Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2024 01 18

Laboratorinių tyrimų specifika: kaip jie atliekami ir ką parodo?

Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika

7 min. skaitymo

Laboratoriniu tyrimu specifika

Siekiant kuo tiksliau diagnozuoti ligas, vykdyti jų stebėjimą ir skirti tinkamą gydymą, laboratoriniai tyrimai yra nepamainomi. Net 70 proc. klinikinių sprendimų nustatant diagnozę priimama remiantis laboratorinių tyrimų rezultatais. Tačiau kokia bus tyrimų kokybė ir kiek tikslūs rezultatai, priklauso ir nuo to, kaip bus jiems pasiruošta. Tad ką būtina žinoti prieš atliekant laboratorinius kraujo, šlapimo, išmatų ir kitus tyrimus, kokiais atvejais prireikia juos kartoti, pasakoja medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ šeimos gydytojas Vilius Rajeckas.

Kas yra laboratoriniai tyrimai ir kokie mėginiai jiems imami?    

Laboratoriniai tyrimai yra vienas lengviausiai prieinamų ir dažniausiai naudojamų tyrimų žmogaus sveikatai įvertinti. Pokalbis su pacientu yra svarbiausia jo ištyrimo dalis, tačiau šiuolaikiniai laboratoriniai tyrimai gali padėti įvertinti žmogaus organų funkcijas, diagnozuoti įvairias ligas ir stebėti jų gydymą.

Tiesa, kaip patikino šeimos gydytojas V. Rajeckas, kiekvienas tyrimas turi paklaidą – gali būti klaidingai teigiamas arba klaidingai neigiamas, todėl svarbu, kad tyrimus vertintų specialistas.

„Taip pat verta žinoti, jog normos ribų kraštiniai rezultatai gali sutapti su patologija – tai vadinama pilkąja zona. Kartais net ir normos ribose esantys rezultatai gali reikšti pasikeitusią sveikatos būklę, o nežymiai už normos ribų esantys tyrimų rezultatai – gerus rezultatus, todėl labai svarbu specialisto įvertinimas. Kartais tyrimus rekomenduojama kartoti po tam tikro laiko, taip stebint jų dinamiką“, – paaiškino gydytojas.

Išsamiems tyrimams į medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ laboratoriją gali būti pristatytas kraujas, šlapimas, išmatos, sperma, nosiaryklės išskyros, įvairių audinių tepinėliai ar įvairių audinių dalys. Labai svarbu įvairius mėginius į laboratoriją pristatyti per tam tikrą laiką ir tam tikromis sąlygomis.

Jei būtina stebėti tyrimų rezultatų dinamiką, t. y. kartoti tyrimą tam tikrais laiko intervalais (pvz., vitamino D), visada patariama tai atlikti toje pačioje laboratorijoje ir tuo pačiu metodu.

Rekomendacijos ir patarimai, kaip pasiruošti laboratoriniams tyrimams    

Pasiruošimas priklauso nuo to, kokį tyrimą planuojama atlikti. Šeimos gydytojas V. Rajeckas teigė, jog nuo pasiruošimo labai priklauso ir tyrimų kokybė bei tai, kaip tiksliai galima juos įvertinti. 

  • Laboratorinius kraujo tyrimus (išskyrus kai kuriuos specifinius) rekomenduojama atlikti ryte bent 12 valandų nevalgius ir negėrus. Jei geriami vaistai ar atliekami specifiniai tyrimai, prieš juos atliekant geriau pasitarti su gydytoju. Dažniausiai patariama vengti intensyvaus fizinio aktyvumo prieš tyrimus.
  • Šlapimas renkamas į specialų vienkartinį indelį, kurį gausite klinikoje arba galite įsigyti vaistinėje. Prieš šlapimo tyrimą svarbu tinkamai apsiplauti tarpvietę, pradėti šlapintis, o vidurinę šlapimo porciją surinkti į indelį. Šlapimo indelį rekomenduojama pristatyti į laboratoriją per dvi valandas. Šlapimo tyrimas tris dienas iki ir po menstruacijų gali rodyti kraujo likučių.
    „Jeigu reikalingas paros šlapimo tyrimas, rytinio šlapimo porcija padaroma į tualetą, po to visos šlapimo porcijos 24 valandas renkamos į specialų indą. Šlapimas lytiškai plintančioms infekcijoms nustatyti renkamas iš pirmos rytinio šlapimo porcijos“, – sakė gydytojas.
  • Išmatos surenkamos į švarų specialų indelį, kurį gausite klinikoje ar galite įsigyti vaistinėje. Išmatas reikia surinkti iš kelių vietų (užtenka apie 10 g išmatų) ir pristatyti į laboratoriją. Jeigu išmatos bus pristatomos vėliau, svarbu jas laikyti šaldytuve (iki 24 val.).
  • Prieš gimdos kaklelio tyrimus rekomenduojama 48 val. neturėti lytinių santykių ir nenaudoti lubrikantų ar kitų priemonių į makštį. Tyrimą geriausia atlikti 10–20 menstruacinio ciklo dieną.

Ar laboratoriniai tyrimai yra tikslūs ir kaip greit sulaukiama tyrimų rezultatų?          

Šeimos gydytojas V. Rajeckas atkreipia dėmesį, kad kiekvienas tyrimas turi paklaidos tikimybę ir pilkąją zoną, todėl juos vertinti turi specialistas: „Dauguma tyrimų yra tikslūs, jei pacientai juos atlieka tinkamai pasiruošę, o juos vertina paskyręs gydytojas. Tyrimų atsakymai gali būti gaunami per kelias minutes (vadinami greitieji tyrimai), per kelias valandas ir per kelias dienas (jei tyrimas siunčiamas į kitą laboratoriją ar kitą šalį).“

Šeimos medicinos centre (Laisvės pr.) per kelias minutes atliekami šie greitieji laboratoriniai tyrimai: bendras kraujo tyrimas, C-reaktyvaus baltymo, bendras šlapimo tyrimas, gliukozės, gripo, COVID-19, streptokoko. Šių tyrimų greitumas leidžia įvertinti paciento būklę ir paskirti gydymą nedelsiant, to paties apsilankymo metu.


Vaikams kraujo tyrimą Hila centre atliekame iš piršto

Kūdikiams ar mažamečiams vaikams kapiliarinio kraujo „Hila“ slaugytojos gali švelniai paimti iš piršto. Kitiems tyrimams medžiaga vežama į pagrindinę laboratoriją (Grybo g.), rezultatai gaunami per kelias valandas. Kai kuriems retesniems tyrimams atlikti mėginiai vežami į Santaros klinikų ar Vokietijos laboratoriją – jų atsakymai gaunami per kelias dienas.

Kas turi įtakos laboratorinių tyrimų rezultatams?     

Laboratorinių tyrimų rezultatams įtakos turi tinkamas pasiruošimas (žr. anksčiau), tinkamas tyrimo paėmimas ir tinkama, sukalibruota ir patikrinta laboratorijos įranga. Pasak gydytojo, įranga turi būti tikrinama kasdien prieš darbo pradžią. Periodiškai atliekamas įrangos kalibravimas ir testavimas, todėl laboratoriniai kraujo tyrimai, atlikti sertifikuotojo laboratorijoje, bus tikslesni, o jų rezultatus pripažins ir kitos gydymo įstaigos užsienyje.

Laboratoriniai tyrimai ir tinkamas pasiruošimas

Kokie laboratoriniai tyrimai atliekami dažniausiai?   

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ laboratorijoje atliekami plataus spektro tyrimai. Prevenciškai dažnai atliekami šie tyrimai:

Pacientai gali dalyvauti ir šiose prevencinėse programose:

  1. Pagal storosios žarnos vėžio prevencinę programą (iFOBT) skiriamas išmatų tyrimas.
  2. PSA tyrimas atliekamas pagal prostatos vėžio prevencinę programą.
  3. Atliekamas išsamus ištyrimas pagal širdies ir kraujagyslių ligų prevencinę programą.
  4. Krūties vėžio prevencinė programa.
  5. Hila laboratorijoje taip pat tiriami gimdos kaklelio OCT tepinėliai, atliekami tyrimai ŽPV nustatyti.

Prieš operacijas pacientui dažniausiai skiriami kraujo krešumo tyrimai, tokie kaip ADTL, SPA/INR ir kt.

„Susirgus infekcine liga, svarbu atlikti ir įvertinti uždegiminius rodiklius (CRB, ENG), paimti tepinėlius, nustatant galimą sukėlėją (gripo, COVID-19, streptokoko ir kt.), o įtariant komplikuotą bakterinę infekciją – ir pasėlius (kraujo, išskyrų, šlapimo ir kt.). Kartais tenka atlikti retesnių sukėlėjų tyrimus, tokius kaip Laimo, įvairių hepatitų, lytiškai plintančių ar egzotinių ligų sukėlėjų tyrimus“, – vardijo „Hila“ šeimos gydytojas V. Rajeckas.

Įvairioms lėtinėms ligoms stebėti ir kontroliuoti paprastai atliekami įvairiausi tyrimai – nuo glikozilinto hemoglobino iki vėžio žymenų. Nepamirštos ir būsimos mamos – laboratorijoje atliekami visi nėštumui stebėti ir nėščiosios būklei įvertinti reikalingi tyrimai.

Laboratoriniai tyrimai ir gydytojo konsultacija Šeimos medicinos centre     

Šeimos medicinos centre, kaip paaiškino šeimos gydytojas, per kelias minutes atliekami greitieji kraujo laboratoriniai tyrimai, o esant kitų tyrimų poreikiui, mėginiai siunčiami į pagrindinę „Hila“ laboratoriją (Grybo g.), kur per kelias valandas gaunami atsakymai. Šioje laboratorijoje veikia moderniausia laboratorinės analizės sistema Baltijos šalyse – tai visiškai automatizuota analizės sistema, turinti naujos kartos aplinkos veiksniams atsparius reagentus ir daugybę kitų privalumų.Hila šeimos gydytojas Vilius Rajeckas

Visus reikiamus tyrimus kiekvienam pacientui skiria šeimos gydytojas, gautus rezultatus išsamiai pakomentuoja ir pateikia rekomendacijas dėl tolesnio gydymo plano.

Šeimos medicinos centre dirba didelę darbo patirtį turintys šeimos gydytojai, kurie vaikus ir suaugusiuosius konsultuoja ligų prevencijos klausimais, atlieka diagnostiką ir gydo įvairias ligas, skiria visus reikiamus laboratorinius tyrimus, reabilitacijos paslaugas, o esant poreikiui, nukreipia pas reikalingus gydytojus specialistus. Turėdamas 30 min. konsultacijos laiką šeimos daktaras gali kiekvienam pacientui skirti dėmesio.

Norite sutaupyti? Tapkite Sveikatos klubo nariu!

Tiems, kas nori taupyti savo laiką, yra galimybė tapti Šeimos medicinos centro Sveikatos klubo nariu. Įgijus šio klubo narystę, be jokių apribojimų galima naudotis daugiau kaip 2 tūkst. sveikatos priežiūros paslaugų už specialią kainą visus metus.

Sveikatos klubo nariai turi išskirtinę galimybę neribotai be papildomo mokesčio lankytis pas šeimos gydytoją visais ambulatorinės sveikatos priežiūros, nedarbingumo pažymėjimo, kompensuojamų / nekompensuojamų vaistų, skiepijimo nuo užkrečiamųjų ligų, sveikatos pažymų išrašymo klausimais, gauti nemokamus pagrindinius laboratorinius tyrimus, o esant poreikiui, privataus gydytojo specialisto konsultacijas už mažesnę kainą.

Dalintis

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi

Registruokitės konsultacijai