Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2024 04 08

Mamografija: dažniausiai užduodami klausimai, arba ką turi žinoti kiekviena moteris

Ginekologinės ligos, moters sveikata

5 min. skaitymo

Mamografija ka turi zinoti

Krūties vėžys – negailestinga liga, su kuria pasaulyje susiduria kas dešimta moteris. Siekiant užkirsti jai kelią, būtina sisteminga patikra, kuri užtikrina savalaikę diagnostiką ir yra tiesiogiai susijusi su geresne prognoze. Vienas iš krūtų tyrimo metodų yra mamografija. Apie pasiruošimą mamografijai, jos atlikimą bei indikacijas pasakoja medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila gydytoja radiologė Evelina Kodzis.

Nėra vieno universalaus ir visiems tinkančio krūtų ištyrimo metodo, todėl „Hila“ centre taikomi keli vienas kitą papildantys krūties tyrimai, tokie kaip mamografija, krūtų echoskopija ir krūtų magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Kaip sakė gydytoja, kiekvienas krūtų tyrimas atliekamas skirtinga metodika ir turi savo privalumų. Atliekant šiuos tyrimus, krūtų ligos gali būti diagnozuojamos anksčiau, negu moteris pradės jausti pirmuosius ligos simptomus.

Kas yra mamografija?

Radiologė E. Kodzis

Mamografijos tyrimas – tai neskausmingas, saugus ir informatyvus krūties ištyrimo metodas. „Mamografijos tyrimo metu aptinkami minimalūs krūties sutankėjimai, dariniai ir mikrokalcinatai, kurie gali būti pirmas besimptomės beprasidedančios onkologinės krūties ligos požymis, – paaiškino radiologė E. Kodzis. – Vienas pagrindinių mamografijos skiriamųjų požymių nuo kitų ištyrimo metodikų yra apšvita. Šio tyrimo metu taikomos mažos rentgeno spindulių dozės, kurių dėka gaunamas krūties vaizdas, atspindintis jos struktūrą ir galimus pakitimus.“

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad šio tyrimo nauda pacientei gerokai viršija su gauta apšvita susijusias rizikas, tad, anot specialistės, nereikėtų dėl to nerimauti.

Kuo mamografija skiriasi nuo echoskopijos?

Mamografijos tyrimo metu naudojamas mamografas, rentgeno spinduliai / apšvita, suspaudžiama krūtis, o tyrimo atsakymas gaunamas iš karto po tyrimo arba per kelias valandas.

Mamografijos nauda viršija rizikas

Echoskopijos arba ultragarso tyrimo metu naudojamas ultragarso aparatas, nėra apšvitos, šį tyrimą galima atlikti dažniau, o atsakymas gaunamas iš karto, tyrimo metu. Šis tyrimas yra pirmo pasirinkimo jaunoms moterims, o jį atlikti rekomenduojama jau nuo 20 m., norint nustatyti, ar krūtyse neatsirado neaiškių darinių.

Atliekant krūtų echoskopiją, nustatoma iki 87 proc. pakitimų, o kombinuojant mamografiją ir echoskopiją – iki 100 proc.

Kam rekomenduojama atlikti mamografijos tyrimą?

Moters krūtį sudaro du vienas kitą papildantys audiniai – liaukinis ir riebalinis, o jų santykis yra tiesiogiai susijęs su mamografijos informatyvumu. Pasak gydytojos, liaukinio audinio tankumas ir jo gausa krūtyje gali maskuoti pakitimus, dėl to moterims su tankia liauka (kurioje dominuoja liaukinis audinys) mamograma gali būti nepakankamai informatyvi. Tokiu atveju kartu su mamografija atliekamas ją papildantis ultragarsinis tyrimas ir / arba krūtų magnetinio rezonanso tomografija.

„Krūtų liaukinio ir riebalinio audinių santykis yra individualus ir varijuoja, priklausomai nuo amžiaus. Dažniausiai moterims iki 35 m. dominuojantis krūties audinys yra liaukinis, vyresnėms – riebalinis. Atsižvelgiant į tai, mamografijos tyrimas jaunesnėms negu 35 m. moterims ne visada skiriamas, – sakė E. Kodzis. 

„Hila“ centre atliekama krūties vėžio prevencinė programa nemokamai moterims nuo 50 iki 69 m. kartą per dvejus metus su gydytojo siuntimu. Esant poreikiui, šis tyrimas gali būti atliekamas ne pagal programą su gydytojo specialisto siuntimu.

Krūties vėžios prevencinė programa atliekama nemokamai

Indikacijos dažnesniam krūtų ištyrimui:

  • Genetinės mutacijos, didinančios riziką sirgti krūties onkologinėmis ligomis.
  • Atsiradę krūties sustandėjimai ir dariniai.
  • Atsiradusios išskyros iš spenelio (ne laktacijos laikotarpiu).
  • Sekimas po persirgtų krūties ligų.

Kaip atliekama mamografija?

Mamografijos tyrimas Vilniuje, „Hila“ centre, atliekamas moderniu mamografu, kurį lengva pritaikyti pagal pacientei patogią pozą, sėdint arba stovint, be to, dėl unikalios mamografo formos tiriant matoma 2 cm daugiau krūties nei tyrimą atliekant kitais, senesnės kartos mamografais.

Tyrimo metu krūties audiniai suspaudžiami (pirmiausia viena kryptimi, po to – kita), taip prasklaidomas krūties audinys ir išgaunamas detalesnis krūtyje esančių pakitimų vaizdas.

Specialistė atkreipė dėmesį, jog krūtų patikrinimas pagal programą atliekamas taikant

standartizuotus kokybės reikalavimus, dėl to profilaktinės mamografijos vaizdus vertina du nepriklausomi gydytojai krūtų radiologai.

Kada mamografijos tyrimas neatliekamas?

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad kiekvienas atvejis yra individualus ir, kaip tikino radiologė E. Kodzis, iš esmės nėra absoliučių kontraindikacijų (kuomet negalima atlikti) mamografijai atlikti.

Sąlyginėms kontraindikacijoms priklauso:

  • Nėštumas ir maitinimas krūtimi (dėl tyrimo metu gaunamos apšvitos).
  • Itin tanki ir tanki krūties liauka (dėl dalinio tyrimo informatyvumo).
  • Ūmus uždegiminis procesas krūtyje (dėl galimybės pabloginti krūties būklę po suspaudimo).
  • Padidėjęs krūtų jautrumas.

Gydytoja taip pat pabrėžė, kad krūtų tyrimas – mamograma gali būti atliekama ir moterims po plastinių krūtų didinimo operacijų.

Kaip pasiruošti mamografijai?

Mamografijos tyrimo nebūtina derinti pagal menstruacijų ciklą, bet rekomenduojama atsižvelgti į krūtų jautrumą ir tyrimą planuoti tuomet, kai krūtų jautrumas yra mažiausias. Taip pat prieš tyrimą nerekomenduojama naudoti dezodoruojančių priemonių dėl jose esančių smulkių dalelių, kurios mamografijos vaizduose gali imituoti krūties pakitimus.

Mamografijos tyrima planuokite kai krūtų jautrumas mažiausias

Krūtų ligų diagnostikoje, kaip teigė gydytoja E. Kodzis, labai svarbi pakitimų dinamika, dėl to pacientėms, atvykstančioms į tyrimą, rekomenduojama atsinešti visus turimus ankstesnius radiologinius vaizdus (CD, USB laikmena).

Krūties vėžio profilaktinio patikrinimo programa

Atsižvelgiant į didelį moterų sergamumą krūties onkologinėmis ligomis, nuo 2005 m. Lietuvoje vykdoma krūties vėžio prevencinė programa. Jos tikslas – skatinti savalaikę onkologinių ligų diagnostiką ir didinti bendrą moterų budrumą, susijusį su krūties onkologinėmis ligomis. Taip siekiama patikrinti kuo daugiau moterų ir kiek įmanoma anksčiau diagnozuoti pakitimus krūtyse, užkertant kelią ligos plitimui.

Mamografijos tyrimas pagal krūtų patikros programą vykdomas moterims nuo 50 iki 69 m. kas dvejus metus. Šis krūtų tyrimas atliekamas su šeimos gydytojo arba specialisto (pvz., mamologo) siuntimu. Krūtų patikrinimas pagal programą atliekamas ją vykdančiame ir jos reikalavimus atitinkančiame centre.

Turite dar klausimų? Lauksime Jūsų Šeimos medicinos centre

Sveikata – didžiausia mūsų vertybė, tad skirkime jai pakankamai dėmesio. „Hila“ šeimos medicinos centre dirbantys gydytojai pasiruošę atsakyti į visus pacienčių klausimus, susijusius su krūties vėžio prevencine programa, ir konsultuoti dėl diagnostikos.

Dalintis

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi!

Registruokitės kosnultacijai