Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

Spermos tyrimai - spermograma

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, net 15–18 procentų porų turi su vaisingumu susijusių problemų. Lietuvoje kas šešta pora negali susilaukti vaikų be medikų pagalbos, o pastaruoju metu pastebimas vyrų nevaisingumo didėjimas.

Manoma, kad apie 30 proc. šeimų nevaisingos dėl vyriško faktoriaus, t. y. vyrų spermos kokybės, 50 proc. – dėl kombinuoto vyriško ir moteriško faktoriaus. 30 proc. nevaisingumo atvejų lemia moteriškas faktorius. 

Vyrų spermos kokybę lemia įgimtos genetinės ligos, chromosomų pakitimai, Y chromosomos mikrodelecijos, sėklidžių nusileidimas. Įtakos turi ir tam tikros infekcinės ligos, tokios kaip parotitas, tuberkuliozė, lytiniu būdu plintančios infekcijos. Spermos kokybė gali suprastėti dėl medikamentų vartojimo, žalingų įpročių, streso. 15 proc. vyrų populiacijos būdingas sėklidės venų išsiplėtimas (varikocelė), kuris taip pat gali būti susijęs su spermos kokybe.

Tyrimas atliekamas siekiant patvirtinti arba atmesti nevaisingumo faktą, kai reikia įvertinti vazektomijos efektyvumą, nevaisingumo gydymo efektyvumui įvertinti. 
Tiriamos pagrindinės sėklos savybės: kiekis, spermatozoidų skaičius, forma ir judrumas.

Hila tyrimą galite atlikti anonimiškai – jei to pageidaujate, informuokite Hila personalą.

Šiam tyrimui BŪTINA registruotis iš anksto.

Spermos tyrimo kaina

Paslaugos pavadinimas
Mokamų paslaugų kaina Mokamos
Spermos tyrimas automatiniu metodu (spermograma)
66.00 €

Nuo ko priklauso kainos?

Čia nurodytos paslaugų kainos galioja Lietuvos respublikos ir Europos sąjungos piliečiams. Jei esate iš kitų šalių, konkrečios kainos teiraukitės nurodytais tel. ir el. paštu.

Plačiau apie kainas

Tyrimų atlikimo laikas

Konkrečių tyrimų atlikimo laikas ir susiję duomenys pateikiami ČIA.
Patologijos ir citologijos tyrimų atlikimo laikas ČIA
Covid tyrimų laikas ČIA.

Plačiau apie atliekamų tyrimų laiką

Atmintinė pacientui dėl spermos surinkimo
deco round
Kodėl

verta išsitirti pas mus?

 • Esame vienintelė privati įstaiga, kurioje atliekamas šis automatizuotas spermos tyrimas.
 • Jūsų tyrimus atliksime kokybiškai. Tai patvirtina laboratorijos ISO 15189 akreditacija. 
 • Tyrimus galite atlikti anonimiškai.

Naudinga žinoti

Vyrų spermos kokybei įtakos turi:

 • įgimtos ligos – genetinės, chromosomų rinkinio pakitimai, Y chromosomos mikrodelecijos, sėklidžių nusileidimas;
 • persirgtos ligos – infekcinis parotitas, tuberkuliozė, lytiniu būdu plintančios infekcijos;
 • žalingi įpročiai – alkoholis, rūkymas;
 • kiti faktoriai – karščiavimas, antibiotikų vartojimas, emocinė organizmo būklė, imuninis statusas, fizinis pervargimas, stresas.

Į specialų sterilų indą surenkama ejakuliacijos metu ištekėjusi sperma, kuri vėliau ištiriama laboratorijoje.
Toks tyrimas gali būti atliekamas tiek tiriančioje gydymo įstaigoje, tiek tiek namuose, kur vyras, tikėtina, jaučiasi ir patogiau, ir jaukiau.

Mėginį paėmus namuose, jį į laboratoriją privalu pristatyti per valandą, laikant šiltai arti kūno, mat dėl sugaišto laiko ar netinkamų laikymo sąlygų gali nukentėti spermos kokybė ir reikšmingai pakisti tyrimo rezultatai.
Labai svarbu, kad tyrimui būtų pristatytas visas ištekėjusios sėklos kiekis, nes šis taip pat vertinamas analizės metu ir tai gali daryti įtaką galutiniam tyrimo rezultatui. Tyrimui negalima naudoti į prezervatyvą surinktos sėklos. Jame esantys spermicidai (cheminė spermos judėjimą trukdanti medžiaga) gali pakenkti tyrimo rezultatams.

Automatinis tyrimas atliekamas aukščiausios kokybės analizatoriumi SQA-V, tyrimo protokole rezultatai pateikiami ne tik skaitmenine išraiška, bet ir vaizdu nuotraukoje. Tyrimo rezultatai vertinami pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas.

Spermos analizatoriuje įmontuotas mikroskopas – optinė sistema leidžia padidinti vaizdą nuo 300 iki 500 kartų. Yra padidinto jautrumo režimas, naudojamas nustatant oligospermiją, azoospermiją, vazektomijos efektyvumą. 

Atliekant spermogramą analizuojamas spermos kiekis, jos fizinės savybės: pH, spalva, kvapas, tirštumas, klampumas. Įvertinamas spermatozoidų kiekis ir judrumas, tiriamas jų gyvybingumas. Įvertinama ir spermatozoidų morfologija, t. y. jų forma, ar ji nėra pakitusi (galvos, kaklo, uodegos defektai).

Analizatorius pateikia šiuos parametrus:

 • funkcionuojančių spermijų koncentraciją 1ml/M – FSC;
 • bendrą spermijų kiekį ejakuliate – TSC;
 • bendrą judrumą (a+b+c);
 • greitą progresinį judrumą + lėtą progresinį judrumą (a+b);
 • neprogresinį judrumą (c);
 • nejudrius spermijus (d);
 • apskaičiuoja normalią morfologiją;
 • judrių spermijų koncentraciją – MSC;
 • progresyviai judančių spermijų koncentraciją – PMSC;
 • spermijų judrumo indeksą – SMI;
 • vidutinį greitį;
 • judrių spermijų kiekį milijonais;
 • progresyviai judančių spermijų kiekį milijonais;
 • funkcionuojančių spermijų kiekį milijonais.
 • Tyrimų rezultatai bus parengti per 1 d. d.
  Juos galėsite atsiimti registratūroje arba Jums pageidaujant atsiųsime el. paštu.

Dažniausiai užduodami klausimai

Taip, galima, jei turėsite galimybę tiriamąją medžiagą pristatyti mums per valandą. Tyrimo tikslumui užtikrinti rekomenduojame laikytis tyrimo atmintinėje nurodytų reikalavimų. Skaityti ČIA

Spermos kokybei įtakos turi vitaminų B12, C, E, cinko, seleno, Q10 kiekis organizme, tad gydytojas gali Jums rekomenduoti atlikti šių vitaminų ir mikroelementų tyrimus. Abiem partneriams rekomenduojama atlikti lytiškai plintančių infekcijų tyrimus, nes kartais šios infekcijos yra pagrindinė nevaisingumo priežastis. 

Net ir aptikus nuokrypių nuo normos ribų, mūsų centro urologai ragina vyrus nepulti į paniką. Pirmą kartą aptikti spermos pakitimai nebūtinai reiškia kokią nors ligą, tuo labiau dar nepatvirtina nevaisingumo.
Pokyčiai gali būti laikini, atsiradę dėl gyvensenos ar aplinkos veiksnių, o pakoregavus tam tikrus įpročius, sugrįžti į normos ribas.

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, pirmojo tyrimo metu aptikus pakitimų, siūloma jį pakartoti priklausomai nuo individualaus atvejo net ir keletą kartų, darant 2–12 savaičių pertrauką.

Gydymo eiga priklauso nuo gautų tyrimų rezultatų. Jei tyrimo rezultatai neparodo reikšmingų pakitimų ir vyras vertinamas kaip sveikas, jis gali grįžti prie įprasto gyvenimo. Esant pakitimų spermos tyrimuose ir nustačius anatomines to priežastis, pavyzdžiui, varikocelę – dėl išsiplėtusių kapšelio venų kylantį sėklidžių kraujotakos sutrikimą, taikomas chirurginis gydymas. 

Svarbu žinoti, kad tiek nevaisingumo ištyrimas, tiek gydymas turėtų būti atliekamas kompleksiškai, tiriant abu partnerius ir bendradarbiaujant įvairių sričių specialistams.

Kreipkitės į vaisingumo specialistą arba registruokitės pas gydytojus urologus mūsų Centre. Konsultacijos kainos

Gydytojai urologai teigia, kad vaikų neskiepijimas nuo kiaulytės, tymų, raudonukės gali tragiškai lemti jų sveikatą ateityje, nes šie skiepai apsaugo nuo ligų, galinčių lemti vyro vaisingumą.

Nėra jokių mokslinių tyrimų, kad tokie liaudiški metodai kaip įvairios užpiltinės, papildai iš bebrų liaukų būtų veiksmingi gydant vyrų nevaisingumą. 

Mediateka

Neatidėliokite svarbių sprendimų, rūpinkitės savimi!

Registruokitės tyrimams

Rūpestis ir dėmesys – geriausia dovana!

Padovanokite artimiesiems sveikatos patikrinimą ar kitą Hila paslaugą. Galite pasirinkti iš rekomenduojamų programų arba dovanoti čekį norimai pinigų sumai.

Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams