Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2023 12 01

Gydytoja aptarė pavojingiausias ir sparčiausiai besivystančias akių ligas: uždelsus gresia aklumas

Akių ligos

4 min. skaitymo

Akiu ligos Jakstiene

Hila“ užsakymu šių metų rugsėjo mėnesį atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas dėl rūpinimosi sveikata. Buvo apklausta daugiau nei 1000 įvairaus amžiaus žmonių (18-75 m.). Tyrimo rezultatai parodė, kad regos susilpnėjimas ar visiškas jos praradimas – ketvirtoje vietoje tarp sveikatos sutrikimų, dėl kurių Lietuvos gyventojai labiausiai nerimauja (pasirinko 33 proc. visų apklaustųjų). Labiau už akių ligas žmones neramina vėžio diagnozė, širdies ir kraujagyslių ligos, taip pat sąnarių bei kitos judėjimą ribojančios ligos.

Pas gydytojus – ne tik sunegalavus, bet ir profilaktiškai

„Pacientas kreipėsi, nes staiga apako viena akimi. Per visą savo gyvenimą niekada nėra buvęs pas akių gydytoją. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad glaukoma negrįžtamai pažeidė regos nervą ir, deja, matymo atstatyti nepavyks, o kitos akies matymas išlieka tik ribinis. Jei būtų kreipęsis ir akių patikra būtų atlikta anksčiau, nustačius ir laiku pradėjus gydyti ligą, matymas būtų išlikęs geras dar ilgai“, – viena iš skaudžių paciento patirčių dalijasi akių ligų gydytoja D. Jakštienė.

akių ligų gydytoja D. Jakštienė

Kitas pavyzdys, kai kreipėsi trumparegė pacientė, nes pastebėjo daug drumsčių ir „žaibavimą“ akyje.

„Simptomai prasidėjo prieš 24 valandas, apžiūrėjus nustatytas tinklainės plyšys, kurį iš karto sėkmingai gydžiau. Matymas išliko puikus, apsilankymas buvo tik vienas, papildomų procedūrų nereikėjo, nes buvo kreiptasi laiku. Svarbu paminėti, kad negydomas tinklainės plyšys gali greitai progresuoti į tinklainės atšoką“, – sako gydytoja.

Dėl kokių būklių galima apakti?

Viena iš akių ligų, kuri sparčiai vystosi ir gali sukelti aklumą, yra tinklainės atšoka. Gydytoja oftalmologė D. Jakštienė sako, kad pastebėjus „žaibavimą akyse“, „juodus taškelius“, drumstis, reikia nedelsiant kreiptis į specialistą.

Laiku nenustatyta ir negydoma amžinė geltonosios dėmės degeneracija (AGDD) taip pat sąlyginai greitai gali lemti negrįžtamą centrinio matymo praradimą.

„Pastebėjus tokius simptomus kaip išsiliejęs vaizdas, sunku atpažinti pažįstamus veidus dėl neryškaus matymo, tiesios linijos pasidaro išsikraipiusios, tamsaus juodo taško atsiradimas centre, būtina nedelsiant kreiptis į oftalmologą“, – pataria D. Jakštienė.

Gydytoja, kalbėdama apie pavojingiausias akių ligas, taip pat atkreipė dėmesį į kontaktinių lęšių naudojimą.

„Nesilaikant lęšių nešiotojams rekomenduojamų higienos taisyklių yra didelė infekcijos rizika, kuri, nors ir retais atvejais, tačiau gali pasibaigti regėjimo praradimu“, – pabrėžia akių ligų gydytoja.
Oftalmologė sako, kad akių ligų gydymo sėkmė, rezultatas ir prognozė dažniausiai priklauso nuo laiko, kada simptomai prasidėjo ir kada buvo suteikta pagalba, skirtas gydymas.

4 dažniausios akių ligos

Oftalmologė D. Jakštienė sako, kad yra keturios dažniausios akių ligos, reikšmingai lemiančios matymo prastėjimą, o negydomos gali sukelti aklumą.

Viena jų – katarakta, kai drumstėja akies lęšiukas, todėl suprastėja rega viena ar abiem akimis. Žmogus mato kaip per rūką, dvejinasi daiktai, pamažu nyksta spalvos, matomi daiktai įgauna gelsvą atspalvį. Laikui bėgant rega vis blogėja, tenka dažnai keisti akinius ar kontaktinius lęšius. Dažniausia kataraktos priežastis yra amžius, bet įtakos taip pat turi ir UV spinduliai, prasta mityba, vitaminų trūkumas, diabetas, traumos.

Akių ligos gręsiančios apakimu

Glaukomos dažniausia priežastis yra per aukštas akių spaudimas, dėl kurio žalojamas regos nervas ir palaipsniui prarandamas periferinis matymas. Laiku nediagnozuota ir negydyta gali lemti aklumą. Tai yra viena iš pagrindinių vyresnio amžiaus asmenų aklumo priežasčių. Deja, ši akių liga dažniausiai neturi jokių įspėjamųjų simptomų. Didelę reikšmę glaukomai išsivystyti turi paveldimumas.

Amžinė geltonosios dėmės degeneracija (AGDD) – tai centrinės tinklainės dalies geltonosios dėmės pakenkimas, kurį dažnai lydi žymus ir negrįžtamas centrinio matymo praradimas. Dažniausios priežastys – amžius, antioksidantų trūkumas maiste, UV spinduliai, rūkymas, paveldimumas. Dažniausiai ja suserga asmenys nuo 60 metų.

Diabetinės retinopatijos atsiradimo priežastis – prastai koreguotas cukrinis diabetas, kai pažeidžiamos smulkiosios akies kraujagyslės ir tinklainė. Ligą sunku gydyti kai yra nekontroliuojama hipertenzija ar žmogus rūko.

Oftalmologė D. Jakštienė pabrėžia, kad, norint išsaugoti regėjimą ir išvengti pažengusių ligos formų, būtina akis tikrintis profilaktiškai. Taip pat regėjimui įtakos turi mityba, fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai, lėtinės ligos, tokios kaip nutukimas, hipertenzija, cukrinis diabetas.

D. Jakštienė tikina, kad tausojant regėjimą vertėtų saugoti akis nuo žalingų UV spindulių, lauke dėvėti tamsius akinius, dirbant kompiuteriu pravartu daryti pertraukėles ir pailsinti akis. Tam tinka 20-20-20 taisyklė: kas 20 minučių pailsinkite akis 20 sekundžių žiūrėdami 20 žingsnių nuo savęs į tolį.

Dalintis

Nedelskite, rūpinkitės savimi!

Registruotis konsultacijai