Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2021 01 22

COVID-19 testai: PGR, antigeno ar antikūnų – kada ir kokį rinktis?

Infekcinės ligos

4 min. skaitymo

COVID testai

Siekiant pažaboti COVID-19 infekciją, šiandien atliekami net trijų tipų COVID-19 testai: SARS-Cov-2 viruso RNR nustatymas (visuomenėje dažniausiai vadinamas tiesiog PGR), SARS-Cov-2 antigeno ir antikūnų. Tiesa, sveikatos priežiūros specialistai pastebi, kad tokia įvairovė kelia nemažai klausimų išsitirti norintiems žmonėms. Pavyzdžiui, kodėl būtina atlikti jau spėjusį kaip ne itin malonų pagarsėti SARS-Cov-2 viruso RNR nustatymo (PGR) testą ir to paties negalima sužinoti išsityrus antikūnų koncentraciją kraujyje?

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Laboratorinės diagnostikos centro vadovė Monika Mauliūtė paprastai paaiškina, kuo skiriasi COVID-19 testai ir kada bei kokį iš jų pasirinkti.

Testo pasirinkimas priklauso nuo tikslo, ką norite sužinoti

Pasak M. Mauliūtės, testo pasirinkimas pirmiausia priklauso nuo to, ką norite sužinoti, t. y. pasitikrinti, ar šiuo metu sergate COVID-19, ar sužinoti, gal galimai ja jau persirgote.

Ar šiuo metu sergate COVID-19?

„Dažniausiai naudojamas Covid-19 PGR testas, kai tyrimo tepinėlis paimamas iš nosiaryklės ir vėliau tiriamas laboratorijoje, skirtas diagnozuoti šuo metu esantį užsikrėtimą koronavirusu. Ištyrus paimtą mėginį, jame arba aptinkamas COVID-19 sukėlėjas, arba ne. Jei viruso nosiaryklėje neaptinkama (nerasta), vadinasi, šiuo metu nesate užsikrėtęs koronavirusu. Priešingai – jei mėginyje aptinkamas virusas (rasta) – vadinasi, esate užsikrėtęs ir sergate COVID-19 infekcija, net ir tuo atveju, jei nejaučiate ligai būdingų simptomų. Šio testo patikimumas siekia net 97 proc., todėl jis plačiai taikomas visame pasaulyje ir naudojamas tiek simptominiams, tiek ir besimptomiams ligos atvejams nustatyti“, – aiškina M. Mauliūtė.

Tiesa, SARS-Cov-2 viruso RNR nustatymo (PGR) testas turi ir trūkumų. Atlikus tyrimą negalima nustatyti, ar sergate šiuo metu, ar vis dėlto sirgote per pastaruosius 3 mėnesius, kadangi teigiamas tyrimo rezultatas persirgus COVID-19 infekcija gali išlikti iki 3 mėnesių. Todėl labai svarbu tyrimų rezultatus ir sveikatos būklę per pastaruosius 3 mėnesius aptarti su šeimos gydytoju.

Ar persirgote COVID-19?

SARS-Cov-2 antikūnų tyrimas, kai tiriamas kraujo mėginys, pasak M. Mauliūtės, skirtas nustatyti po COVID-19 infekcijos arba vakcinacijos susidariusių antikūnų koncentraciją. Tai leidžia spręsti apie susiformavusį imunitetą. Šį testą rekomenduojama atlikti praėjus ne mažiau kaip 3 savaitėms po pirmųjų COVID-19 simptomų pasireiškimo arba teigiamo PGR testo, jei sirgote besimptome infekcijos forma.

Antikūnų testas gali būti naudingas ir tais atvejais, kai žmogus nėra įsitikinęs, ar persirgo COVID-19. Pasitaiko atvejų, kai tik atlikę antikūnų koncentracijos testą žmonės sužino, jog jų organizme jau susiformavęs imunitetas, nors nė neįtarė, kad sirgo besimptome ligos forma arba patirtus simptomus palaikė paprasčiausiu peršalimu.

„Įsibėgėjant vakcinacijai nuo COVID-19, tikėtina, kad testas bus itin aktualus pasiskiepijusiems. Tai leis sužinoti, ar vakcina veikia ir organizme susiformavo imunitetas koronavirusinei infekcijai“, – atkreipia dėmesį Laboratorinės diagnostikos centro vadovė.

Antigeno testai gelbsti tik esant ligos simptomams

Sparčiai populiarėjant greitiesiems COVID-19 antigeno testams, siūloma sutrumpinti rezultatų laukimo laiką ir greičiau pasitikrinti dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu. Be to, paimtos medžiagos nereikia gabenti į laboratoriją, atlikti sudėtingų tyrimų – rezultatas matomas per keliolika minučių.

„COVID-19 antigeno tyrimas leidžia sutaupyti tiek medicinos personalo, tiek paciento laiką ir nervų ląsteles. Įprasto PGR tyrimo rezultatų tenka laukti pusdienį, o priklausomai nuo atlikimo vietos, gali tekti laukti ir dieną ar ilgiau, o šiuo atveju rezultatas matomas greičiau. Tačiau labai svarbu paminėti, kad, kitaip nei PGR testas, antigeno testas nėra toks tikslus“, – pasakoja M. Mauliūtė.

Pasak Laboratorinės diagnostikos centro vadovės, antigeno testą rekomenduojama atlikti tik tuomet, kai žmogui pasireiškia COVID-19 būdingi simptomai: karščiavimas, kosulys, gerklės, galvos skausmas, pykinimas, viduriavimas, uoslės ir / ar kvapo pojūčių sutrikimai, pasunkėjęs kvėpavimas. Be to, šį testą rekomenduojama atlikti per 5 dienas nuo pirmųjų ligos simptomų pasireiškimo. Priešingu atveju testo rezultatas gali būti klaidingai neigiamas, o sergantysis virusą toliau platins aplinkoje. Dėl to, anot M. Mauliūtės, esant galimybei rekomenduojama atlikti tikslesnį SARS-Cov-2 viruso RNR nustatymo testą.

"Į mus dažnai kreipiasi ir šalies įmonės, norinčios periodiškai dėl COVID-19 patikrinti savo ir klausia patarimo, kokį COVID-19 tyrimą rekomenduojame atlikti įmonės darbuotojams. Žinoma, PGR tyrimas yra laikomas auksiniu standartu COVID-19 infekcijos diagnostikoje, tačiau tais atvejais, kai nėra techninių ar finansinių galimybių atlikti šį tyrimą, pagelbėti gali ir SARS COV-2 antigeno testai", – sako Laboratorinės diagnostikos centro vadovė.   

Svarbu keliaujantiems: ne visos šalys vienodai pripažįsta testus

M. Mauliūtė atkreipia dėmesį, kad kokį testą atlikti, turėtų atidžiau pasidomėti keliaujantieji, mat skirtingose šalyse galioja skirtingi reikalavimai ir rekomendacijos.

Daugelis valstybių atvykėlius iš užsienio šiandien priima tik pateikus galiojantį PGR testo išrašą, patvirtinantį, jog atvykstantysis neserga COVID-19. Būtent šis testas tarptautiniu mastu laikomas auksiniu standartu. Taigi, pateikus antikūnų ar antigeno tyrimo rezultatą, gali tekti nedelsiant izoliuotis ir papildomai pasitikrinti.

Atsakymą galima gauti vos per valandą

Laboratorinės diagnostikos centro vadovė M. Mauliūtė sako, kad daugeliui besitiriančiųjų itin aktualu greitis, ypač kai tenka kur nors skubiai išvykti ir nėra galimybės atidėti kelionę.

„Šiandien jau galime pasiūlyti galimybę PGR tyrimo rezultatus sužinoti vos per valandą ir gauti tai patvirtinantį sertifikatą, kurio įprastai prireikia tarptautinių skrydžių metu. Tai itin aktualu tuomet, kai dėl darbo ar kitų neatidėliotinų reikalų tenka skubiai vykti į užsienį. Pasitaiko atvejų, kai žmogus tiesiog per vėlai pasidomi kelionei keliamais saugumo reikalavimais ir rizikuoja nepatekti į lėktuvą, tuomet šis tyrimas tampa tikru išsigelbėjimu“, – sako M. Mauliūtė.

Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.