Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2021 10 18

Gestacinis diabetas: kaip jis veikia nėščiosios ir vaisiaus organizmą?

Ginekologinės ligos, moters sveikata

7 min. skaitymo

Gestacinis diabetas
Eglė Dagienė, manodaktaras.lt
„Jums – gestacinis diabetas“ – šią diagnozę išgirsta vis daugiau besilaukiančiųjų visame pasaulyje. Juo serga nuo 2 iki 40 proc. visų nėščių moterų. Kas tai lemia ir kaip tai paveikia ne tik mamą, bet ir būsimą kūdikį, portalui manodaktaras.lt pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušerė ginekologė Sandra Tumėnė.

Gestacinis diabetas – koks tai susirgimas?

Nėščiųjų diabetu arba gestaciniu diabetu vadinama būklė, kai stebimas angliavandenių apykaitos sutrikimas, pasireiškiantis didesniu nei turi būti gliukozės kiekiu kraujyje. Jis atsiranda dėl to, kad organizmas nepakankamai išskiria insulino (hormono, kontroliuojančio gliukozės kiekį kraujyje), kurio poreikis nėštumo metu padidėja, arba dėl laikino atsparumo insulinui.

Kaip žinia, nėštumo metu keičiasi ne tik moters vidiniai lyties organai, bet kinta ir kitų organų funkcija ar receptorių veikla. Šiuo atveju, sutrinka insulino išskyrimo kiekis kasoje bei insulinui jautrių receptorių veikla. Jei vienkartinis gliukozės kiekis viršija 5,1 mmol/l, diagnozuojamas nėščiųjų diabetas, bet jei glikemija nevalgius ≥ 7,0 mmol/l – įtariamas cukrinis diabetas, prasidėjęs nėštumo metu.

Kaip atskirti nėščiųjų diabetą nuo cukrinio diabeto, kuris prasideda nėštumo metu?

Nėščiųjų diabeto gliukozės įverčiai yra mažesni (≤7,0 mmol/l nevalgius), jis gerai koreguojamas dieta, bei po gimdymo gliukozės kiekis kraujyje tampa normalus.

Tačiau būna atvejų, kai gliukozės pakilimas nėščiosios kraujyje būna vienkartinis, pavyzdžiui, gal moteris iš vakaro daugiau pasmaguriavo, užkandžiavo nakties metu ar ryte, o gal vartoja tam tikrus vaistus.  

Kaip teisingai pasiruošti gliukozės tyrimui: prieš tyrimą nėščioji turi bent 3 paras normaliai maitintis, neribodama angliavandenių. Tyrimas atliekamas ryte, nėščioji turi būti 8–14 val. nevalgiusi. Mėginį rekomenduojama atlikti sėdinčiai nėščiajai, jai viso tyrimo metu neleidžiama rūkyti.

Kada atliekami gliukozės tyrimai ir kuo jie skiriasi?

Gliukozės tyrimas nėščiajai atliekamas du kartus: 

Pirmas tyrimas. Apie 913 nėštumo savaitę atliekama taip vadinama „bado gliukozė”  atliekamas rytinis kraujo tyrimas, gliukozė tiriama veninėje plazmoje. Nėščioji turi tam pasiruošti: negalima nei valgyti, nei užkandžiauti iš vakaro ar ryte prieš pat tyrimą. 

Antras tyrimas. Jei pirmojo tyrimo metu gliukozė neviršija normos, tuomet antrasis tyrimas atliekamas jau 24 29 nėštumo savaitę. Atliekamas gliukozės tolerancijos mėginys. Kraujas tyrimui imamas tris kartus: pirmiausia tiriama „bado gliukozė”, tada duodama moteriai išgerti  75 gramų gliukozės, ištirpintos 200 ml vandens (skoniui pagerinti leidžiama į tirpalą įlašinti citrinos sulčių); Po 1 val. ir 2 val. vėl bus paimama veninio kraujo gliukozės kiekiui nustatyti, t.y. įvertinti, kaip nėščiosios organizmas sureagavo į tokį gliukozės kiekį.

Ar būsima mama gali pati įtarti, kad serga gestaciniu diabetu?

Taip. Nėščioji, kuriai padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje, jaučia didesnį troškulį, daugiau vartoja skysčių, jos kūnas gali kaupti skysčius, stebimi tinimai. Didesnę tikimybę susirgti nėščiųjų diabetu turi:

  • jei moters kūno masės indeksas yra 30 ir daugiau;
  • moteris gimdžiusi naujagimį, svėrusį 4,5 kg ir daugiau;
  • jei anksčiau sirgo nėščiųjų diabetu;
  • jei moters tėvai, brolis ar sesuo serga cukriniu diabetu.

Be to, atliekant vaisiaus echoskopiją, neretai pastebime padidėjusį vaisiaus vandenų kiekį arba didelės masės vaisių. Tada ginekologas gali rekomenduoti atlikti gliukozės tyrimą.

Ar žinomos priežastys, kas iššaukia gestacinį diabetą?

Sunku pasakyti, kas konkrečiai lemia nėščiųjų diabetą. Svarbų vaidmenį vaidina genai. Tačiau tai individuali nėščiosios organizmo reakcija. Neretai būsimos mamos mano, kad jei nėštumo metu valgys daugiau  saldumynų, tai gestacinis diabetas garantuotas. Tai vienas iš mitų, kad savo elgsena ar savo mityba moteris gali sukelti sau diabetą. 

Dažniau gestacinis diabetas nustatomas toms moterims, kurios laukiasi antrąjį ar trečią kartą, ir jau pirmojo nėštumo metu joms buvo nustatyta ši diagnozė. Taip pat didesnė tikimybė susirgti gestaciniu diabetu, jei nėščiosios  giminėje kas nors serga cukriniu diabetu.

Kaip toliau elgtis besilaukiančiai, sužinojus šią diagnozę?

Nėščioji nelieka viena. Pirmas žmogus, kuris praneša šią diagnozę, žinoma, yra ją prižiūrintis ginekologas, kuris nukreipia moterį pas endokrinologą. Kartu su dietologu jis nėščiajai sudaro gydymo planą. Tai tam tikrų maisto produktų ribojimas kasdieniname racione, pavzydžiui, kiek ir kokių produktų galima valgyti ryte, kokių vakare, atsižvelgiant į tyrimo rezultatus. 

Dietos tikslai:

  • pasiekti ir išlaikyti normoglikemiją;
  • išvengti ketozės;
  • užtikrinti normalų vaisiaus svorio augimą;
  • užtikrinti gerą vaisiaus būklę;
  • sumažinti patologinių nėštumo ir gimdymo būklių dažnį.

Nėščioji pamokoma, kaip naudotis gliukometru ir kaip dažnai tikrinti kraują savarankiškai, kokiu metu, pvz. ar ryte pavalgius, o gal praėjus dviems valandoms po pusryčių ir pan.

Nėščioji būtinai turi vesti gliukozės dienyną, kad pakartotinės konsultacijos metu endokrinologas galėtų įvertinti, kada gliukozė padidėdavo, pvz. kokius produktus vartojant labiau, kuriuos mažiau ir pan. Žinoma, sudaromas mitybos planas.

Fizinis aktyvumas padidina jautrumą bei sumažina atsparumą insulinui. Rekomenduojama, kad moterys, kurioms nustatytas gestacinis diabetas, atliktų tiek aerobinius, tiek pasipriešinimo pratimus vidutinio intensyvumo krūviu, mažiausiai tris kartus per savaitę po 30 – 60 min/d.

Tačiau, jei endokrinologo ir dietologo skiriamos dietos ir adekvataus fizinio krūvio nepakanka ir nėščioji vis tiek turi padidėjusį gliukozės kiekį, tuomet gestacinis diabeto gydymui skiriamas insulinas. Moteriai paaiškinama, kaip, kiek ir kada jo reikės leistis. Gestacinio diabeto gydymui geriami vaistai neskiriami.

Ar būna, kad moterys, išgirdusios gestacinio diabeto diagnozę, išsigąsta, galvodamos, kad tai visam gyvenimui, o gal painioja su cukriniu diabetu? 

Žinoma, pirmoji nėščiosios reakcija, išgirdus šią diagnozę, būna nerimas, bet kai ramiai paaiškiname, kodėl taip nutiko, ką reikės daryti (greičiausiai reikės keisti maitinimosi įročius, atsisakyti kažkokių produktų), tuomet moteris nurimsta. 

Mano praktikoje moterys ne išsigąsta, gal labiau nenori to pripažinti, įsijungia neigimas, pasipriešinimas.

Neretai būsimos mamos mano: jei nėštumo metu valgys daugiau saldumynų, tai cukrinis diabetas garantuotas. Tai vienas iš mitų.

Kokių maisto produktų patariama vengti, sergant gestaciniu diabetu?

Kiekvienai pacientei sudaromas individualus mitybos planas. Tačiau yra ir bendros rekomendacijos:

  1. Pirmiausia patariama vengti džiovintų vaisių, ypač vakare, prieš miegą. Daugelis besilaukiančių galvoja, kad štai atsisakys šokolado ar kitų saldumynų, o vietoj jų vartos džiovintus vaisius. Tačiau pastarieji turi labai daug cukraus, todėl gliukozės kiekis taip staigiai šauna į viršų, kad insulinas nespėja visko laiku sutvarkyti.
  2. Taip pat rekomenduojama vakare vengti šviežių vaisių (ypač bananų, vynuogių ir kitų, turinčių daug gliukozės).

Griežtas maisto ribojimas nerekomenduojamas, kadangi gali skatinti hiperglikemiją po angliavandenių suvartojimo. Rekomenduojama daugiau vartoti žemą glikeminį indeksą turinčius maisto produktus. 

Tačiau pastebėjau įdomų dalyką  vienoms nėščiosioms netinka, pvz. grikių košė, nors visose rekomendacijose parašyta, kad grikiai turi žemą glikeminį indeksą. Kitos moterys gliukometro dėka pastebėjo, kad negali valgyti kokių nors daržovių ar kitų produktų, apie kuriuos net nebūtume pagalvoję, kad jie gali didinti gliukozės kiekį kraujyje. Taigi, tai labai individualu.

Ar šis būsimos mamos susirgimas gali atsiliepti vaisiui?

Daugumos moterų, kurioms pasireiškia nėščiųjų diabetas, nėštumas būna sklandus ir jos susilaukia sveiko naujagimio, bet kartais šis sutrikimas gali sukelti rimtų problemų, ypač jeigu nėra diagnozuotas.

Diagnozavus ir gydant nėščiųjų diabetą, ši rizika sumažėja. Jeigu gliukozės kraujyje yra per daug, vaisius gamina daugiau insulino, tai vargina jo kasą.

Hiperglikemija taip pat gali lemti:

  • didesnį vaisiaus svorį,
  • gimdymo sužadinimą,
  • cezario pjūvio operaciją,
  • rimtas gimimo problemas ar net vaisiaus žūtį.

Vaisiaus, kuris gamina daugiau insulino, kraujyje po gimimo gali būti mažas gliukozės kiekis ir yra didesnė tikimybė, kad naujagimiui reikės papildomos priežiūros.

Nors naujagimiai būna didesnio svorio, tačiau jų branda paprastai būna mažesnė. Toks kūdikis turi didesnę nutukimo ir (arba) cukrinio diabeto riziką ateityje. Kontroliuojant gliukozės kiekį kraujyje nėštumo ir gimdymo metu, galima sumažinti šių komplikacijų riziką.

Nėščiajai, kuriai nustatytas gestacinis diabetas, 3436 nėštumo savaitę atliekama papildoma echoskopija, norint patikrinti, ar vaisiui nėra diabetinės fetopatijos požymių. Diabetinė fetopatija  tai vaisiaus vystymosi sutrikimai, kuriuos sąlygoja mamos hiperglikemija (padidėjusio gliukozės kieks kraujyje). 

Ar po gimdymo moteriai dar reikia tikrintis dėl gestacinio diabeto? 

Jei nėštumo metu moteris jau gydėsi insulinu, tai po gimdymo yra rizika, kad tai gali išsivystyti į cukrinį diabetą. Todėl visos moterys, kurios turėjo nėščiųjų diabeto diagnozę, praėjus 612 savaitėms po gimdymo, turi apsilankyti pas savo šeimos gydytoją. Atliekamas dviejų taškų (kraujas imamas iš viso du kartus) gliukozės tolerancijos tyrimas, po kurio paaiškėja, ar nėra cukrinio diabeto.

Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams