Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2023 06 07

Kas yra pediatras ir kokias ligas jis gydo?

Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika

6 min. skaitymo

Pediatras

Tėvų džiaugsmą susilaukus vaikučio neretai lydi ir natūralus rūpestis dėl būsimų ligų. Nors augant mažyliui įvairios ligos yra neišvengiamos kaip dalis jo besiformuojančio imuniteto, visgi tėvai tampa daug ramesni, žinodami, jog vaikystės ir paauglystės laikotarpiu jų atžala pasirūpins pediatras. Tačiau kaip išsirinkti gerą vaikų gydytoją, kokias ligas jis gydo ir kuo vaikų pediatras skiriasi nuo suaugusiųjų gydytojo? Apie tai – pokalbis su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro pediatre, vaikų hematologe Agnija Vaščiūnaite.

Pediatras – kas tai?

Pediatras – tai vaikų ligų gydytojas, kuris gydo vaikus nuo gimimo iki pilnametystės (iki 18 m.). Pats žodis „pediatrija“ yra kilęs iš graikų k. žodžių pais – vaikas ir iatros – gydytojas. Pediatrija, palyginti su kitomis medicinos šakomis, yra gana nauja, išsivysčiusi tik XIX amžiaus viduryje.

Pasak pediatrės A. Vaščiūnaitės, esant sklandžiam nėštumui, gimdymui ir neišryškėjus rimtesnėms problemoms, prieš išrašant iš gimdymo namų, nuo pat pirmųjų dienų didžiąją dalį naujagimių prižiūri vaikų ligų gydytojas arba šeimos gydytojas, priklausomai nuo tėvų pasirinkimo. Naujagimių iki 28 dienų amžiaus sveikata papildomai rūpinasi gydytojas neonatologas, jei mažyliai yra gimę per anksti arba turi rimtesnių sveikatos problemų.

Pediatras nuo šeimos gydytojo skiriasi tuo, jog negydo suaugusiųjų. Tai – siauresnės specializacijos gydytojas. Vaikų gydytojas, arba pediatras, ne tik gydo ligas, bet ir prižiūri vaikų augimą, vystymąsi ir raidą, konsultuoja skiepų, primaitinimo, mitybos ir kitais klausimais“, – pasakojo gydytoja. 

Būtent vaikų amžiuje neretai pasireiškia įgimtos ligos, kurias taip pat svarbu laiku pastebėti ir atpažinti. Laimei, laiku diagnozavus, kai kurios įgimtos ligos gali būti gydomos ar bent pristabdomos. Pediatrės manymu, tobulėjant medicinai, gydomų ar bent jau kontroliuojamų įgimtų ligų bus vis daugiau.

Pediatrė Agnija Vaščiūnaitė

„Labai svarbu palaikyti glaudų ryšį tarp gydytojo, tėvų ir vaiko. Visuomet raginu tėvelius nebijoti klausti, pasisakyti, jei iškilo kokių neaiškumų ar įtarimų dėl vaiko sveikatos. Be to, vaikui skirtas gydymas ar priežiūros rekomendacijos yra veiksmingos tik tiek, kiek tėvai jų laikosi ir jomis pasitiki, vadinasi, ir gydytoją reikia rinktis tokį, kuriuo pasitikėtumėte“, – patarė pediatrė, vaikų hematologė A. Vaščiūnaitė.

Kai kurie tėvai, rinkdamiesi vaikui gydytoją, remiasi aplinkinių rekomendacijomis, kiti gi ieško straipsnių internete. Kaip bebūtų, šią užduotį patariama atlikti dar nėštumo metu, taip išvengsite nereikalingo nerimo ir skubos.

Ką gydo pediatras?

Vaikų gydytojai rūpinasi, jog įvairaus amžiaus vaikai išliktų sveiki, periodiškai tikrinant jų vystymąsi ir raidą. Jiems susirgus, esant įvairaus pobūdžio skausmui, pediatras skuba į pagalbą, gydydamas įvairias ligas, negalavimus, traumas ir kitas vaiko sveikatos būkles. Esant reikalui, vaikų gydytojas išrašo siuntimą kitų gydytojų specialistų konsultacijai. Pediatras taip pat gali pakonsultuoti tėvus dėl vaikų vakcinacijos bei patarti kitais sveikatos klausimais.

Dažniausiai pasitaikančios vaikų ligos ir negalavimai 

Vaikų ligų gydytojas prižiūri tiek sergantį, tiek sveiką vaiką. Jam augant, ypač per pirmąjį pusmetį, gydytojas apžiūri ir vertina mažylį kas mėnesį (tai sutampa ir su skiepijimu). Vėliau vaikas profilaktiškai apžiūrimas kas pusmetį, o vyresnio amžiaus – tik kartą per metus iki pilnametystės. 

Sveiko mažo vaiko apžiūros metu pediatras vertina jo augimą, raidą, vyresnio amžiaus vaiko – laikyseną, kraujospūdį, regą. 

Pediatrės A. Vaščiūnaitės teigimu, labai svarbūs ir laboratoriniai tyrimai, kurie atliekami ne tik vaikui susirgus, bet ir esant sveikam bent kartą per metus: „Vaikui sergant, vertinami ligos simptomai, eiga. Prireikus skiriami laboratoriniai (kraujo, šlapimo) ar instrumentiniai (echoskopijos, rentgeno) tyrimai. Būklei negerėjant ar esant rimtesnių ligų įtarimui, gali būti skiriamos gydytojų specialistų konsultacijos.“

Dažniausiai vaikams nustatomos ūminės infekcinės ligos, pavyzdžiui, gerklės skausmas, ūminis sinusitas, ausų uždegimas (otitas), ūminis tonzilitas ir kt. Bene dažniausias simptomas, dėl kurio sunerimę tėvai su vaiku kreipiasi į pediatrą, yra karščiavimas – tai natūrali organizmo reakcija kovojant su infekcija. 

Šiuo atveju, kaip sakė pediatrė, vaikų gydytojo užduotis yra atskirti, ar infekcija yra virusinė, ar bakterinė, ar užtenka simptominio gydymo su priežiūra ir kontrole, ar reikia rimtesnio, specifinio medikamentinio gydymo. Taip pat vaiką prižiūrintis pediatras seka ir koordinuoja tolesnį jo ištyrimą ir gydymą po apsilankymo ligoninėje ar, esant lėtinėms ligoms, būklę ir gydymą tarp apsilankymų pas specialistus. 

Kuo vaikų gydytojas skiriasi nuo suaugusiųjų gydytojų? 

Vaikui augant, jo kūne viskas gana greitai kinta – keičiasi tyrimų, apžiūros (pulso, kvėpavimo dažnio, kraujospūdžio) normos. Sulig amžiumi, pasak vaikų pediatrės A. Vaščiūnaitės, skiriasi ir ligos bei labiausiai tikėtini sukėlėjai, vaistų dozuotė ir pasirinkimas. Palyginus su suaugusiais, vaikų ligos skiriasi ir simptomais bei jų grėsmingumu. 

„Vaikų amžiuje net ir nedideli sveikatos pakitimai gali būti labai reikšmingi, kita vertus, tai, kas grėsminga suaugusiam žmogui, priklausomai nuo situacijos ir amžiaus, gali būti visiškai normalu vaikui“, – paaiškino gydytoja.

Pediatras, dirbantis tik su vaikais, anot jos, yra labiau įgudęs matyti mažus raidos proceso, elgsenos nukrypimus, dėl kurių verta sunerimti. Tuo tarpu šeimos gydytojas gali prižiūrėti visus šeimos narius ir tai gana patogu. Tad kiekviena šeima renkasi tinkamiausią apylinkės gydytoją.

Kaip išsirinkti gerą pediatrą? 

Pediatrė A. Vaščiūnaitė išvardijo kelis pagrindinius kriterijus, į kuriuos, jos manymu, reikia atkreipti ypatingą dėmesį, renkantis vaikų ligų gydytoją:

  • Gydytojas turi būti lengvai pasiekiamas – susirgus ar iškilus rimtesniems sveikatos klausimams, turi būti patogu susisiekti su gydytoju.
  • Patartina rinktis tokį pediatrą, kuriuo pasitikite: „Turi būti aišku, kada ir kas bus atliekama, kada kreiptis, reikėtų iš anksto aptarti, koks yra veiksmų planas vaikui susirgus, kad nebūtų chaoso ir visi būtų pasiruošę bent jau daugeliui situacijų.“
  • Jei po apsilankymo pas vaikų gydytoją kaskart reikia lankytis pas kitą gydytoją specialistą ar skubėti į priėmimo skyrių, norint sužinoti „antrą nuomonę“, tikėtina, jog metas pakeisti gydytoją, nes apsilankymai skubios pagalbos skyriuje, pasak pediatrės, turėtų būti retenybė, o ne kasdienybė.

„Renkantis pediatrą, dažnai šeimos vadovaujasi tam tikrais prioritetais ir vertybėmis. Vieni tėvai atsižvelgia į draugų rekomendacijas, poliklinikos / šeimos centro lokaciją, kiti vadovaujasi vaikų gydytojo patirtimi, straipsniais. Kiekvienas turi savo pasirinkimo kriterijus. Svarbiausia – neskubėti ir gerai apgalvoti, kas jums svarbu“, – patarė pediatrė A. Vaščiūnaitė.

Privatus pediatras Šeimos medicinos centre 

Kokių privalumų teikia vaikų pediatro pasirinkimas privačiame šeimos medicinos centre? Vienas iš jų – nereikia ilgai laukti vizito pas vaikų ligų gydytoją, beje, dauguma mažųjų ligonių priimami tą pačią ar kitą dieną, kai kreipiasi.

„Palyginus su valstybinėmis gydymo įstaigomis, šeimos medicinos centre numatyta daugiau laiko konsultacijai, o tai – didelis privalumas, nes vaiko apžiūra vyksta neskubant, dažnai atsižvelgiant į jo tempą. Taip išvengiama nereikalingo nerimo ir įtampos. Taip pat yra galimybė su tėvais išsamiai aptarti vaiko būklę, tyrimų rezultatus bei tolesnę tyrimų ir gydymo eigą, atsakyti į visus iškilusius klausimus“, – kalbėjo Medicinos diagnostikos ir gydymo centro vaikų gydytoja A. Vaščiūnaitė ir pridūrė, jog ne mažiau svarbu ir tai, jog čia yra galimybė atlikti kraujo tyrimus, gauti jų rezultatus, skirti instrumentinius tyrimus tą pačią dieną, o tai gerokai paspartina diagnozės nustatymo ir jau specifinio gydymo skyrimą, suteikia galimybę viską atlikti vieno apsilankymo pas gydytoją metu. 

Naujame Šeimos medicinos centre, įsikūrusiame Laisvės pr. 10A („Business Garden“ verslo centras, B korpusas) dirbantys šeimos gydytojai konsultuoja ir gydo tiek suaugusiuosius, tiek vaikus nuo pat kūdikystės. Jei norite turėti vieną visos šeimos sveikata besirūpinantį gydytoją, rinkitės šeimos gydytojus naujajame Šeimos medicinos centre.

Dalintis

Nedelskite, rūpinkitės savimi!

Registruotis konsultacijai