Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2023 06 27

Kada kreiptis į šeimos gydytoją, arba kada sveikatos problemų atidėliojimas tampa pavojingas?

Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika

5 min. skaitymo

Kada kreiptis i seimos gydytoja v2

Esant įvairiems sveikatos sutrikimams ar kilus net menkiausių abejonių dėl sveikatos būklės, natūralu, kad pirmiausia kreipiamės į šeimos gydytoją. Tačiau kuo vadovautis, norint pasirinkti tinkamą šeimos gydytoją, kokias paslaugas jis teikia ir ką būtina žinoti, norint jį pakeisti? Apie tai plačiau kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro šeimos gydytoju Viliumi Rajecku.

Kas yra šeimos gydytojas?

Šeimos gydytojas – medicinos specialistas, kuris gali padėti rasti atsakymą į kylančius klausimus apie suaugusiojo, paauglio ir vaiko sveikatą.

Šeimos gydytojo vaidmuo ypač svarbus ligų prevencijoje (kaip sumažinti riziką susirgti dažniausiai pasitaikančiomis ligomis), diagnostikoje (tiksliai nustatyti, koks sveikatos sutrikimas kamuoja pacientą) ir gydyme (kaip gydyti ligą ir užkirsti kelią galimoms komplikacijoms).

Šeimos gydytojas Vilius Rajeckas

Šeimos gydytojai gali padėti pacientui rasti nusiskundimų priežastis, jas gydyti arba, esant poreikiui, aptarti paciento situaciją su kitos srities medicinos specialistu. Gavęs specialistų rekomendacijas šeimos gydytojas gali pagelbėti paciento sveikatos priežiūros detales sudėti į bendrą visumą. Neretai tenka pabūti paciento atstovu bendraujant su kitais sveikatos priežiūros specialistais“, – sakė gydytojas V. Rajeckas.

Dar vienas labai svarbus šeimos gydytojo vaidmuo – paciento sveikatos priežiūros tęstinumas, tęstinė pagalba pacientui išvengti ligų, o ligai atsiradus – palaikyti gerą ligos kontrolę, sudarant sveikatos priežiūros planą. Anot šeimos gydytojo, šis vaidmuo įpareigoja gilintis į paciento savijautą, neapsiribojant viena organų sistema, o jas sujungiant į bendrą, pacientui suprantamą visumą ir padedant užtikrinti geros sveikatos tęstinumą. 

Kokias paslaugas šeimos gydytojas teikia?

Vienas iš pagrindinių šeimos gydytojo darbų – sukurti ryšį su pacientu, kad būtų galimas ilgalaikis atviras bendradarbiavimas paciento sveikatos klausimais. Tik esant  paciento ir gydytojo bendradarbiavimui atsiranda galimybė užsiimti ligų prevencija, diagnostika ir gydymu.

Šeimos gydytojas ne tik skiria įvairius laboratorinius ir instrumentinius (endoskopinius, ultragarsinius ir kt.) tyrimus, bet ir pats gali atlikti dažnai pasitaikančias nedideles intervencijas: vakcinaciją, žaizdų sutvarkymą, svetimkūnio pašalinimą, mėginių paėmimą tepinėliams ir mikrobiologiniams tyrimams.

Esant poreikiui, šeimos gydytojas gali nukreipti pacientą pas gydytoją specialistą, o kartais pats gydytojas kreipiasi į specialistą paciento sveikatos klausimais.

Kaip pasirinkti šeimos gydytoją?

Šeimos gydytojas V. Rajeckas įsitikinęs, jog abipusis pasitikėjimas tarp paciento ir šeimos gydytojo yra itin svarbus: „Vienam pacientui pasitikėjimą gydytoju gali kelti mokslinis laipsnis, kitam – gydytojo įsitraukimas į socialinę erdvę, trečiam – artimųjų rekomendacijos. Tad svarbu rasti tokį, kuriuo pacientas pasitikės.“

Antras svarbus aspektas – šeimos gydytojo paslaugų pasiekiamumas: atstumas, darbo laikas, nuotolinis konsultavimas ar galimybė gydytojui atvykti konsultuoti į namus.

„Gali būti pasirinktas puikus gydytojas, bet jei vizitas pas jį bus atidėliojimas, nes iki jo pacientui reikia vykti apie valandą, naudos bus mažai, – svarstė gydytojas. – Na ir trečias aspektas – vizito trukmė. Per penkias minutes galima ištraukti sieros kamštį, bet, norint nuodugniai išsiaiškinti paciento sveikatos istoriją ir jo lūkesčius, reikia bent jau 15 minučių, o idealiu atveju – pusvalandžio. Tad pasirinkti tokį gydytoją, kuris jums skirs pakankamai laiko ir turės sąlygas išsamiai konsultacijai, yra labai svarbu.“

Kaip pakeisti šeimos gydytoją?

Nepaisant to, kokios aplinkybės, visi apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu gali laisvai bet kuriame mieste prisirašyti jiems priimtinoje gydymo įstaigoje ir pasirinkti šeimos gydytoją. Svarbu, kad šeimos gydytojas turėtų laisvą vietą savo apylinkėje.

Būtina atminti, kad, keičiant polikliniką, kliniką ar kitą gydymo įstaigą, kurioje žmogus yra prisirašęs ir turi šeimos gydytoją, nereikia apie tai jos informuoti. Užtenka tiesiog pateikti prašymą pasirinktai naujai gydymo įstaigai. Pildant jį kartu nurodomas ir konkretus šeimos gydytojas Vilniuje ar kitur, pas kurį norima gydytis.

Šeimos gydytojas Vilius Rajeckas

Prašymą pateikęs pacientas iškart įrašomas į naujos gydymo įstaigos pacientų sąrašą, o iš ankstesnės automatiškai išregistruojamas. Visa paciento popierinė gydymo istorija iš buvusios gydymo įstaigos naujajai perduodama per kelias dienas, o elektroniniai duomenys matomi iš karto.

Kada kreiptis į šeimos gydytoją?

Jei žmogus neturi didelių sveikatos sutrikimų ar nusiskundimų, į šeimos gydytoją rekomenduojama profilaktiškai kreiptis kas 1–2 metus. Kaip sakė Šeimos medicinos centro šeimos gydytojas V. Rajeckas, šio prevencinio vizito metu svarbu aptarti sveikos gyvensenos principus, ligų prevencijos klausimus, pagal poreikį atlikti rekomenduojamus tyrimus.

„Prevencinio vizito metu svarbu aptarti ir galimybę patekti pas šeimos gydytoją konsultacijai, jei ateityje užklups ūmus nusiskundimas. Kiekvienam pacientui svarbu išsiaiškinti, ar gydytojas galės jį priimti tą pačią ligos dieną, kaip pas jį patekti, kokia tvarka ir pan. Jeigu nusiskundimai nėra ūmūs, užregistruojamas artimiausias planinis vizitas pas šeimos gydytoją“, – paaiškino pašnekovas.

Kodėl vizito atidėliojimas gali būti pavojingas?

Šeimos gydytojas atkreipia dėmesį, kad neretai pasitaiko pacientų, kurie atvyksta su gerokai uždelsta diagnoze. Kai kurie tiesiog tikina neturėję laiko, vis atidėliodavę, nes „ne taip labai ir skaudėjo“, kiti gi tiesiog nerimauja ar baiminasi vykti pas šeimos gydytoją, nes nenori sužinoti apie galimą ligą.

Tačiau gydytojas V. Rajeckas ragina atvykti į pirminę konsultaciją pajutus neraminančius pirmuosius negalavimų simptomus ar kilus kitoms abejonėms. Mat vizito atidėliojimas gali pabloginti sveikatos būklę, kilti komplikacijų, kurių gydymas būtų gerokai sudėtingesnis.

Kodėl verta rinktis privatų šeimos gydytoją?

Šeimos gydytojo pasirinkimas privačioje klinikoje turi keletą pranašumų, lyginant su valstybine gydymo įstaiga. Vienas jų – nereikia ilgai laukti vizito. Jei sunegalavote ar norite profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, užsiregistruoti į konsultaciją pas privatų šeimos gydytoją galite tą pačią ar kitą dieną.

„Daugeliui pacientų svarbu, kiek laiko gydytojas gali jam skirti. Privačiame medicinos centre ligoniui mes skiriame 30 min. Turime galimybę nuodugniai išklausyti jo nusiskundimus, išsamiai aptarti sveikatos būklę, lūkesčius, tyrimų rezultatus bei gydymo eigą“, – kalbėjo Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Šeimos medicinos centro gydytojas V. Rajeckas.

Privatus šeimos gydytojas taip pat turi galimybę atlikti kraujo tyrimus, gauti jų rezultatus, skirti instrumentinius tyrimus tą pačią vizito dieną (vėliausiai – kitą dieną, priklausomai nuo tyrimo pobūdžio), o tai gerokai paspartina gydymo procesą.

Privatūs šeimos gydytojai Šeimos medicinos centre

Šeimos medicinos centre dirba didelę darbo patirtį turintys šeimos gydytojai, kurie vaikus ir suaugusiuosius konsultuoja ligų prevencijos klausimais ir gydo įvairias ligas, skiria reikiamus tyrimus, reabilitacijos paslaugas, o esant poreikiui – nukreipia pas reikalingus gydytojus specialistus. Turėdamas 30 min. konsultacijos laiką šeimos gydytojas gali skirti kiekvienam pacientui individualaus dėmesio.

Tiems, kas nori taupyti savo laiką, yra galimybė tapti Šeimos medicinos centro Sveikatos klubo nariu. Įgijus šio klubo narystę, be jokių apribojimų galima naudotis daugiau kaip 2 tūkst. sveikatos priežiūros paslaugų už specialią kainą visus metus.

Sveikatos klubo nariai turi išskirtinę galimybę neribotai be papildomo apmokėjimo apsilankyti pas šeimos gydytoją visais ambulatorinės sveikatos priežiūros, nedarbingumo pažymėjimo, kompensuojamų / nekompensuojamų vaistų, skiepijimo nuo užkrečiamųjų ligų, sveikatos pažymų išrašymo klausimais, gauti nemokamus pagrindinius laboratorinius tyrimus, o esant poreikiui, privataus gydytojo specialisto konsultacijas – už mažesnę kainą. 

Dalintis

Nedelskite, rūpinkitės savimi!

Registruotis konsultacijai