimi!

Registruokitės konsultacijai

Rūpestis ir dėmesys – geriausia dovana

Padovanokite artimiesiems sveikatos patikrinimą ar kitą Hila paslaugą. Galite pasirinkti iš rekomenduojamų programų arba dovanoti čekį norimai pinigų sumai.

Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams