Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2009 11 03

Hila – moderniausias Lietuvoje 128 sluoksnių kompiuterinis tomografas

Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika

4 min. skaitymo

Medicinos diagnostikos centre moderniausias Lietuvoje 128 sluoksniu kompiuterinis tomografas

Šį rudenį Medicinos diagnostikos centras, įsikūręs V. Grybo g., Vilniuje, pirmasis Lietuvoje įsigijo naujos kartos 128 sluoksnių kompiuterinį tomografą Somatom Definition AS+ (Siemens, Vokietija). Naujuoju kompiuteriniu tomografu Somatom Definition AS+ atliekami nuo įprastinių iki pačių pažangiausių kardiologinių, neurologinių ir onkologinių kompiuterinės tomografijos tyrimų. Įranga galima apžiūrėti visas žmogaus kūno dalis, organus, spręsti apie jų padėtį, formą, dydį, paviršiaus ir vidaus struktūrą, tam tikras funkcijas, kraujotaką, atlikti daugiau neintervencinių tyrimų, nustatyti ankstyvas ligų stadijas.

Apie naująjį kompiuterinį tomografą sutiko papasakoti Medicinos diagnostikos centro Radiologijos centro vadovė, gyd. radiologė Aida Steponėniene.


- Gydytoja, kokiais privalumais pasižymi kompiuterinis tomografas Somatom Definition AS+?

- Kompiuterinis tomografas Somatom Definition AS+ turi keletą išskirtinių privalumų. Jis dirba ypač greitai: vieno apsisukimo, trunkančio tik 0,3 sekundės, metu nuskaito net 128 sluoksnius. Dėl greičio ir aparate įmontuotos unikalios pacientų apsaugos sistemos apšvita yra net iki 68 proc. mažesnė, palyginti su kitais kompiuteriniais tomografais.

Aparatu atliekame tokius tyrimus kaip virtualioji koronarografja, virtualioji kolonoskopija, o tai suteikia galimybę dar daugiau ligų tiksliai diagnozuoti neinvaziniu būdu, t. y. netraumuojant paciento.

Somatom Definition AS+ galime skubiai ir patikimai ištirti nutukusius, traumuotus pacientus, vaikus, pritaikydami reikiamą tyrimo apimtį ir ekspozicijos režimą.

- Oficialioji statistika rodo, jog daugiau kaip 55 proc. visų mirčių atvejų – dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Papasakokite plačiau apie kompiuterinės tomografijos panaudojimą tiriant ligonius, sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis.

- Kompiuteriniu tomografu Somatom Definition AS+ atliekame labai išsamius kardiologinius tyrimus: įvertiname širdies kraujagysles, širdies kairiojo skilvelio sienelės būklę, gyvybingumą.

Šiuo kompiuteriniu tomografu gali būti tiriami ir aritmiją turintys pacientai, nes specialios programos dėka pašalinami dėl judesio atsirandantys iškraipymai, vaizdo duomenys sinchronizuojami su širdies plakimu. Tai leidžia lengviau diagnozuoti širdies ligas.

Širdies vainikinių kraujagyslių kompiuterinės tomografijos angiografija atliekama tik per 4 sekundes. Visas širdies tyrimas gali užtrukti 10 minučių. Tyrimas atliekamas su kontrastine medžiaga.

Calcium Scoring programa nustatomas kalcio kiekis širdies vainikinėse arterijose, įvertinami širdies vainikinių arterijų ateroskleroziniai pakitimai ir širdies infarkto rizika. Programa leidžia nustatyti kraujagyslių spindį, sieneles, jose susiformavusias aterosklerozines plokšteles ir riziką susirgti išemine širdies liga, miokardo infarktu. Calcium Scoring tyrimas atliekamas nenaudojant kontrastinės medžiagos.

Eilės kitų programų dėka atliekami neintervenciniai širdies vainikinių arterijų tyrimai, kurių metu įvertinami šių kraujagyslių, širdies raumens būklė, širdies ertmių dydis, aortos būklė.

- Kita opi šiandienos problema - vėžiniai susirgimai. Ką naujo galite pasiūlyti savo pacientams, kaip panaudojamas Somatom Definition AS+ panaudojimas onkologijoje?

- Kompiuteriniame tomografe integruota moderni programinė įranga leidžia tiksliau ištirti pacientus ir diagnozuoti pradines onkologinių ligų stadijas. Tai ypač svarbu, nes ankstyva vėžinių ligų diagnostika ir tinkamas gydymas gali išgelbėti pacientą.

Atliekame naują neinvazinį storosios žarnos tyrimą – virtualiąją kolonoskopiją. Tyrimo metu ne tik gauname išsamų storosios žarnos vaizdą, bet ir jo įvertinimą, nurodant pakitusias ar įtarimų keliančias vietas. Taip pat ištiriame ir įvertiname tiesiąją žarną, pakitimus gaubtinėje žarnoje, auglius, polipus ir kitas patologijas.

Didelis virtualaus tyrimo pranašumas lyginant su tradiciniu yra tas, kad jis neinvazyvus ir neskausmingas, todėl nereikalinga narkozė, kuri taikoma atliekant kolonoskopijos tyrimą endoskopiniu būdu. Tirdami žarnyną galime diagnozuoti polipus pagal jų formą, tankį ir jungtis.

Duomenis apie aptiktus navikus, metastazes, galime palyginti su ankstesniais magnetinio rezonanso ar kompiuterinės tomografijos tyrimų duomenis. Atliekame automatizuotas trimates (3D) kepenų, plaučių patologijos, taip pat limfinių mazgų segmentacijas.

Aparatas, nepriklausomai nuo tyrimo ploto, išgauna smulkiausias darinių detales, tiksliai įvertina naviko dydžio kitimus, leidžia prognozuoti vystymąsi. 

- Kokių Jūsų dar nepaminėtų sričių specialistams kompiuterinės tomografijos informacija yra būtina?

- Pirmiausiai – neurologams. Naujajame kompiuteriniame tomografe integruota ankstyvo insulto diagnostikos programa padeda įvertinti išeminės perfuzijos sutrikimų tipą ir apimtį, diagnozuoti kraujotakos sutrikimus smegenyse, auglius, stebėti gydymo eigą.

Specialios programos automatiškai rekonstruoja trimačius intrakranijinių arterijų vaizdus eliminuodamos kaulus ir taip pagerindamos diagnostikos galimybes. Todėl tyrimų rezultatai diagnostine verte nenusileidžia invazinei angiografijai. Remiantis kompiuterinės tomografijos galvos kraujagyslių vaizdais greitai ir tiksliai diagnozuojamos aneurizmos, kitos kraujagyslių ligos.

Somatom Definition AS+ – nepakeičiamas kai reikalinga greita ir tiksli diagnozė.

Taip pat juo nustatome kaulų mineralinį tankį, kas padeda diagnozuoti osteoporozę ir parinkti tinkamą gydymą, įvertiname žandikaulių būklę prieš žandikaulio ar dantų implantavimo operacijas.

- Pastaruoju metu daug kalbama apie kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso tyrimų reikalingumą. Pasigirsta nuomonių, kad jie skiriami per dažnai. Kokia Jūsų nuomonė?

- Galiu užtikrinti, kad atlikdami radiologinius tyrimus Medicinos diagnostikos centro specialistai laikosi pagrindinių radiacinės saugos principų: pagrįstumo ir optimizavimo. Remiantis šiais principais tik gydytojas gali nuspręsti, ar pacientui tyrimas būtinas ir kokią įrangą bei tyrimo metodą tikslinga naudoti, kad pacientas gautų kuo mažesnę apšvitos dozę, o duomenų pakaktų diagnozei nustatyti. Pacientams suteikiame visą reikiamą su tyrimais susijusią informaciją.

Dalintis