Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2024 02 07

Kas yra ginekologas, kokias ligas jis gydo ir kaip vyksta ginekologinė apžiūra?

Ginekologinės ligos, moters sveikata

7 min. skaitymo

Kas yra ginekologas ir kokias ligas jis gydo

Ginekologas, arba moterų daktaras, – vienas iš tų gydytojų, kuris rūpinasi moters sveikata kone visą jos gyvenimą – nuo ankstyvos paauglystės iki senatvės. Apie tai, kokias ligas ir sutrikimus gydo gydytojai akušeriai ginekologai, kaip tinkamai pasiruošti ginekologo apžiūrai ir kuo akušerija skiriasi nuo ginekologijos, plačiau pasakoja medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ gydytoja akušerė ginekologė Daiva Keršulytė.

Ginekologas – kas tai? 

Gydytojas ginekologas rūpinasi moters sveikata nuo ankstyvaus brendimo iki pat menopauzės. Jis ne tik diagnozuoja ir gydo moterų įvairias reprodukcinės sistemos ligas bei sutrikimus, bet ir atlieka profilaktinę sveikatos apžiūrą, skiria įvairius laboratorinius tyrimus.

Gydytojas ginekologas rūpinasi moters sveikata, prasidėjus pirmosioms mėnesinėms, konsultuoja pastojimo ir vaisingumo klausimais, prižiūri jos sveikatą nėštumo ir gimdymo laikotarpiu, konsultuoja ir gydo lytiškai plintančias ligas, įvairius hormonų sutrikimus ir kt.

Kuo ginekologija skiriasi nuo akušerijos? 

Gydytojas akušeris (iš pranc. k. – „padėti gimdyti“) paprastai prižiūri nėščią moterį visą kūdikio laukimosi laikotarpį, diagnozuoja įvairias ligas ir patologijas, gali atlikti akušerinius ultragarso ir kitus tyrimus, priima gimdymą, prižiūri moterį po gimdymo.

Tuo tarpu ginekologija (iš graikų k. – „moteris + mokslas“), pasak gydytojos akušerės ginekologės D. Keršulytės, yra medicinos šaka, apimanti visą moteriškų ligų diagnostiką, gydymą ir profilaktiką, tirianti moters lytinių organų fiziologiją ir su tuo susijusias patologijas. Tačiau akušerija neatsiejama ginekologijos.

Gydytoja akušerė ginekologė Daiva Keršulytė

 

 

„Man norisi holistinio požiūrio į moters sveikatą. Kitaip tariant, gydytojas akušeris ginekologas neapsiriboja tik tam tikrų ligų  nustatymu. Žmogaus organizme viskas susiję. Įvairios ligos ir sutrikimai, nėštumo laikotarpis, moters savijauta po gimdymo – visa tai labai priklauso nuo bendros moters sveikatos būklės (tiek fizinės, tiek psichologinės), todėl į organizmą turime žiūrėti kaip į visumą“, – teigė gydytoja akušerė ginekologė.

Kokius sutrikimus gydo gydytojai akušeriai ginekologai? 

Į gydytoją akušerį ginekologą moteris paprastai kreipiasi ne tik norėdama atlikti profilaktinę sveikatos apžiūrą, pasikonsultuoti pastojimo, nėštumo ar gimdymo klausimais, bet ir atsiradus įvairiems sveikatos sutrikimams, tokiems kaip skausmingos ir nereguliarios mėnesinės, neaiškus kraujavimas, neįprastas krūtų skausmas, niežulys lytinių organų srityje, šlapimo nelaikymas ar šlapimo takų bei makšties infekcijos ir kt.

„Neretai mes tampame ir psichologais tam tikra prasme, nes moteris įvairiais gyvenimo laikotarpiais, atėjusi pas ginekologą, tiesiog turi su kuo pasikalbėti, pavyzdžiui, apie savo seksualinę sveikatą ar kitais intymiais klausimais, – kalbėjo Šeimos medicinos centro gydytoja akušerė ginekologė D. Keršulytė. – Moters fizinė sveikata neatsiejama nuo jos psichologinės būklės. Daugelis ligų itin glaudžiai susijusios su moters gyvenimo būdu, įpročiais, elgsena, psichine sveikata.“

Dažniausios ginekologinės ligos 

Ginekologijos sritis yra labai plati, apima daugybę įvairių ligų ir sutrikimų. Pasak gydytojos, įvairios ginekologinės ligos neatsiejamos nuo endokrininių sutrikimų ir infekcinių ligų.

Dažniausiai moterys susiduria su šiomis pagrindinėms ginekologinėmis ligomis:

Mėnesinių ciklo sutrikimai.

Menstruacijos gali išnykti arba tapti nereguliarios (gali vėluoti daugiau nei savaitę) dėl įvairių priežasčių, pvz., netinkamos mitybos, nuolat patiriamo streso, kiaušidžių funkcijos sutrikimo ir kt.

Gimdos mioma.

Tai gerybinis gimdos raumenų auglys, kuriam atsirasti įtakos gali turėti sutrikusi lytinių hormonų pusiausvyra. Daugeliui moterų gimdos mioma nesukelia jokių simptomų, tačiau reikia susirūpinti, jei pastebimas kraujavimas tarp menstruacijų, itin gausios mėnesinės, skausmas pilvo apačioje ar šlapinimosi sutrikimai.

Endometriozė.

Tai gan dažna jaunų moterų ginekologinė liga, kai į gimdos gleivinę panašus audinys išveši ne gimdoje, bet dubens organų pilvaplėvėje ar kiaušidėse. Daugeliu atvejų endometriozė yra nepiktybinė, tačiau gali būti siejama su nevaisingumu. Pagrindiniai jos požymiai: skausmingos mėnesinės, skausmas pilvo apačioje, rudos išskyros.

Pasikartojantys makšties uždegimai:

  • Vaginalinė kandidozė (pienligė). Ši grybelinė infekcija pasireiškia niežuliu, makšties deginimo pojūčiu, tirštomis, baltomis išskyromis iš makšties.
  • Vaginitas arva vulvovaginitas pažeidžia ne tik makštį, bet ir vulvą. Simptomai: lytinių organų niežulys ir deginimo pojūtis, pakitusios išskyros. Dažna nelytiniu būdu plintančių vaginitų priežastis – bakterinė arba grybelinė infekcija.
  • Bakterinės vaginozės atsiradimą neretai sąlygoja sutrikusi makšties mikrobiota. Ligai būdingos nemalonaus kvapo pilkšvai žalsvos išskyros, taip pat makšties niežulys ir perštėjimas.

Kiaušidės cista.

Tai patologinis darinys kiaušidėje, daugeliu atvejų – nepiktybinis. Apie cistos susiformavimą gali išduoti tokie požymiai kaip nereguliarios ar skausmingos mėnesinės, dažnas šlapinimasis, skausmas pilvo apačioje.

Kaip vyksta ginekologo apžiūra? 

Pirmoji moters gyvenime ginekologo konsultacija prasideda nuo susipažinimo, gydytojas išklauso esminius nusiskundimus, jei tai profilaktinė sveikatos apžiūra, pasiteiraujama, kokių klausimų ar abejonių moteris turi dėl savo sveikatos būklės ir pan.

„Renkama anamnezė, t. y. duomenys apie bendrą moters sveikatą, persirgtas ligas, šeimos narių ligas, aptariamas moters mėnesinių ciklas. Po to pradedama ginekologinė apžiūra. Jei tai pirminė apžiūra, ji vyksta ant ginekologinės kėdės, apžiūrima makštis, palpuojami vidiniai lytiniai organai (tam naudojami specialūs plėtikliai). Dažnu atveju atliekama vidinė ginekologinė echoksopija – vidinis tyrimas per makštį su specialiu davikliu“, – pasakojo gydytoja akušerė ginekologė D. Keršulytė.

Nėščiųjų moterų (iki 9–10 savaičių) diagnostinė apžiūra taip pat vyksta per makštį vidiniu davikliu, vėliau nėštukės apžiūrimos abdominaliniu davikliu (per pilvą).

Pasak gydytojos, tam tikrais atvejais atliekami ir specialūs tyrimai, pavyzdžiui, kolposkopija – tai detali gimdos kaklelio apžiūra mikroskopu. Tyrimas – paprastas ir neskausmingas, kurio metu gydytojas ginekologas, įvedęs plėtiklį į makštį, apžiūri gimdos kaklelio ląsteles per mikroskopą.

Labai dažnai ginekologinės apžiūros metu pacientei imamas tepinėlis dėl įvairių infekcijų, uždegimų. Taip pat atliekamas onkocitologinis tepinėlis, vadinamas PAP testu, padedantis nustatyti, ar nėra žmogaus papilomos viruso (ŽPV) – pagrindinio gimdos kaklelio vėžio sukėlėjų.

Kaip pasiruošti ginekologo apžiūrai?         

Gydytojos akušerės ginekologės D. Keršulytės teigimu, specialaus pasiruošimo nereikia, tiesiog rekomenduojama laikytis elementarios intymios higienos. Visgi ginekologinė apžiūra bus komfortiškesnė ir tikslesnė, jei žinosite tam tikrus dalykus:

  • Prieš ginekologinį tyrimą moteris turėtų būtų neseniai pasišlapinusi, kad šlapimo pūslė būtų visiškai tuščia ir netrukdytų ginekologinei apžiū
  • Bent porą dienų iki ginekologinio tyrimo moteris turėtų susilaikyti nuo lytinių santykių.
  • Nenaudoti jokių vaginalinių žvakučių, intymių kremų ar gelių.
  • Nerekomenduojama plauti makšties (tik išorinius lytinius organus).

Ginekologinės paslaugos Šeimos medicinos centre Vilniuje

Šeimos medicinos centre dirba didelę darbo patirtį turintys gydytojai akušeriai ginekologai, teikiantys profesionalią konsultaciją ginekologinių ligų prevencijos klausimais, visapusę ginekologinę apžiūrą, gydantys įvairias ligas bei skiriantys reikalingus ginekologinius tyrimus.

„Vienas didžiausių privalumų yra tai, jog privačioje klinikoje yra puiki galimybė moteriai gauti visas ginekologines paslaugas ir reikalingus tyrimus po vienu stogu. Paprastai viename ginekologijos kabinete yra visos sąlygos atlikti tiek ginekologinę apžiūrą, tiek echoskopiją, tiek paimti tepinėlius. Jei reikalingi kraujo tyrimai, čia pat yra laboratorija, kurioje jie ir atliekami“, – paaiškino gydytoja akušerė ginekologė D. Keršulytė ir pridūrė, jog tyrimų rezultatai dažniausiai gaunami per kelias minutes ar kelias valandas.

Bet kuris ginekologo kabinetas „Hila“ centre įrengtas galvojant apie moters komfortą. Čia yra šildomi stalčiai ginekologinės apžiūros įrankiams laikyti bei visos higienos priemonės, kurių moteriai gali prireikti.

Visos ginekologo paslaugos viename centre

Jei pačios pacientės dalyvavimas nėra būtinas, gauti tyrimų rezultatai, pasak gydytojos, aptariami telefonu, suderinus iš anksto. Nuotolinės konsultacijos metu aptariamas ir gydymo, kitų tyrimų planas. Jei reikalinga pakartotinė apžiūra, moteris kviečiama atvykti į Šeimos medicinos centrą.

Toms, kurios nori sutaupyti laiko, yra galimybė tapti Sveikatos klubo nariu. Įsigijus šio klubo narystę, be jokių apribojimų galima naudotis daugiau kaip 2 tūkst. sveikatos priežiūros paslaugų už specialią kainą visus metus. Ginekologas Vilniuje mūsų centre įprastai jus gali priimti per kelias dienas, o dažnai ir tą pačią dieną, kai kreipiatės.

Kaip pasirūpinti lytine sveikata ir užkirsti kelią ginekologinėms ligoms?     

Pasitikrinti ginekologinę sveikatą moterims rekomenduojama bent kartą per metus. Tačiau, kaip pastebi gydytoja akušerė ginekologė D. Keršulytė, yra moterų, kurios pas ginekologą nesilanko dešimt ar daugiau metų, neva teisindamosi, jog „nieko blogo nejaučia“.

„Noriu dar kartą pabrėžti ir priminti, jog dauguma ginekologinių ligų ir sutrikimų neturi jokių simptomų, todėl kuo anksčiau bus nustatyti įvairūs pakitimai, tuo geresni bus gydymo rezultatai. Žinoma, jei moteris turi tam tikrų sveikatos problemų ar nusiskundimų (pvz., mėnesinių ciklo sutrikimas, gimdos mioma ar cista), ginekologas gali paskirti pakartotinius apsilankymus, pvz., kas pusmetį“, – kalbėjo akušerė ginekologė ir patarė kiekvienai moteriai rūpintis savo sveikata, mylėti savo kūną, mat gera sveikata – tai ir puiki psichologinė savijauta.

Dalintis

Nedelskite, rūpinkitės savimi!

Registruotis konsultacijai