Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2021 01 21

Hiperhidrozė – kaip suvaldyti prakaito upelius?

Grožio chirurgija, odos procedūros

4 min. skaitymo

prakaitavimas lina duobiene

Prakaitavimas – visiškai normali žmogaus organizmo funkcija. Tačiau vieni žmonės prakaituoja itin mažai, kitus vargina itin gausus prakaitavimas. Kartais toks gausus, jog prakaitas, vaizdžiai tariant, tiesiog srūva upeliais, kuriuos nesunkiai pastebi ir aplinkiniai ir, deja, ne tik sporto aikštelėje. Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojos dermatovenerologės Linos Duobienės, tokia būklė vadinama hiperhidroze, arba padidėjusiu prakaitavimu. Su ja kalbamės apie tai, kokių sunkumų patiria dėl hiperhidrozės kenčiantys žmonės ir kaip efektyviai suvaldyti nemalonius prakaito upelius.

Itin gausus prakaitavimas

dermatovenerologe Lina Duobiene

„Prakaitavimas – normali organizmo funkcija, būtina termoreguliacijos procesams palaikyti. Prakaitavimas pasireiškia kaip atsakas į padidėjusią aplinkos temperatūrą, intensyvią raumenų veiklą, taip pat ir patiriamą emocinį stresą, kai organizmas vėsinasi į odos paviršių išskirdamas vandenį, t. y. prakaitą. Apskaičiuota, kad, esant labai intensyviam raumenų darbui, pavyzdžiui, itin aktyviai sportuojant, žmogaus organizmas gali išskirti net apie 1,5 l prakaito“, – pasakoja gydytoja dermatovenerologė L. Duobienė. Pasak gydytojos, kiekvienas žmogus prakaituoja skirtingai – vienas daugiau, kitas mažiau. Tai priklauso ir nuo aplinkos temperatūros, ir nuo fizinės veiklos ar emocinės būklės, tačiau apie 1 proc. populiacijos susiduria su hiperhidroze, t. y. padidėjusiu prakaitavimu.

„Hiperhidrozė – tai žymiai padidėjęs prakaito išsiskyrimas tam tikrose kūno vietose, viršijantis normalius termoreguliacijos poreikius. Kitaip tariant, reikšmingai padidėjęs organizmo atsakas į natūralius dirgiklius. Hiperhidrozė būdinga tiek vyrams, tiek moterims“, – sako L. Duobienė.

Padidėjęs prakaitavimas neigiamai veikia sveikatą ir gyvenimo kokybę

Anot jos, nuo hiperhidrozės kenčiantiems žmonėms padidėjęs prakaitavimas sukelia tiek fizinių, tiek emocinių ir socialinių sunkumų. Dėl itin gausaus ir aplinkiniams pastebimo prakaitavimo tokie žmonės neretai patiria psichologinį diskomfortą. Dažnas, kuriam prakaitavimą išprovokuoja stresinės situacijos, pasakoja, jog hiperhidrozė neigiamai veikia ir profesinę karjerą – mažina pasitikėjimą savimi, apsunkina bendravimą su verslo partneriais, klientais ar kolegomis. Kai kurie dėl itin didelio prakaitavimo atsisako aktyvaus laisvalaikio, vengia susitikimų su draugais ar romantiškų santykių, o tai neigiamai veikia jų asmeninį gyvenimą ir piniginę – dėl hiperhidrozės kenčiantiems žmonėms sunku išsirinkti tinkamus drabužius, tenka ne tik dažniau persirengti, bet ir atnaujinti garderobą, mat ilgainiui prakaitas įsigeria į audinius, palieka dėmių, nemalonų kvapą.

„Deja, stiprūs antiperspirantai tokiems žmonėms dažnai taip pat nėra išeitis. Dėl juose neretai naudojamų aliuminio druskų kyla alerginės reakcijos, išsivysto dermatitai – odos uždegimai. Oda parausta, patinsta, kamuoja niežulys, gali atsirasti šerpetojimas, įtrūkimų ar net kraujavimas“, – atkreipia dėmesį gydytoja dermatovenerologė.

Neurotoksino injekcijos padeda suvaldyti prakaito išsiskyrimą

Gydytoja Lina Duobienė pasakoja, kad išeitimi dėl hiperhidrozės kenčiantiems žmonėms gali tapti neurotroksino injekcijos, žinomos kaip botulino toksinas.

„Prakaitavimas visiškai nepriklauso nuo žmogaus norų ar valios. Šį procesą reguliuoja mūsų autonominė nervų sistema, o prakaito liaukas įnervuoja parasimpatinė nervų sistema. Pagrindinis prakaito išsiskyrimo mediatorius yra acetilcholinas – organizme esanti cheminė medžiaga, skatinanti griaučių raumenų, vidaus organų ir lygiųjų raumenų susitraukimus. Todėl jau ne vienerius metus padidėjusiam prakaitavimui mažinti taikomas grožio pasaulyje plačiai naudojamas botulino toksinas, slopinantis acetilcholino išsiskyrimą ir taip mažinantis raumenų susitraukimus“, – aiškina gydytoja dermatovenerologė.

Pasak jos, lokaliai suleidus tiksliai apskaičiuotas terapines botulino toksino dozes, sumažinami raumenų susitraukimai, dėl ko pastebimai sumažėja ir paties prakaito išsiskyrimas.

Atliekamas patyrusio gydytojo ir naudojant kokybiškus patvirtintus preparatus, toks padidėjusio prakaitavimo sprendimo būdas yra visiškai saugus. Priklausomai nuo individualaus organizmo, preparato poveikis išlieka kelis mėnesius ir ilgiau. Pavyzdžiui, pažastų srityje botulino toksino injekcijas rekomenduojama pakartotinai atlikti kas 6–9 mėnesius.

Prieš imantis veiksmų būtina išsiaiškinti tikrąsias prakaitavimo priežastis

Gydytoja dermatovenerologė L. Duobienė atkreipia dėmesį, kad padidėjusį prakaitavimą gali sukelti ne tik pirminė hiperhidrozė – kai padidėjusį prakaitavimą lemia genetiniai veiksniai, kitaip tariant, žmogus turi polinkį prakaituoti stipriau nei kiti. Jei gausus prakaitavimas ėmė varginti neseniai, atsirado palyginti staiga, to priežastis gali būti vidaus organų ir sistemų sutrikimai.

„Neretai padidėjusį prakaitavimą išprovokuoja endokrininės sistemos sutrikimai, pavyzdžiui, skydliaukės ligos, cukrinis diabetas, lytinių hormonų disbalansas, taip pat infekcijos ar onkologinės ligos – dažnai kraujo, tokios kaip limfomos. Tokiais atvejais liga provokuoja didesnį parasimpatinės nervų sistemos atsaką, kuris pasireiškia kaip neįprastai gausus prakaitavimas, neretai naktimis“, – atkreipia dėmesį gydytoja L. Duobienė.

Dėl to, pasak gydytojos, pirmojo apsilankymo pas gydytoją dermatovenerologą dėl padidėjusio prakaitavimo metu siekiama išsiaiškinti tikrąją hiperhidrozės priežastį. Tik atmetus kitas galimas ligas, galima taikyti gydymą neurotoksino injekcijomis. Tam gali prireikti atlikti papildomus kraujo tyrimus, sveikatos būklės įvertinimą.

Svarbu pasirinkti patikimą specialistą

Nors botulino toksino injekcijos priskiriamos minimaliai invazinėms procedūroms, joms taikomi itin griežti saugumo reikalavimai.

Injekcijų procedūras rekomenduojama atlikti tik pas patyrusį gydytoją specialistą, rinktis žinomas ir dėl saugumo patvirtintas medicinos ar estetinės medicinos klinikas.

Atminkite, kad visada turite teisę pasidomėti, kokius preparatus jums taiko specialistas. Profesionalūs specialistai ir patikimos klinikos visada dirba tik su patvirtintais preparatų gamintojais ir tiekėjais, užtikrinančiais jų saugumą ir kokybę.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre laikomasi aukščiausių tarptautinių saugumo standartų, dirba tik patyrę kvalifikuoti gydytojai specialistai. Paslaugų kokybę ir saugumą Medicinos diagnostikos ir gydymo centre patvirtina pelnyti tarptautiniai pacientų saugos ir kokybės standartais JCI bei TEMOS.

Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.