Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2021 01 12

Persirgusieji COVID-19. Kada gali sugrįžti į visuomenę ir ar nekelia pavojaus aplinkiniams?

Infekcinės ligos

5 min. skaitymo

persirgimas covid19

Lietuvoje padaugėjus diagnozuojamų COVID-19 infekcijos atvejų, daugėja ir persirgusių šia infekcija. Tiesa, akis į akį su liga susigrūmę žmonės pastebi, kad net ir persirgus lieka ne tik fizinių, bet ir socialinių nepatogumų.

Įveikusieji ligą susiduria su negatyviomis darbdavių, kolegų ir net artimųjų reakcijomis. Kai kurių darbdaviai prašo dar kurį laiką negrįžti į darbovietę ir toliau dirbti nuotoliniu būdu ar net pratęsti nedarbingumo pažymėjimą, kolegos vengia prasilenkti koridoriuose. Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Šeimos medicinos centro vadovės šeimos gydytojos Dalios Stasinienės, tokią aplinkinių reakciją lemia visuomenėje plačiai paplitęs nerimas. Su ja kalbamės apie tai, kada persirgusieji COVID-19 gali saugiai sugrįžti į visuomenę ir ar tikrai nekelia pavojaus aplinkiniams.

„Praėjusiais metais pasaulis susidūrė su nauja, todėl ir mažai ištyrinėta infekcija, kuri per palyginti trumpą laiką apskriejo visą pasaulį ir reikšmingai paveikė kiekvieno iš mūsų kasdienį gyvenimą. Nuolat girdime priminimus likti namuose, vengti socialinių kontaktų, kaip mūsų ir kitose šalyse griežtinamos karantino sąlygos, auga susirgusiųjų skaičius. Natūralu, kad visa tai pasėjo nerimą visuomenėje, žmonės baiminasi užsikrėsti ir užkrėsti savo artimuosius. Daugėjant jau susidūrusių su liga žmonių, daugėja ir po ligos sugrįžtančių į visuomenę, o tai kelia naujų klausimų ir, deja, papildomą nerimą. Nerimo būtų mažiau, jeigu žinotume keletą patvirtintų faktų apie persirgusius COVID-19“, – sako Šeimos medicinos centre dirbanti gydytoja Dalia Stasinienė.

Susirgus besimptome arba lengva forma, į visuomenę galima sugrįžti jau po 10 dienų

Remiantis LR Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka dėl sirgusiųjų COVID-19 izoliacijos nutraukimo, susirgusieji besimptome arba lengva ligos forma saviizoliaciją gali nutraukti jau po 10 dienų po infekcijos tyrimo mėginio paėmimo arba pirmųjų simptomų pasireiškimo.

„Atsižvelgiant į nustatytą tvarką ir remiantis pasaulinėmis sveikatos rekomendacijomis, laikoma, kad po 10 dienų nuo COVID-19 testo mėginio paėmimo, jei žmogui pasireiškė besimptomė ligos forma, jis jau nebėra pavojingas aplinkiniams ir gali grįžti prie įprastos rutinos. Tais atvejais, kai liga žmogui pasireiškia lengva forma, vertinamas laikotarpis po pirmųjų simptomų pasireiškimo. Pacientas laikomas pasveikusiu ir nepavojingu visuomenei, kai ne mažiau kaip tris dienas, nevartodamas karščiavimą mažinančių vaistų, nebeturi temperatūros, o nuo pirmųjų simptomų pasireiškimo praėjo 10 dienų. Tai reiškia, kad toks žmogus gali sugrįžti į darbą, jam nebebūtina izoliuotis namuose, nes yra nepavojingas aplinkiniams ir jų užkrėsti negali“, – paaiškina gydytoja D. Stasinienė.

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad tais atvejais, kai per 10 dienų karščiavimas nepraeina ar toliau progresuoja kiti ligos simptomai, pacientas ir toliau privalo izoliuotis namuose. Sveikatos būklei blogėjant ar atsirandant tokiems simptomams kaip sunkesnis kvėpavimas, dusulys, reikia nedelsiant kreiptis skubios medicinos pagalbos – tai gali rodyti, jog liga tampa sunkios formos.

„Sunkiais ligos atvejais (paprastai tokie pacientai jau buvo gydyti stacionariniuose skyriuose) saviizoliaciją galima nutraukti po 20 dienų nuo pirmųjų ligos simptomų pasireiškimo, jei nevartodamas karščiavimą mažinančių vaistų žmogus nekarščiuoja ne mažiau kaip 3 dienas ir susilpnėjo kiti ligos simptomai“, – sako  šeimos gydytoja D. Stasinienė.

Visais atvejais pasveikimo faktą konstatuoja gydantis gydytojas, užpildydamas dokumentus, kurie pasiekiami ir pačiam sirgusiajam e-sveikatos sistemoje.

COVID-19 būdingi simptomai

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad COVID-19 skirstoma į kelias formas, atsižvelgiant į ligos sunkumo laipsnį. Dalis užsikrėtusiųjų perserga besimptome ligos forma, kai net ir esant teigiamam tyrimo rezultatui nejaučia jokių simptomų. Vis dėlto didžioji dalis perserga lengva forma. Lengva forma laikoma, kai liga pasireiškia jai būdingais simptomais: karščiavimu, kosuliu, galvos, raumenų, gerklės skausmu, silpnumu, skonio ir / ar kvapo pojūčių sutrikimais, rečiau pykinimu, viduriavimu, tačiau nepasireiškia dusulys. Sunkiai ligos formai, be minėtų simptomų, būdingas sunkesnis kvėpavimas, dusulys.

Teigiamas COVID-19 testo rezultatas gali išlikti net keletą mėnesių

Pasak gydytojos, dabar jau žinoma, kad, persirgus COVID-19 infekcija, jai diagnozuoti naudojamas PGR testas, kai imamas mėginys iš nosiaryklės ar ryklės, dar kurį laiką gali rodyti teigiamą rezultatą. Priklausomai nuo organizmo, šis laikotarpis gali trukti net iki kelių mėnesių po ligos pasireiškimo.

„Pavasarį, kai šalyje  buvo fiksuojami pirmieji COVID-19 atvejai, dar neturėjome tiek daug informacijos ir žinių apie šią ligą, kiek turime dabar, todėl persirgusiems buvo rekomenduojama pakartotinai atlikti PGR testą, o sugrįžti į visuomenę tik sulaukus dviejų iš eilės neigiamų tyrimo rezultatų. Tai lėmė, kad kai kurie su liga susidūrę žmonės saviizoliacijoje praleido ir po mėnesį ar net ilgiau, nes pakartotinių testų rezultatai dar ilgą laiką po ligos simptomų išnykimo išlikdavo teigiami. Dabar jau žinome, kad tokios būtinybės nėra. Moksliniai tyrimai rodo, kad persirgusieji COVID-19 infekcija praėjus minėtam laikotarpiui gali nutraukti saviizoliaciją“, – pasakoja šeimos gydytoja.

Tiesa, pastaruoju metu pasirodo naujos mokslininkų informacijos, kurioje daroma prielaida, kad persirgusieji COVID-19 infekcija, po kurio laiko virusu gali užsikrėsti pakartotinai, ypač besimptome jo forma. Tai reiškia, kad net ir persirgus COVID-19, būtina ir toliau atsakingai laikytis asmens apasaugos – dėvėti apsaugines veido kaukes, laikytis saugaus atstumo, vengti nebūtinų susitikimų, laikytis rankų higienos.

Persirgus COVID-19 infekcija

Paciento pasveikimą nuo COVID-19 infekcijos patvirtina jį gydantis gydytojas. Kai šis patvirtina, jog liga įveikta, žmogus, prisijungęs prie asmeninės e-sveikatos paskyros, gali peržiūrėti ir, jei reikia, atsispausdinti įrašą apie pasveikimą. Apie tai gydytojas informuoja ir Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą. Po 2–3 savaičių nuo ligos simptomų pasireiškimo galima atlikti papildomą COVID-19 antikūnų tyrimą, kuris leidžia vertinti po ligos susidariusį imunitetą. Esant sunkesnei ligos formai, gali būti skiriama reabilitacija po COVID-19.

Keliautojai turėtų atlikti „namų darbus“

Pasaulinė koronaviruso pandemija gerokai pakoregavo ir apribojo keliones, ypač tarptautinius skrydžius. Dėl to specialistai atkreipia dėmesį, kad keliaujantys turėtų atidžiai pasidomėti ne tik šalies, į kurią planuoja vykti, epidemiologine situacija, bet ir tvarka, kuria šalys vadovaujasi priimdamos atvykėlius iš užsienio.

Daugeliu atvejų keliautojų prašoma per tam tikrą laiką atlikti COVID-19 testą ir turėti neigiamą rezultatą patvirtinantį dokumentą.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre taip pat galima atlikti COVID-19 tyrimą PGR metodu, kurio rezultatai išsityrusiajam pateikiami dar tos pačios dienos vakarą, jei testas atliekamas iki 12 val. Pageidaujantiems išduodamas ir specialus sertifikatas, liudijantis, jog COVID-19 infekcijos organizme nerasta.

Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.