Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2022 04 15

Matote neryškiai ir miglotai? Tai gali rodyti progresuojančią kataraktą

Akių ligos

2 min. skaitymo

Matote neryskiai ir miglotai

Katarakta – vyresnio amžiaus žmonių liga. Vienintelis veiksmingas jos gydymo būdas yra operacija. Tyrimai rodo, kad 95 proc. pacientų, kuriems sudrumstėjęs akies lęšiukas buvo pakeistas nauju, atgauna nuo 50 iki 100 proc. regėjimo, jei nėra kitų akių ligų. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro oftalmologė Inesa Skvarciany-Bajorūnė ragina nedelsti, nes uždelsus operacija trunka ilgiau ir atsiranda didesnė komplikacijų rizika.

Katarakta – tai akies viduje esančio lęšiuko padrumstėjimas. Progresuojant kataraktai matoma neryškiai, miglotai, spalvos atrodo išblukusios, įgauna gelsvą atspalvį. Keičiasi ir akinių ar kontaktinių lęšių dioptrijos, tačiau kokybiško ir pilno matymo išgauti nebepavyksta.“

Gydytoja I. Skvarciany-Bajorūnė sako, kad kartais žmonės, kurie naudojo akinius skaitymui, pastebi, jog pradėjo geriau matyti iš arti ir be akinių. Tačiau tai trunka neilgai – toliau progresuojant kataraktai, regėjimas blogėja tiek į tolį, tiek iš arti.

Vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių kataraktos atsiradimą, yra amžius. Jaunesniame amžiuje išsivysčiusią kataraktą gali lemti cukraligė, ilgalaikis steroidų vartojimas, buvusios akių traumos ar genetiniai veiksniai (pavyzdžiui, ankstyva katarakta šeimoje). Nei ilgas darbas prie kompiuterio ekrano, nei akių nuovargis neturi įtakos kataraktos atsiradimui. Svarbu reguliariai tikrintis akis, o aptikus kataraktą – operuoti.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akių gydytoja

„Dažnai susiduriu su pacientais, kuriems diagnozavus kataraktą sulaukiu klausimo, ar galima dar palaukti ir neskubėti operuoti. Katarakta dažniausiai operuojama tada, kai pablogėjęs regėjimas pradeda trukdyti kasdienei veiklai, – pasakoja oftalmologė. – Tačiau delsti ir laukti, kol lęšiukas padrumstės tiek, kad akis taps akla, tikrai nereikėtų.

Progresuojant kataraktai lęšiukas kietėja. Kuo jis kietesnis, tuo ilgiau užtrunka pati operacija, didėja komplikacijų rizika. Be to, dėl padrumstėjusio lęšiuko gali padidėti akispūdis, atsirasti glaukoma.

Svarbu suprasti, kad laukiant katarakta gali tik progresuoti, lęšiukas savaime nepraskaidrės.“

Nerimauti dėl operacijos nevertėtų. Dažniausiai ji trunka apie 20 minučių (išskyrus sudėtingus, komplikuotus atvejus) ir atliekama taikant vietinę nejautrą. Jos metu pro kelių milimetrų pjūvį ragenoje pašalinamas padrumstėjęs lęšiukas ir implantuojamas minkštas, dirbtinis.

„Kiekvienam žmogui lęšiukas parenkamas individualiai ir implantuojamas visam laikui. Po operacijos pacientai dažniausiai iškart išleidžiami namo, tereikia kitą dieną pasirodyti gydytojui oftalmologui. Akinius, jei jie bus reikalingi, galima parinkti praėjus mėnesiui po operacijos. Šiuo metu nėra jokių vaistų, sumažinančių lęšiuko drumstį ar stabdančių kataraktos progresavimą“, – pasakoja I. Skvarciany-Bajorūnė.  

Pasitaiko atvejų, kai po operacijos išsivysto antrinė katarakta – akies natūralios kapsulės padrumstėjimas, į kurią operacijos metu įdedamas dirbtinis lęšiukas. Esant antrinei kataraktai, operacija nereikalinga, ji gydoma lazeriu.

Dalintis

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi

Registruokitės
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams