Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2019 10 16

Paslaptingasis vitaminas B12: atsargų užtenka ilgai, bet stygiaus pasekmės – liūdnos

Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika

4 min. skaitymo

Paslaptingasis vitaminas B12 atsargu uztenka ilgai bet stygiaus pasekmes liudnos

Jau kurį laiką jaučiatės nuolat pavargę, prastėja atmintis ir darosi vis sunkiau susikaupti. Manote, kad paprasčiausiai trūksta poilsio? O gal vitamino B12? 

Megaloblastinė anemija, dar vadinama vitamino B12 stokos mažakraujyste, – tyliai progresuojantis sveikatos sutrikimas, pasireiškiantis, kai organizmui trūksta šio gyvybiškai svarbaus, bet mažai kam pažįstamo vitamino. Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro šeimos gydytojos Ingos Lapūnienės, B12 – vienas sudėtingiausių ir paslaptingiausių vitaminų, dalyvaujantis daugybėje viso organizmo procesų nuo pat gyvybės užsimezgimo, o dėl jo trūkumo sutrinka ne viena organizmo funkcija ir net gali atsirasti negrįžtamų pakitimų.

Vitaminas B12 svarbus viso organizmo funkcijoms

„Pirmiausia šis vitaminas itin svarbus vienos iš organizme vykstančių reakcijų – aminorūgščių homocisteino sintezei į metioniną, kurios metu išsiskiria biologiškai aktyvi folio rūgšties forma, labai svarbi kraujodaros sistemai. Organizme trūkstant folio rūgšties, slopinama sintezė kraują gaminančiose kamieninėse ląstelėse, sutrinka jų dalijimasis. Dėl to sumažėja kraujo kūnelių: eritrocitų, trombocitų kiekis, mažėja hemoglobino koncentracija“, – paaiškina gydytoja.

Pasak jos, itin svarbi vitamino B12 funkcija – dalyvavimas riebalų rūgščių sintezės procesuose, kuriems sutrikus, sutrinka ir nervinių ląstelių dengiamojo sluoksnio mielino susidarymas bei atsinaujinimas, prasideda anomalių riebalų rūgščių sintetinimas, kurios įsiterpia į nervinių ląstelių membranas. Kitaip tariant, vitaminas B12 yra itin svarbus visos nervų sistemos funkcionavimui.

Kokie požymiai rodo, kad trūksta vitamino B12?

Gydytoja pastebi, kad vitamino B12 trūkumą, o vėliau ir atsirandančią piktybinę mažakraujystę išduoda įvairūs, deja, nespecifiniai požymiai, todėl juos sunku atskirti nuo kitų ligų.

„Dažniausiai pasitaikantis simptomas, kuriuo skundžiasi didžioji dalis vitamino B12 stokos mažakraujyste sergančių žmonių, – nuovargis. Dažną taip pat kamuoja mieguistumas, bendras ar raumenų silpnumas. Neretai su šio vitamino trūkumu susidūrę žmonės skundžiasi apatija, pablogėjusia atmintimi ar koncentracijos stoka. Taip pat neretai pasireiškia tokie nemalonūs pojūčiai kaip galūnių dilgčiojimas ar tirpimas, gali sutrikti rega. Vitamino B12 trūkumą organizme rodo ir odos pablyškimas, opelės gleivinėje, liežuvio įtrūkimai, plaukų slinkimas. Vaikams sulėtėja augimo ir vystymosi procesai, vyresniame amžiuje B12 trūkumas gali prisidėti prie Alzheimerio ligos atsiradimo, demencijos progresavimo“, – pasakoja Šeimos medicinos centro gydytoja ir jaučiantiems bent vieną iš šių simptomų pataria pasitikrinti, ar organizme pakanka šio svarbaus vitamino.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro šeimos gydytoja Inga Lapūnienė
Pasak gydytojos, įdomu tai, kad kepenys geba sukaupti šio vitamino atsargų, kurių pakanka net keleriems metams. Dėl to net ir esant B12 deficitui, dar kurį laiką galite nejausti jokių simptomų. Vis dėlto mažėjant šio vitamino atsargoms organizme, palaipsniui vystosi megaloblastinė anemija.

Beje, megaloblastinė anemija, arba B12 mažakraujystė, labiau būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, nes dėl skrandžio atrofijos, skrandžio gleivinės uždegimų ar kitų patologijų sutrinka ten esančio vidinio (Kastlio) faktoriaus sintezė, kuris labai svarbus vitaminui B12 įsisavinti.

Bendro kraujo tyrimo nepakanka

Gydytojos teigimu, šį sutrikimą ne visada paprasta pastebėti, net ir reguliariai atliekant tyrimus. „Bendras kraujo tyrimas gali tik padėti užvesti ant kelio ir įtarti vitamino B12 stokos mažakraujystę. Vertinant bendro kraujo tyrimo rezultatus, apie tai sufleruoja sumažėjusi hemoglobino koncentracija, eritrocitų ir trombocitų skaičiaus sumažėjimas kraujyje, tačiau tai leidžia tik įtarti, kad organizme galimai trūksta šio svarbaus vitamino. Tiksliai įvertinti ir diagnozuoti megaloblastinę anemiją galima tik įvertinus klinikinius simptomus, atlikus bendro kraujo ir vitamino B12 tyrimus“, – sako I.Lapūnienė. Pasak jos, atliekant vitamino B12 tyrimą, kartu rekomenduojama išsitirti ir dėl galimo folio rūgšties trūkumo, nes šie du junginiai yra glaudžiai susiję, o B12 trūkumas gali sukelti ir biologiškai aktyvios folio rūgšties trūkumą.

Vitamino B12 šaltinis – gyvūninės kilmės maistas

Nors įprasta manyti, kad, siekiant užtikrinti reikiamą vitaminų kiekį organizme, reikia valgyti pakankamai daržovių ir vaisių, gydytoja I. Lapūnienė atkreipia dėmesį, kad, priešingai nei kitų vitaminų, B12 yra tik gyvūninės kilmės maisto produktuose.

„Vitamino B12 yra mėsoje, pavyzdžiui, kiaulienoje ir paukštienoje, taip pat kiaušiniuose, pieno produktuose. Daugiausia šio vitamino yra gyvūnų kepenyse, inkstuose, taip pat žuvyje. Deja, augalinės kilmės produktuose vitamino B12 paprastai nėra, todėl reguliariai atlikti šio vitamino tyrimą ypač rekomenduojama praktikuojantiems vegetarinę ir veganinę mitybą“, – sako šeimos gydytoja.

Nors vitamino B12 atsargas galima papildyti valgant gyvūninės kilmės maisto produktų, jo stygių tenka kompensuoti šio vitamino vartojant papildomai. Rekomenduojama vitamino B12 paros norma suaugusiajam yra 3 mikrogramai, o nėščiosioms – 4 mikrogramai.

Įdomūs faktai apie vitaminą B12

  • B12 yra sudėtingiausias vitaminas iš visų.
  • Vitaminas B12 buvo atrastas tiriant iki tol nepagydomą kraujo ligą – piktybinę mažakraujystę. Dabar jau žinoma, kad ją iš tiesų sukelia skrandžio patologija, dėl kurios organizmas neįsisavina vitamino B12.
  • 1964 m. Jungtinės Karalystės mokslininkė Dorothy Hodgkin buvo apdovanota Nobelio premija chemijos mokslų srityje už vitamino B12 struktūros nustatymą.
  • Vitaminas B12 yra atsparus karščiui ir nepraranda biologinio aktyvumo net ir esant 100 laipsnių temperatūrai, bet lengvai skyla rūgščioje terpėje.
  • B12 yra vienintelis vandenyje tirpus vitaminas, kurio sudėtyje yra metalo kobalto.
  • Vitaminą B12 gamina ir žmogaus žarnyne gyvenančios bakterijos.
Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.