2022 04 07
Jums diagnozuota stuburo osteochondrozė? Neužsiimkite savigyda ir skubėkite pas kineziterapeutą
Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija
2 min. skaitymo
„Stuburo osteochondrozė – tai terminas, vartojamas apibūdinti degeneracinius tarpslankstelinių diskų ir slankstelių kauluose pokyčius. Daugelis išsigąsta išgirdę tokią diagnozę, tačiau paprastai kalbant, tai reiškia, kad prasidėjo stuburo senėjimo procesas“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Simona Povelauskienė.
Šis procesas prasideda labai anksti, kai kurie procesai – net vaikystėje. Įprastai skausmo nejaučiama, o patys pakitimai nekelia didesnių nusiskundimų. Pokyčiai mūsų stubure atsiranda dėl raumenų balanso pokyčių arba, kitaip tariant, dėl veiklų, kurias kiekvienas iš mūsų atliekame kasdieniame gyvenime. Tarpslankstelinių diskų nusidėvėjimui įtakos gali turėti amžius, paveldimumas, nutukimas, stuburo traumos, gretutinės ligos, pažeidžiančios normalią sąnarių ir kremzlių struktūrą.
„Jeigu jau išgirdote šią diagnozę, vadinasi, į gydytojus kreipėtės dėl prasidėjusių nugaros ar kaklo skausmų. Dažnai pradžioje jie būna stipresni, netgi aštrūs, be to, savaime nepraeina. Toliau reikėtų kreiptis į gydytoją reabilitologą ar kineziterapeutą, kurie paaiškintų šių pokyčių sudėtingumą ir ar šie pokyčiai susiję su gautais radiologiniais radiniais, – pasakoja S. Povelauskienė. – Daugeliu atvejų tiek praktikoje, tiek ir mokslinėje literatūroje radiologiniai tyrimai retai būna tiesiogiai susiję su nugaros skausmu. Dažniausios to priežastys yra gyvenimo būdas: mažas fizinis aktyvumas, ilgalaikės nepatogios padėtys arba neadekvatus fizinio krūvio pokytis.“
Dažniausiai skiriamas konservatyvus gydymas: kineziterapija, fizioterapija, masažas. Kineziterapijoje taikomi fiziniai pratimai, manualinės terapijos elementai, savimasažo mokymas ir skausmo edukacija.
Kineziterapeutė Simona Povelauskienė pataria neužsiimti savigyda ir iškart kreiptis į reabilitacijos specialistus. Taip ne tik nesugaišite laiko, bet ir sutaupysite pinigų, kuriuos vėlesnėse ligos stadijose turėtumėte išleisti vaistams nuo skausmo ar nemažam skaičiui procedūrų. Be to, kuo greičiau pradėsite spręsti jus varginančią problemą, tuo greičiau pradėsite vėl gyventi visavertį gyvenimą.
„Kineziterapija – tai medicinos sritis, orientuota į judesį ir jo atgavimą arba pritaikymą esamai situacijai. Tad jeigu jaučiate nugaros skausmą, reabilitacijos specialistai gali padėti rasti būdą, kaip jį pašalinti, arba išmokyti valdyti skausmo pasireiškimą judant. Deja, bet bandant gydytis be pagalbos, dažnai sugaištama daugiau laiko ir išleidžiama nemažai pinigų, nei pasikonsultavus su kineziterapeutu vos tik atsiradus problemai. Dažnu atveju, kol problema dar neįsisenėjusi, ją galima gan lengvai išspręsti. Tačiau įprastai žmonės nugaros skausmą kenčia net ne savaites, bet mėnesius ir netgi metus. Tokiu būdu greito ir efektyvaus gydymo tikėtis sunku.“
Nors stuburo osteochondrozė nėra iki galo pagydoma, laiku kreipusis į specialistus ir pakeitus gyvenimo būdą, kasdienybė ir vėl gali tapti įprasta. Svarbu pasirūpinti pakankamu fiziniu aktyvumu, sveikesne mityba, kokybišku miegu. Nepamirškite stebėti kūno svorio, darbo vietą įsirenkite kuo ergonomiškesnę ir darykite aktyvias pertraukas.