Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2017 10 09

Mirtimi pasibaigianti liga: atpažinus, yra vilties išgyventi

Kardiologija, širdies ligos

2 min. skaitymo

Mirtimi pasibaigianti liga atpazinus yra vilties isgyventi

Šaltinis tv.lt, Gertrūda Katiliūtė

Nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje miršta 58 proc. gyventojų. Daugiau nei trečdalį mirčių sukelia miokardo infarktas. Kaip jį atpažinti ir prireikus suteikti pirmąją pagalbą pataria gydytoja – kardiologė Greta Radauskaitė, pacientus konsultuojanti Medicinos diagnostikos ir gydymo centre.

Miokardo infarktas arba kitaip vadinamas širdies smūgis apibūdinamas kaip staigi širdies raumens tam tikro ploto žūtis arba jo negrįžtamas pakenkimas.

Per dieną mūsų širdis padaro 100 tūkst. dūžių ir nutekina 5 litrus deguonies prisotinto kraujo per kraujagyslių sistemą. Tačiau vis dažniau netaisyklingai maitindamiesi, turėdami žalingų įpročių ar mažai sportuodami, patys apkrauname savo širdį dar sudėtingesniu darbu.

Supainioja su kitomis ligomis

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kardiologė Greta Radauskaitė

Svarbiausia - laiku pastebėti savo kūno siunčiamus ženklus. „Paprastai miokardo infarktas pasireiškia stipriu skausmu už krūtinkaulio, kuris būna veržiančio ir plėšiančio pobūdžio. Tokį skausmą lydi pykinimas, vėmimas ir mirties baimė. Jis gali trukti dvidešimt minučių ir ilgiau, plisti į kaklą ar apatinį žandikaulį. Gali būti ir kitų simptomų“, – apibūdina gydytoja.

Neretai žmonės miokardo infarktą supainioja su įvairiausiomis kitomis ligomis ir laiku nesugeba savimi tinkamai pasirūpinti.

„Jis gali būti painiojamas su skrandžio uždegimu arba gastritu, nes skausmas gali atsirasti skrandžio srityje.

Dėl prasidėjusio pykinimo ir vėmimo žmonės pradeda galvoti, kad apsinuodijo maistu. Tokiais atvejais jie geria anglies tabletes ar kitus skrandį veikiančius vaistus. Neretai šią ligą galima supainioti ir su smegenų kraujotakos sutrikimu, nes įvykus širdies ritmo sutrikimams, pacientas gali netekti sąmonės“, – pasakoja G. Radauskaitė.

Namuose turėti aspirino ir nitroglicerino

Gydytoja tikina, kad miokardo infarktas dažniau ištinka vyrus nei moteris. Tačiau net ir tokiu atveju, svarbu suteikti tinkamą pirmąją pagalbą.

G. Radauskaitė pabrėžia, kad pacientą būtina kuo greičiau nugabenti į gydymo įstaigą. „Į ligoninę pacientui nepatariame vykti pačiam. Gali įvykti mirtina aritmija ar sąmonės netekimas. Pati paprasčiausia pagalbos priemonė yra senas geras aspirinas.

Jį galima duoti sučiulpti arba sukramtyti ir kuo greičiau nuryti. Jeigu turite šalia, galima duoti ir nitroglicerino tabletę arba papurkšti jį po liežuviu“, – apie tinkamą pagalbą pacientui komentuoja gydytoja.

Išvengti miokardo infarkto žmonėms sekasi gana sunkiai dėl netinkamo gyvenimo ritmo ar nekoreguojamų rizikos veiksnių.

G. Radauskaitė pataria prižiūrėti savo gyvenimo būdą ir tokiu būdu atitolinti ligą. „Svarbu taisyklingai maitintis, vengti riebalų, mažinti druskos kiekį maiste, nerūkyti ir gyventi aktyviai.

Taip pat reikia gydyti lėtines ligas, tokias kaip cukrinis diabetas ar arterinė hipertenzija“, – rekomenduoja gydytoja.

Dalintis